Recenzja hostingu CyberFolks

Przejrzyj rzetelną i szczegółową recenzję oraz przeprowadzony test hostingu CyberFolks. Zapoznaj się z wynikami testów, aby ocenić, czy warto zarejestrować hosting CyberFolks.

Kod rabatowy CyberFolks: 03403014na rejestrację serwera.
 • Szybkie dyski NVME

 • Obsługa protokołu HTTP/3

 • 14 – dniowy okres testowy

 • Aktywny DNS Anycast

Laptop ze stroną ofertową CyberFolks

Moja ocena hostingu: 3.9/5

3.5/5

Bezpieczeństwo

4/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

3.1/5

Wydajność

5/5

Support

Podstawowe informacje

CyberFolks to firma hostingowa, która posiada swoją siedzibę w Poznaniu. CyberFolks posiada szeroką ofertę, w której znajdziesz nie tylko hosting, ale również domeny, certyfikaty SSL, serwery VPS oraz dedykowane.

W tej recenzji skupiłam się na pakietach hostingowych z grupy Hosting WordPress, ponieważ są one najkorzystniejsze cenowo i posiadają konfigurację zoptymalizowaną pod obsługę WordPress. Pakiety hostingowe oferują między innymi:

 • bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt,
 • backup z ostatnich 28 dni,
 • dyski NVME.

Ceny pakietów hostingowych zaczynają się od 99.00 zł netto rocznie w pierwszym roku za najmniejszy pakiet hostingu o powierzchni zaledwie 2 GB. W najmniejszych pakietach znajdziesz również limity transferu danych, baz danych, podpiętych domen oraz skrzynek pocztowych, jakie możemy utworzyć. Niestety limity są bardzo rygorystyczne i najtańszy pakiet posiadający nielimitowany transfer kosztuje w pierwszym roku 49 zł netto, a w kolejnych latach aż 599 zł netto! Nawet w najdroższym pakiecie wp_Fly! utrzymany jest limit ilości stron WWW na serwerze. W ofercie hostingu dla WordPressa CyberFolks brakuje pakietu bez żadnych limitów. Poniżej znajdziesz wszystkie pakiety hostingowe w ramach puli Hosting WordPress:

cyberfolks pakiety hosting wordpress
Oferta hostingów dla WordPress CyberFolks

Oferta hostingu WordPress podzielona jest na cztery pakiety. Pakiety różnią się przede wszystkim oferowaną pojemnością serwera oraz limitami: witryn, transferu danych i kont e-mail możliwych do utworzenia. Większość hostingodawców dostępnych na polskim rynku nie stosuje już limitu transferu, więc uważam to za bardzo duży minus! Nielimitowany transfer dostępny jest dopiero w pakiecie wp_GO, którego odnowienie kosztuje aż 599 zł netto/rok – to naprawdę sporo. Pomimo braku limity transferu ten pakiet pozwala jedynie na utworzenie 10 stron WWW – to niezbyt wiele, jak na pojemność 20GB.

Warto również wspomnieć, że pojemności dysku oferowane w ramach pakietów Hosting WordPress są niewielki – w najwyższym pakiecie to tylko 50 GB. Koszt rejestracji takiego hostingu to aż 299 zł netto w pierwszym roku, a odnowienie to kwota 999 zł netto za rok!

Na szczęście CyberFolks oferuje bezpłatny okres testowy serwerów z grupy pakietowej Hosting WordPress. Dzięki temu możesz przetestować hosting przez 14 dni przed zakupem.

Dodatkowo w każdym pakiecie firma oferuje bezpłatne certyfikaty SSL Let’s Encrypt, instalator WordPressa, HTTP/3 oraz Redisa.

CyberFolks oferuje najnowsze wersję interpretera PHP oraz daje dostęp do serwera przez SSH.

DyskSSD/NVME od 2 do 50 GB
ProcesorAMD EPYC 7402P 24-Core Processor
Transferod 250 GB do bez limitu
Okres testowyTak, 14 dni
BackupTak z 28 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 49 zł netto
Cena odnowieniaod 249 zł netto za rok

CyberFolks oferuje dodatkowo bezpłatną migrację strony WWW i poczty od innego operatora. Wystarczy tylko dodać usługę bezpłatnej migracji do zamówienia pakietu hostingowego.

Dużym plusem hostingu CyberFolks są dyski NVME, chociaż powoli staje się to standardem, nie wszyscy operatorzy oferują szybkie dyski twarde. Warto również podkreślić korzystanie ze stosunkowo nowych procesorów oraz backup do 28 dni wstecz. Oferta pakietów hosting WordPress CyberFolks jest dość przejrzysta i zawiera cztery pakiety. Pakiety różnią się od siebie oferowaną przestrzenią i limitami transferu danych oraz ilością stron możliwych do utworzenia. Na minus zasługują niestety rygorystyczne limity stron WWW możliwych do utworzenia na serwerze – w najniższym pakiecie utworzysz tylko 1 stronę WWW, a jego utrzymanie w kolejnych latach to nie mały koszt 249 zł netto/rok. Dodatkowo pakiety hostingowe WordPress od CyberFolks oferują niewielkie pojemności dysku – w największym pakiecie to jedynie 50 GB. W związku z tym oceniam ofertę CyberFolks na solidną 4.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu CyberFolks wybrałam pakiet wp_GO!, który jest polecany przez hostingodawcę jako wybór klienta. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet wp_GO! pozwoli na hostowanie 10 stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i niewielkiego sklepu e-commerce. Pakiet zapewnia 20 GB przestrzeni dyskowej oraz brak limitu transferu danych, czy ilości kont e-mail możliwych do utworzenia na serwerze. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby sprawiedliwie porównać hosting CyberFolks do tych oferowanych przez innych opertorów.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to czas liczony od chwili wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do momentu otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Skonfigurowałam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi wp_GO! od CyberFolks to 433 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 489 ms. Wynik jest dość dobry.

ttfb cyberfolks
Wynik jednego z testów TTFB CyberFolks

Zweryfikowałam również parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting CyberFolks to 1.3 s (mniej = lepiej). Ponownie przywoity wynik tak, jak w przypadku TTFB.
W związku z powyższymi wynikami oceniam czas reakcji serwera CyberFolks na 4/5.

2. Test dużego ruchu

Wykonałam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Test niestety został przerwany po ok. 40 sekundach. Serwer odpowiedział poprawnie jedynie na 136 zapytań, natomiast dla 161 zwrócił timeout. Średni czas odpowiedzi wyniósł 8420 ms. Przy tak ogromnym obciążeniu serwera (niespotykanym na co dzień na standardowych stronach) hosting poradził sobie przeciętnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas odpowiedzi i niewielką liczbę poprawnych odpowiedzi serwera. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 3.5.

Wynik testu Loader.io hostingu CyberFolks
Wynik testu Loader.io hostingu CyberFolks

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Ponad 1/3 stron internetowych dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem CMS do tworzenia witryn. Do oceny wydajności hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu CyberFolks (mniej = lepiej)
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu CyberFolks (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem serwer CyberFolks uzyskał przeciętne czasy (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer sprawnie wykonywał operacje i wszystkie zadania testu wykonał w czasie 10.334 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie dobrze ze wszystkimi testami, jednak najdłużej wykonywał MySQL Query Benchmark, co przyczyniło się do wydłużenia czasu całego testu. W związku z tym, że serwer osiągnął dość przeciętny czas oceniam wynik tego testu na solidne 3.5.

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest ważnym podzespołem serwera, który istotnie przyczynia się do wydajności i szybkości działania stron internetowych.
CyberFolks na swojej stronie internetowej wskazuje na korzystanie z najnowocześniejszych dysków dostępnych na rynku, czyli NVME. Do przeprowadzenia testów wydajności dysku użyłam narzędzia dd, które jest dostępne w terminalu (połączyłam się z serwerem za pomocą protokołu SSH).

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 przeczytanych rekordów
16384+0 zapisanych rekordów
skopiowane 1073741824 bajtów (1,1 GB, 1,0 GiB), 24,4865 s, 43,9 MB/s

W tym teście sprawdziłam dwa wskaźniki wydajności dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej.

Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:
czas: 24,4865 s (mniej = lepiej),
prędkość 43,9 MB/s (więcej = lepiej)

Pomimo zapewnień CyberFolks o korzystaniu z dysków NVME wynik tego testu jest nie zbyt dobry, a nawet dość kiepski. Operacja była wykonana w długim czasie z niską prędkością. W porównaniu z konkurencją oferującą dyski NVME CyberFolks wypada dość słabo. W związku z tym oceniam ten parametr na 2.

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS

Aby sprawdzić prędkość ładowania strony, skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Dzięki temu narzędziu mogłam zbadać czas odpowiedzi serwerów DNS CyberFolks dla regionu Europy i Polski. Wyniki te ukazują, jak ważnym czynnikiem jest czas reakcji na żądanie użytkownika po wpisaniu adresu strony w przeglądarkę.

Czas odpowiedzi serwerów DNS CyberFolks w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS CyberFolks w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS CyberFolks w Polsce

W przypadku tego parametru przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. W przypadku odpowiedzi w Polsce czasy są przyzwoite – najniższy wyniósł 15 ms. Dużo gorzej jest natomiast w przypadku – średni czas odpowiedzi to ok. 40ms, a najwyższe wyniki oscylują w okolicach 400ms. W związku z kiepskim wynikiem testu dotyczącego Europy oceniam ten parametr hostingu CyberFolks jedynie na 2.5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych CyberFolks
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych (mniej = lepiej)

Hosting CyberFolks poradził sobie z tym testem dość przeciętnie. Wykonał test w 0.754 s (mniej = lepiej), co nie jest wynikiem hostingów z czołówki tego rankingu. Pod względem wydajności PHP i bazy danych CyberFolks oceniam na mocne 3.

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Ważnym aspektem działania naszych stron WWW jest ich prędkość, która w pewnej części zależy od szybkości łącza obsługującego nasz serwer WWW. W tym teście zweryfikowałem jak szybko serwer pobiera plik o wadze 1GB z zewnętrznego źródła. Test polegał na pobraniu pliku z serwerów operatora danych (firmy Hetzner). W wyniku znajdziemy informację o czasie pobrania pliku (w sekundach, mniej = lepiej) oraz średniej prędkości pobierania danych (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-06-18 09:43:15-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Translacja speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 2a01:4f8:0:59ed::2, 88.198.248.254
Łączenie się z speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|2a01:4f8:0:59ed::2|:443... połączono.
Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 200 OK
Długość: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Zapis do: `1GB.bin'

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 32,9MB/s   w 65s   

2023-06-18 09:44:21 (15,3 MB/s) - zapisano `1GB.bin' [1048576000/1048576000]

--2023-06-18 09:44:21-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Translacja xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... nieudane: Name or service not known.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `xn---report-speed=bits-qn9j'
ZAKOŃCZONO --2023-06-18 09:44:21--
Całkowity czas zegarowy: 1m 6s
Pobrano: 1 plików, 1000M w 1m 5s (15,3 MB/s)

Serwer CyberFolks poradził sobie z testem wydajności łącza przyzwoicie. Pobrał plik w czasie 1 m 6 s, osiągając przy tym średnią prędkość na poziomie 15,3 MB/s. Twb wynik oceniam na 3.5.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB4/5
Test dużego ruchu3.5/5
Wydajność pod kątem WordPressa3.5/5
Wydajność dysku2/5
Testy serwerów DNS2.5/5
Wydajność procesów PHP3/5
Test szybkości łącza3.5/5
Ogólna ocena za wydajność3.1/5

Na podstawie średniej ze wszystkich przeprowadzonych przeze mnie testów wydajności hostingu CyberFolks oceniam wydajność na 3.1. Pomimo deklaracji operatora o wykorzystaniu dysków NVME i optymalizacji pod WordPress serwer jest przeciętnie wydajny i nie należy do czołówki rynku hostingowego.

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych nadszedł czas na ocenę hostingu pod kątem bezpieczeństwa. Przeprowadziłam weryfikację kluczowych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych elementów.

1. Kopie zapasowe

Na początek skupmy się na tworzeniu kopii zapasowych, które stanowią jedną z kluczowych funkcji związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa stron internetowych. Kopie zapasowe stron WWW oraz skrzynek pocztowych umożliwiają przywrócenie ich pierwotnego stanu w przypadku problemów z witryną lub przypadkowego usunięcia ważnych wiadomości e-mail z konta. Sprawdźmy teraz, jak ta kwestia jest rozwiązana w przypadku hostingu CyberFolks.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinydostęp do jedynie 4 kopii z ostatniego tygodnia i tylko 8 kopii z 28 dni
kopie z 28 ostatnich dni
bezpłatne przywrócenie strony
lub skrzynki przez support firmy


Pomimo tego, że CyberFolks chwali się kopiami zapasowymi z ostatnich 28 dni, to niestety nie mamy dostępu do wszystkich kopii z tego okresu. Operator udostępnia jedynie 8 kopii, w tym 4 z ostatniego tygodnia. Informacja o kopiach z 28 dni może być bardzo myląca i oceniam to negatywnie.

2. Transfer plików

Istotnym elementem związanym z obsługą strony internetowej jest przekazywanie plików, czyli przesyłanie ich na serwer FTP. Ważne jest, aby hosting obsługiwał szyfrowane protokoły wymiany plików, które chronią zarówno nasze dane dostępowe do serwera FTP, jak i same pliki przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki zastosowaniu szyfrowania danych, nie są one przesyłane w postaci czystego tekstu, lecz w formie trudnego do zdekodowania szyfru.

znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

CyberFolks oferuje dostęp do protokołów szyfrowanych SFTP i SSH. Nie oferuje dostępu do FTPS.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

SSH dostępne jest we wszystkich pakietach hostingowych z grupy Hosting WordPress.

3. Separacja katalogów

Strony internetowe hostowane na serwerach i oparte na systemach zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress, są podatne na infekcje wirusowe. Jeżeli na jednym serwerze mamy wiele stron internetowych, warto je oddzielić od siebie, aby zapobiec przenoszeniu się infekcji z jednej strony na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Separację katalogów można ustawić samodzielnie w panelu DirectAdmin, który CyberFolks udostępnia do zarządzania serwerem. Procedura jest dość skomplikowana i opiera się o edycję pliku .htaccess w katalogu strony WWW. Niestety nie da się tego ustawić nie posiłkując się instrukcją dostępną w dziale pomocy. CyberFolks powinno koniecznie pomyśleć o ułatwieniu tej potrzebnej procedury.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF) to rodzaj zapory sieciowej, która chroni aplikacje webowe oraz strony internetowe przed popularnymi rodzajami ataków. Jej celem jest zapewnienie zabezpieczenia serwerów przed atakami, które mogą prowadzić do wycieku danych lub nadmiernego obciążenia zasobów.

Hosting CyberFolks zapewnia potrójną zaporę WAF, wychwytującą ataki na hostowane strony WWW. W przypadku zarejestrowanego przeze mnie hostingu WAF nie był aktywowany automatycznie i musiałam aktywować go ręcznie w panelu zarządzania hostingiem DirectAdmin.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa poczty elektronicznej, czyli popularnej usługi mailowej, z której wszyscy korzystamy codziennie, wysyłając i odbierając różne wiadomości. Serwery pocztowe CyberFolks oferują różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, które mają na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami oraz próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. CyberFolks wspiera najpopularniejsze zabezpieczenia poczty, a ich listę znajdziesz poniżej.

SPF
DKIM
DMARC

Wszystkie popularne mechanizmy zabezpieczające są dostępne w CyberFolks. Rekordy zostały automatycznie do mojej domeny, dzięki czemu nie musiałam dodatkowo ich konfigurować.

6. SSL

Dzięki certyfikatom SSL Twoja strona może być połączona z bezpiecznym protokołem https://, co zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych między Twoją stroną a użytkownikami. Jeśli domena posiada aktywny certyfikat SSL, będzie to widoczne na pasku adresu przeglądarki, gdzie obok nazwy domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

CyberFolks oferuje komercyjne certyfikaty SSL w cenie od 19 złotych netto za pierwszy rok. Dodatkowo korzystając z hostingu CyberFolks możesz zainstalować bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt, który oferuje zabezpieczenia na takim samym poziomie jak certyfikat komercyjny.

7. Zabezpieczenia DNS

CyberFolks nie zapewnia zabezpieczenia DNSSEC, jednak dla wszystkich domen obsługiwane przez ich serwery DNS aktywny jest DNS Anycast. Usługa dostępna jest dla wszystkich w cenie hostingu i nie trzeba jej dodatkowo aktywować.

znak zapytania

Co to jest DNS Anycast?

DNS Anycast to technika routingu, w której ten sam adres IP jest przypisywany do wielu serwerów DNS rozlokowanych w różnych lokalizacjach geograficznych. Kiedy użytkownik wysyła zapytanie DNS, ruch jest kierowany do najbliższego serwera DNS z punktu widzenia sieci, co zwiększa wydajność i zmniejsza opóźnienia odpowiedzi. DNS Anycast zapewnia także odporność na awarie, ponieważ jeśli jeden serwer DNS jest niedostępny, zapytania są automatycznie przekierowywane do innego dostępnego serwera. Dzięki temu technika ta poprawia zarówno wydajność, jak i niezawodność systemu DNS.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Hosting CyberFolks oferuje kopie bezpieczeństwa z ostatnich 28 dni, jednak ich ilość jest mocno ograniczona jedynie do 8 kopii. W porównaniu z innymi operatorami dostępnymi na polskim rynku ten parametr powinien zostać zdecydowanie poprawiony. Separacja katalogów jest możliwa do aktywacji, ale ta procedura jest dość skomplikowana. Na plus zasługuje aktywna usługa DNS Anycast. Po przeprowadzeniu powyższych testów oceniam bezpieczeństwo hostingu CyberFolks na 3.5.

Testy panelu

CyberFolks oferuje dwa panele do obsługi hostingu. Po rejestracji usługi u tego operatora otrzymujemy do dostęp do Panelu Klienta, w którym możemy jedynie zarządzać rozliczeniami naszych usług, zmienić pakiet hostingu, zmienić dane swojego konta oraz uzyskać dostęp do drugiego panelu – DirectAdmin. Drugi panel służy do zarządzania naszym hostingiem i podłączonymi pod niego domenami oraz adresami e-mail. Do panelu DirectAdmin możesz zalogować się z Panelu Klienta przechodząc do zakładki Twoje usługiHosting.

1. Dostępne narzędzia

Panel Klienta nie oferuje niestety zbyt wielu narzędzi i jest dość mocno ograniczony. Choć posiada dość przejrzysty interfejs to niestety służy on jedynie do kwestii związanych z rozliczeniami oraz danymi konta. W tym panelu nie znajdziesz opcji i ustawień hostingu, czy poczty e-mail.

Ustawienia konfiguracji hostingu znajdziesz w drugim panelu DirectAdmin. To popularne oprogramowanie, które znajdziesz u wielu operatorów hostingu. W przypadku CyberFolks DirectAdmin został graficznie dostosowany do kolorystyki operatora.

Panel DirectAdmin działa dość szybko i nie znalazłam w nim błędów. Dodatkowo jest dobrze przetłumaczony. DirectAdmin posiada wiele wbudowanych narzędzi, które ułatwią pracę zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom.

Wśród narzędzi dostępnych w DirectAdminie znajdziemy m.in. instalator aplikacji CMS, który poza WordPressem oferuje wiele innych aplikacji CMS, m.in. Moodle, Joomla, PrestaShop i Drupal. Aplikacje zainstalujesz kilkoma kliknięciami.

Instalator aplikacji CMS CyberFolks
Instalator aplikacji CMS CyberFolks

W panelu DirectAdmin otrzymujemy również do dyspozycji menedżer zadań CRON, który pomimo tego, że nie jest zbyt przejrzysty w obsłudze (zwłaszcza dla początkujących użytkowników) to spełnia dobrze swoje zadanie.

Menedżer zadań CRON dostępny w CyberFolks
Menedżer zadań CRON dostępny w CyberFolks

Panel DirectAdmin w CyberFolks oferuje również narzędzie do przywracania kopii zapasowych plików i baz danych. Dzięki temu narzędziu możemy samodzielnie przywrócić naszą stronę WWW z jednej z dostępnych kopii, np. w przypadku awarii.

Kopie zapasowe w CyberFolks
Kopie zapasowe w CyberFolks

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to miejsce zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Zarówno Panel Klienta, jak i panel do zarządzania hostingiem – DirectAdmin oferują możliwość aktywacji dwuetapowego logowania. W przypadku Panelu Klienta możesz aktywować tę opcję w zakładce Edytuj swój profil (ikona użytkownika w prawym górnym rogu) – Wertfikacja dwuetapowa.

Ustawienia weryfikacji dwuetapowej w Panelu Klienta CyberFolks
Ustawienia weryfikacji dwuetapowej w Panelu Klienta CyberFolks
znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

W przypadku panelu DirectAdmin możliwość włączenia dwuetapowego logowania znajdziesz w zakładce UstawieniaWeryfikacja dwuetapowa.

Ustawienia dwuetapowej weryfikacji w Panelu DirectAdmin w CyberFolks
Ustawienia dwuetapowej weryfikacji w Panelu DirectAdmin w CyberFolks

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy oraz firmy specjalizujące się w tworzeniu stron internetowych i aplikacji webowych często napotykają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Łatwo jest się zagubić w gąszczu haseł i danych dostępowych otrzymanych od kontrahentów. Co więcej, pojawiają się trudności, gdy klienci zmieniają dane dostępowe, takie jak do serwera FTP czy bazy danych, bez poinformowania twórców strony.

W odpowiedzi na te potrzeby CyberFolks udostępniło opcję Dostępu do konta. Niestety w panelu istnieje jedynie możliwość udostępnienia całego konta (włącznie z rozliczeniami). Nie ma możliwości udostępnienia jedynie hostingu. Nie mamy możliwości wybrania opcji, czy funkcji panelu, które chcemy udostępnić – to spory minus. W przypadku chęci udostępnienia hostingu CyberFolks proponuje utworzenie konta FTP, jednak ta opcja nie daje dostępu do konfiguracji hostingu, a jedynie do plików, które są na nim umieszczone.

Opcje udostępniania konta znajdziesz w Panelu Klienta w zakładce Twoje dane Dostęp do konta.

Funkcja udostępnienia konta w CyberFolks
Funkcja udostępnienia konta w CyberFolks

4. Testy panelu – podsumowanie

CyberFolks udostępnia klientom swojego hostingu dwa panele – jeden Panel Klienta do zarządzania kwestiami formalnymi usług – rozliczeniami, danymi konta, fakturami oraz drugi – DirectAdmin do zarządzania ustawieniami samego hostingu.

Panele są graficznie dostosowane do kolorystyki operatora. Panel Klienta jest również dość przejrzysty w obsłudze. DirectAdmin jest z kolei zaawansowanym panelem obsługi hostingu, który może przytłoczyć mnogością opcji początkujących użytkowików. Z drugiej strony oferuje jednak sporo przydatnych narzędzi, które choć nie są do końca przejrzyste i. proste w obsłudze, to jednak spełniają swoje zadania.

ZaletyWady
✔ możliwość dodawania/edycji zadań Cron✗ brak możliwości nadania dostępu do hostingu innemu użytkownikowi (można udostępnić jedynie całe konto)
✔ instalator wielu aplikacji CMS✗ panel DirectAdmin, który może przytłaczać początkujących użytkowników mnogością opcji
✔ logowanie dwuetapowe zarówno w Panelu Klienta i w DirectAdminie✗ opcje zarządzania podzielone na dwa różne panele
✔ narzędzie przywracania plików strony i baz danych z kopii zapasowych

Podział zarządzania hostingiem na dwa różne panele może być nieintuicyjny zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Warto jednak zwrócić uwagę, że osoby nie będące laikami docenią mnogość opcji, które oferuje panel DirectAdmin. Dostęp do przydatnych narzędzi, takich jak menedżer zadań CRON, czy menedżer kopii zapasowych to niewątpliwy plus. Biorąc pod uwagę oby dwa panele udostępniane przez CyberFolks oceniam je razem na solidną 4.

Testy RODO

Wielu operatorów stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby zapewnić zgodność z obowiązującym prawem podczas przetwarzania tych danych. W takiej sytuacji zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą usług hostingowych może okazać się pomocne.

CyberFolks zapewnia możliwość zawarcia umowy powierzenia lub podpowierzenia przetwarzania danych osobowych bezpośrednio w Panelu Klienta (w zakładce UmowyRODO. Zawarcie umowy odbywa się w sposób cyfrowy i jest naprawdę proste.

Testy supportu


Wysoka jakość obsługi technicznej stanowi istotny składnik udanego hostingu. Przyjazne i szybkie wsparcie może być znaczącym atutem dla firmy świadczącej usługi hostingowe. Sprawdźmy, jak ta sprawa przedstawia się w przypadku CyberFolks.

1. Dostępne kanały supportu

CyberFolks oferuje pomoc techniczną kilkoma kanałami kontaktu: telefonicznie, mailowo, poprzez formularz kontaktowy i na czacie. Czat, obsługa przez formularz i mailowa działa codziennie w godzinach 8-24, natomiast infolinia jest czynna w dni robocze w godzinach 8-20.

Warto pochwalić ilość kanałów kontaktu, które oferuje CyberFolks, wśród których każdy klient znajdzie dla siebie preferowany sposób.

Formularz kontaktowydostępny w stronie https://cyberfolks.pl/kontakt/
Mailwsparcie@cyberfolks.pl
Czatdostępny w Panelu Klienta i na stronie https://cyberfolks.pl/
Infolinia801 000 391 lub  +48 (17) 787 69 67

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam czatu oraz formularza kontaktowego. W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w CyberFolks, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

Support CyberFolks odpowiadał w dość krótkim czasie – średnio między 10-15 minut. Najszybciej odpowiedź otrzymywałam na czacie dostępnym w Panelu Klienta hostingodawcy. Odpowiedzi udzielane przez dział pomocy były rzetelne i konsultanci cierpliwie odpowiadali na moje pytania.

4. Testy supportu – podsumowanie

Support firmy CyberFolks jest bardzo pomocny i odpowiada bardzo szybko i rzetelnie. Odpowiedzi są konkretne, a konsultanci cierpliwie odpowiadają na zadawane pytania. Na pochwałę zasługuje dostęp do wielu kanałów kontaktu oraz długie godziny działania supportu. Szkoda jedynie, że infolinia nie jest dostępna w weekendy. Podsumowując testy supportu oceniam pomoc techniczną CyberFolks na 5!

Opinie o firmie

CyberFolks to firma, która posiada siedzibę w Poznaniu i jest częścią grupy R22 S.A.

Dane firmy:

CyberFolks S.A.
Roosevelta 22,
60-829 Poznań

Firma posiada niewiele opinii w Google (jedynie 5), które dają średnią 4,6, natomiast w przypadku konta na platformie Facebook oceny nie są wyświetlone. Opinie dostępne w serwisie Google nie są najnowsze i pochodzą sprzed 3-4 lat. W związku z tym nie ma możliwości weryfikacji firmy po opiniach dostępnych w najpopularniejszych platformach.

Wizytówka CyberFolks w serwisie Google
Wizytówka CyberFolks w serwisie Google
Wizytówka CyberFolks w serwisie Facebook
Wizytówka CyberFolks w serwisie Facebook

Podsumowanie

Podsumowując przeprowadzone testy warto wspomnieć o dobrym supporcie oferowanym przez firmę CyberFolks oraz dobrych panelach do zarządzania usługami. Pomimo dobrego działu pomocy hosting CyberFolks oferuje przeciętną wydajność, co sprawia, że hostowane strony nie działają szybko. Sumując oceny poszczególnych testów i wyciągając średnią oceniam hosting CyberFolks na 3.9.

check mark

Moja ocena hostingu

3.9 / 5

3.5/5

Bezpieczeństwo

4/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

3.1/5

Wydajność

5/5

Support