Recenzja hostingu
Hostido

Sprawdź obiektywną recenzję oraz test hostingu Hostido. Przeanalizuj wyniki testów i przekonaj się, czy warto zarejestrować hosting Hostido.

Kod rabatowy Hostido: TZOBJ5WIFCna rejestrację serwera.
 • Darmowa migracja strony

 • Wsparcie dla Redis

 • Czytelny Panel Klienta

 • Dobra optymalizacja dla WordPress

laptop wyświetlający stronę hostido pl

Moja ocena hostingu: 4.2/5

4.5/5

Bezpieczeństwo

4.5/5

Oferta

4.5/5

Panel Klienta

3.8/5

Wydajność

4/5

Support

Podstawowe informacje

Hostido to firma hostingowa, która posiada siedzibę w Gdańsku. W swojej ofercie posiada hosting, domeny i certyfikaty SSL.

W niniejszej recenzji skupiłam się na pakietach hostingowych dostępnych w ofercie Hostido, które oferują m.in.:

 • 30-dniowy bezpłatny okres testowy,
 • bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt,
 • ochronę przed atakami DDoS,
 • autoinstalator aplikacji CMS.

Ceny dostępnych pakietów hostingowych rozpoczynają się od 49 zł netto w pierwszym roku za pakiet NVME 1, który oferuje 2 GB danych na strony WWW i skrzynki pocztowe. W przypadku odnowienia serwera w kolejnych latach kwoty rozpoczynają się od tej samej kwoty – 49 zł netto za rok w przypadku najmniejszego pakietu – NVME 1.

oferta hostingowa hostido
Oferta hostingowa Hostido

Oferta hostingowa Hostido jest przejrzysta. Operator oferuje pięć pakietów hostingowych, które odróżniają zasoby – przede wszystkim pojemność dysku twardego, dostępna pamięć RAM i limit użycia procesora serwera. Hostido zapewnia zarówno transfer, jak i liczę możliwych do utworzenia baz danych, kont e-mail i subdomen bez limitu. Pakiety dodatkowo różnią się liczbą możliwych do utworzenia domen.

Hostido oferuje aż 30 dni bezpłatnego okresu próbnego dla wszystkich pakietów hostingowych. Dzięki temu możesz przez miesiąc testować wybrany pakiet hostingowy w pełni za darmo.

Wszystkie pakiety hostingowe Hostido zapewniają również dostęp do bezpłatnych certyfikatów SSL Let’s Encrypt, panel administracyjny DirectAdmin, dostęp do HTTP/3 oraz kreator stron WWW.

DyskNVME od 2 do 150 GB
ProcesorAMD EPYC Series 7xxx
Transferbez limitu
Okres testowyTak, 30 dni
BackupTak, codzienny z 7-56 dni (w zależności od pakietu)
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 49 zł netto
Cena odnowieniaod 49 zł netto za rok

Hostido zapewnia bezpłatną migrację stron WWW i skrzynek poczty e-mail od obecnego operatora. Wystarczy tylko zakupić dowolny pakiet hostingowy w Hostido.

Oferta Hostido jest prosta i składa się z pięciu pakietów. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie z wyborem pakietu hostingowego. Warto podkreślić, że ceny rejestracji i odnowienia nie różnią się mocno od siebie, co oceniam na duży plus. W związku z tym oceniam ofertę Hostido na 4.5.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu Hostido wybrałam pakiet NVME 2. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet NVME 2 zapewni możliwość prowadzenia kilku stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i sklepu internetowego. Pakiet oferuje 10 GB przestrzeni dyskowej oraz brak limitu transferu danych. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting Hostido do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres liczony od momentu wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do chwili otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi Hostido to 369 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 399 ms. Wynik jest dobry.

Wynik testu TTFB Hostido
Wynik testu TTFB Hostido

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy i zarazem średni onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting Hostido to 1.2 s (mniej = lepiej). Ponownie świetny wynik tak, jak w przypadku TTFB. Te przyzwoite wyniki zasługują na mocną 4.

2. Test dużego ruchu

Przeprowadziłam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hostido poradziło sobie podczas testu średnio, a sam test został przerwany po ok.20 sekundach. Podczas testu serwer odpowiedział poprawnie tylko na 27 zapytań, natomiast dla 31 zwrócił timeout. Średni czas odpowiedzi wyniósł 9831 ms. Przy tak ogromnym obciążeniu serwera (niespotykanym na co dzień na standardowych stronach) hosting poradził sobie nie zbyt dobrze. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 2.5.

Wynik testu Loader.io hostingu Hostido

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron WWW dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem do tworzenia witryn. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Hostido
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Hostido (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem serwer Hostido uzyskał przyzwoity czas (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer dość sprawnie wykonywał operacje i wszystkie zadania testu zrealizował w krótkim czasie 6.029 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie z tym testem dobrze, udowadniając, że hosting Hostido jest dobrze zoptymalizowany pod WordPressa. Taki wynik zaskakuje na 4.5!

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów serwera. Szybkie dyski zapewniają szybkie działanie stron WWW i aplikacji webowych. Hostido oferuje hosting z dyskami w najwydajniejszej technologii dostępnej na rynku — NVME. Sprawdźmy, jak poradzą sobie w testach.

Do testów dysku wykorzystałam narzędzie dd dostępne w terminalu (połączyłam się z serwerem po protokole SSH).

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 przeczytanych rekordów
16384+0 zapisanych rekordów
skopiowane 1073741824 bajtów (1,1 GB, 1,0 GiB), 9,47904 s, 113 MB/s

W ramach tego testu sprawdziłam dwa wskaźniki dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej. Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:

 • czas: 9,47904 s (mniej = lepiej),
 • prędkość: 113 MB/s (więcej = lepiej)

Tu niestety szału nie ma. Pomimo wykorzystania przez hostingodawcę dysków w technologii NVME czasy nie są zawrotne, a jedynie dobre. Konkurencja oferująca dyski NVME osiągania wyniki 9 x mniejsze. W tej kwestii Hostido ma jeszcze trochę do poprawy. W związku z tym ten parametr oceniam na 4.

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS


W celu sprawdzenia szybkości ładowania strony skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Dzięki niemu miałam możliwość zbadania czasu odpowiedzi serwerów DNS dostawcy usług dla obszaru Europy i Polski. Te wyniki wskazują, jak istotny jest czas reakcji na żądanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu adresu URL strony w pasek adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostido w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostido w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostido w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostido w Polsce

W przypadku tego parametru przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. W obu przypadkach serwery Hostido poradziły sobie dobrze. Zarówno w przypadku Polski, jak i Europy kolor zielony pokrywa w zasadzie całą mapę. W przypadku Europy jedynie w odległych zakątkach kontynentu prędkość odpowiedzi serwerów DNS spada maksymalnie do 60 ms. W przypadku Polski czasu są w miarę krótkie i oscylują w granicach 8-30ms. Taki wynik hostingu Hostido oceniam na 4.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Hostido
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Hostido (mniej = lepiej)

Hosting Hostido pozytywnie zaskoczył wydajnością PHP i bazy danych. Wykonał test zaledwie w 0.306 s (mniej = lepiej), co jest bardzo dobrym czasem. Pod względem wydajności PHP i bazy danych Hostido na solidne 4.5.

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Szybkie łącze internetowe to podstawa działania stron WWW oraz element, który w pewnym stopniu wpływa na prędkość działania stron. W tym teście zweryfikowałam jak kwestia łącza wygląda w Hostido. Podczas testu serwer pobrał plik o wadze 1000 MB z zewnętrznego serwera danych firmy Hetzner. Wynik testu stanowi czas pobrania pliku (mniej = lepiej) oraz średnia prędkość, z jaką był pobierany (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-07-01 09:49:16-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Translacja speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 2a01:4f8:0:59ed::2, 88.198.248.254
Łączenie się z speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|2a01:4f8:0:59ed::2|:443... połączono.
Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 200 OK
Długość: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Zapis do: `1GB.bin'

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 55,8MB/s   w 40s   

2023-07-01 09:49:56 (25,2 MB/s) - zapisano `1GB.bin' [1048576000/1048576000]

--2023-07-01 09:49:56-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Translacja xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... nieudane: Ta nazwa lub usługa jest nieznana.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `xn---report-speed=bits-qn9j'
ZAKOŃCZONO --2023-07-01 09:49:56--
Całkowity czas zegarowy: 40s
Pobrano: 1 plików, 1000M w 40s (25,2 MB/s)

Serwer Hostido poradził sobie z tym testem przyzwoicie. Hosting pobrał plik w czasie zaledwie 40 s, osiągając przy tym średnią prędkość na poziomie 25,2 MB/s, co plasuje go w połowie niniejszego rankingu. Tak przeciętny wynik oceniam na 3.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB4/5
Test dużego ruchu2.5/5
Wydajność pod kątem WordPressa4.5/5
Wydajność dysku4/5
Testy serwerów DNS4/5
Wydajność procesów PHP4.5/5
Test szybkości łącza3/5
Ogólna ocena za wydajność3.8/5

Na podstawie przeprowadzonych testów i średniej z ich wyników wydajność hostingu Hostido oceniam na 3.8. Serwer poradził sobie ze wszystkimi testami przeciętnie. Wybierając hosting Hostido nie możesz mieć gwarancji wysokiej wydajności łącza. Pod kątem optymalizacji WordPressa Hostido wypada przyzwoicie, ale dyski NVME są nie zbyt szybkie.

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych przyszedł czas na ocenę bezpieczeństwa hostingu. Przeprowadziłam weryfikację najważniejszych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych z nimi parametrów.

1. Kopie zapasowe

Rozpoczniemy od omówienia tworzenia kopii zapasowych, które stanowią istotny element zapewnienia bezpieczeństwa stron internetowych. Tworzenie kopii zapasowych stron WWW oraz skrzynek pocztowych ma kluczowe znaczenie, umożliwiając przywracanie ich pierwotnego stanu w przypadku problemów z witryną lub przypadkowego usunięcia istotnych wiadomości e-mail z skrzynki. Przeanalizujmy teraz, jak ta sprawa wygląda w przypadku hostingu Hostido.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinyrozbieżność czasu przechowywania kopii zapasowej w zależności od wybranego pakietu
kopie nawet sprzed 56 dni (w zależności od pakietu)
możliwość samodzielnego przywrócenia kopii w panelu do zarządzania serwerem

Hostido wykonuje kopie zapasowe plików strony WWW i kont e-mail co 24 godziny. Co ciekawe w przypadku kopii zapasowych baz danych częstotliwość wykonywania kopii różni się w zależności od pakietu – w przypadku najniższego pakietu kopie zapasowe baz danych wykonywane są co 24 h, zaś w najwyższym pakiecie co 6 h.

2. Transfer plików

Istotnym elementem związanym z obsługą strony internetowej jest transfer plików, czyli przekazywanie plików na serwer FTP. Warto, aby usługa hostingu obsługiwała protokoły wymiany plików z wykorzystaniem szyfrowania, co zapewnia ochronę zarówno dla naszych danych dostępowych do serwera FTP, jak i samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki szyfrowaniu, dane nie są przesyłane w formie jawnej, ale w postaci trudnego do zdekodowania szyfru.

Hostido zapewnia dostęp do szyfrowanych protokołów transferu danych poza najniższym pakietem – w najniższym pakiecie nie ma dostępu do sFTP i SSH.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp do serwera po protokole SSH odbywa się po porcie 64321.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Separację katalogów w Hostido możesz włączyć ręcznie bezpośrednio w panelu do zarządzania hostingiem, w sekcji Zmiana wersji PHP dla domeny i izolacja aktywując opcję Izolacja.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF), zwany również zapora aplikacji internetowych, jest narzędziem sieciowym, które chroni aplikacje webowe oraz strony internetowe przed różnymi rodzajami ataków, włącznie z atakami typu DDoS. Dzięki WAF serwery są zabezpieczone przed atakami, które mogą spowodować przeciążenie zasobów oraz wycieki danych.

Hostido zapewnia wbudowaną ochronę WAF we wszystkich pakietach, przy użyciu aplikacji Imunify360. Zgodnie ze stroną hostingodawcy jest to oprogramowanie typu anti-malware, które czuwa nad bezpieczeństwem Twojej strony WWW.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zabezpieczenie poczty elektronicznej, czyli e-maila, który jest powszechnie używany do wysyłania i odbierania wiadomości. Serwery pocztowe Hostido zapewniają różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, mające na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami lub próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. Hostido wspiera wszystkie popularne zabezpieczenia poczty:

SPF
DKIM
DMARC

Co istotne, rekordy związane z powyższymi zabezpieczeniami dodawane są do danej domeny automatycznie, więc nie musisz się dodatkowo martwić o ich ręczną konfigurację.

6. SSL

Certyfikaty SSL umożliwiają ustanowienie bezpiecznego połączenia między Twoją stroną a użytkownikami poprzez protokół szyfrowany https://. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo przesyłanych danych. Jeśli Twoja domena posiada aktywny certyfikat SSL, możesz to zauważyć na pasku adresu przeglądarki, gdzie obok nazwy Twojej domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

Hostido oferuje zarówno bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt, który możesz aktywować bezpośrednio w panelu do zarządzania hostingiem oraz płatne certyfikaty, których ceny rozpoczynają się od 29 zł za rok.

7. Zabezpieczenia DNS

W swojej ofercie Hostido zapewnia DNSSEC, który można włączyć ręcznie w panelu do zarządzania hostingiem lub zlecić to zadanie pomocy technicznej operatora. Nie znalazłam natomiast informacji dotyczącej usługi DNS Anycast w Hostido. Nie jest to duży minus, ale warto o tym wspomnieć.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Hostido pod względem bezpieczeństwa wypada naprawdę dobrze. Długie przechowywanie kopii zapasowych i łatwe ręczne ich przywracanie to naprawdę spore plusy. Hostido zadbało również o dobre zabezpieczenia poczty e-mail i dostęp do protokołu SSH. Pomio drobny niedociągnięć, np. braku usługi DNS Anycast, oceniam hosting Hostido na solidne 4.5 pod względem bezpieczeństwa.

Testy panelu

Po zakupie hostingu w Hostido otrzymasz dostęp do dwóch paneli – jeden do zarządzania usługami, formalnościami i płatnościami, natomiast drugi służący do zarządzania hostingiem. Taki podział na dwa panele nie jest rzadkością wśród polskich firm hostingowych.

Pierwszy z nich to Panel Klienta. W tym panelu Hostido udostępnia opcje związane z zarządzaniem domenami, certyfikatami SSL zarejestrowanymi u operatora oraz formalnościami związanymi z hostingiem. W tym panelu znajdziesz również sekcję związaną z płatnościami i fakturami. Panel Klienta jest naprawdę przejrzysty i prosty w obsłudze.

Panel Klienta Hostido
Panel Klienta Hostido

Jednak w przypadku zarządzania hostingiem w Panelu Klienta nie zrobimy zbyt wiele. Może się z niego udać do drugie panelu – DirectAdmin. To popularna aplikacja do zarządzania serwerami, która dostępna jest u wielu operatorów. Hostido dostosował panel DirectAdmin i trzeba przyznać, że w ich wersji prezentuje się on naprawdę przejrzyście i czytelnie.

Aby przejść do panelu DirectAdmin wybranego hostingu wystarczy przejsć w Panelu Klienta do zakładki Twoje usługi i w wierszu w nazwą Twojego hostingu wybrać odnośnik Opcje – Zarządzaj.

Panel DirectAdmin w Hostido
Panel DirectAdmin w Hostido

1. Dostępne narzędzia

W związku z tym, że w tym rankingu skupiamy się na hostingu to w testach panelu szczególną uwagę zwrócę na panel do zarządzania hostingiem – DirectAdmin. Pomimo tego, że wielu operatorów hostingu korzysta z aplikacji DirectAdmin, to różni się ona i to czasem całkiem mocno w zależności od tego, z jakich dodatków korzysta dany operator. Sprawdźmy jak kwestia dostępnych narzędzi wypada w Hostido.

Poza standardowymi funkcjami panelu DirectAdmin, takimi jak m.in. konfiguracja DNS, czy funkcje związane z pocztą e-mail znajdzie całą sekcję dodatkowych narzędzi, ułatwiających pracę z hostingiem.

Dodatkowe funkcje dostępne w panelu Hostido
Dodatkowe funkcje dostępne w panelu Hostido

Wśród dostępnych narzędzi znajdziesz między innymi aplikację JetBackup, czyli rozbudowany menedżer kopii zapasowych. Dzięki niemu w łatwy sposób przywrócisz pliki strony WWW, bazę danych, czy skrzynkę pocztową z jednej z dostępnej kopii zapasowych. Dzięki temu możesz w dowolnym momencie samodzielnie przywrócić jeden z powyższych elementów. Narzędzie jest proste w użyciu i zasługuje na dużą pochwałę.

JetBackup dostępny w panelu Hostido
JetBackup dostępny w panelu Hostido

Na hostingu dostępny jest również menedżer aplikacji napisanych w Pythonie, ponieważ takie aplikacji również można hostować w Hostido.

Menedżer aplikacji Python w Hostido
Menedżer aplikacji Python w Hostido

Poza powyższymi zaawansowanymi narzędziami w Hostido znajdziesz również Instalator aplikacji CMS, który pozwoli Ci na zainstalowanie jednek z dziesiątek aplikacji – od CMS do budowania sklepu internetowego, po blogi, czy fora. Aplikację zainstalujesz kilkoma kliknięciami.

Instalator aplikacji CMS w Hostido
Instalator aplikacji CMS w Hostido

Jedną z ciekawszych aplikacji wbudowanych w panel DirectAdmin w Hostido jest Kreator stron, który pozwala tworzysz statyczne strony WWW, np. strony wizytówki metodą przeciągnij i upuść. Aplikacja jest łatwa w użyciu i na pewno docenią ją początkujący użytkownicy.

Kreator stron dostępny w Hostido
Kreator stron dostępny w Hostido

W panelu DirectAdmin dostępnym w Hostido znajdziesz dużo więcej ciekawych narzędzie, również dla zaawansowanych użytkowników.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Hostido udostępnia opcję włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego w swoim panelu przy użyciu kodów dostępnych w aplikacjach, takich jak Google Authenticator. To proste zabezpieczenie, które jest naprawdę skuteczne i zachęcam do jego włączenia.

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe możesz włączyć w Panelu Klienta Hostido w zakładce Ustawienia konta – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron WWW i aplikacji webowych często mają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Przypadkiem łatwo się pogubić w gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Co więcej, trudność pojawia się, gdy klient zmieni dane dostępowe np. do serwera FTP czy bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

Hostido zapewnia możliwość udostępnienia swoich usług innemu użytkownikowi, pod warunkiem, że posiada on konto w Hostido. Udostępnienie usługi jest naprawdę proste – wystarczy zalogować się na swoje konto w Panelu Klienta i przejść do zakładki Udostępnianie usług. Następnie kliknij przycisk Udostępnij swoje usługi i skonfiguruj wszystkie parametry udostępnienia.

Udostepnianie usług w Hostido
Udostepnianie usług w Hostido

Cała procedura jest bardzo prosta, jednak warto zauważyć, że opcje konfiguracji udostępnienia są mocno ograniczone i nie możemy tutaj dostosować jakie elementy naszego hostingu mają być widoczne dla osoby, której udostępniamy zasoby.

4. Testy panelu – podsumowanie

Hostido, podobnie jak wielu operatorów na polskim rynku, oferuje dwa panele – Panel Klienta do zarządzania domenami, certyfikatami SSL i formalnościami związanymi z hostingiem oraz panel DirectAdmin, który służy do zarządzania hostingiem. Oby dwa panele są przejrzyste i czytelne oraz posiadają rozbudowane opcje. Na pochwałę zasługuje fakt, że panel do zarządzania hostingiem oferuje nie tylko instalator aplikacji CMS, ale również prosty kreator stron. Docenią to w szczególności początkujący użytkownicy.

ZaletyWady
✔ instalator aplikacji CMS z dużą bazą programów✗ ograniczone opcje związane z udostępnianiem hostingu innym użytkownikom
✔kreator stron WWW
✔ logowanie dwuetapowe
✔ możliwość nadawania dostępu do konta innym użytkownikom

W związku z powyższym oceniam panele dostępne w Hostido na 4.5.

Testy RODO

Wielu właścicieli stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby te dane były przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem. W celu zapewnienia zgodności, warto rozważyć zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą usług hostingowych.

Hostido udostępnia możliwość zawarcia umowy RODO bezpośrednio w Panelu Klienta. Wystarczy przejść do zakładki RODO, kliknąć przycisk Utwórz nową umowę i wypełnić formularz. Umowa zostanie wygenerowana i automatycznie podpisana w sposób elektroniczny – brawo dla Hostido za prostotę formalności.

Generator umowy RODO w Hostido
Generator umowy RODO w Hostido

Testy supportu

Profesjonalna obsługa techniczna jest istotnym składnikiem udanego hostingu. Szybka i rzetelna pomoc może stanowić znaczący atut dla firmy hostingowej. Przyjrzyjmy się, jak ta kwestia jest realizowana w przypadku serwerów Hostido.

1. Dostępne kanały supportu

Hostido oferuje niewiele kanałów kontaktu z pomocą techniczną – czat i dwa formularze kontaktowe. Co ciekawe, Hostido nie wskazuje na swojej stronie WWW w jakich godzinach działa support. Również ciekawe jest to, że jest to prawdopodobnie jedyna firma hostingowa w Polsce, która nie oferuje wsparcia przez e-mail.

Formularz kontaktowyhttps://hostido.pl/kontakt
Formularz kontaktowydostępny w Panelu Klienta
Czatdostępny na stronie https://hostido.pl/

Formularze kontaktowe podzielone są na grupy użytkowników – jeden formularz dostępny jest na stronie internetowej operatora w zakładce Kontakt i jest on dostępny dla wszystkich. Drugi formularz kontaktowy dostępny jest w Panelu Klienta i dotyczy klientów Hostido, którzy muszą zalogować się na swoje konto w celu skorzystania z formularza.

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam głównie z czatu dostępnego na stronie głównej operatora.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w Hostido, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

W dni robocze, zwłaszcza w godzinach 9:00-16:00 support odpisywał bardzo szybko – zazwyczaj w około 3-5 minut. Czas odpowiedzi wydłużał się trochę w godzinach popołudniowych i wieczornych i wynosił prawie godzinę. Podobne sytuacja wyglądała w weekendy.

4. Testy supportu – podsumowanie

Po przeprowadzonych testach warto wspomnieć, że pomimo małej ilości dostępnych kanałów kontaktu suupport Hostido odpowiadał sprawnie i rzetelnie w dni robocze. Wieczorami i w weekendy czas odpowiedzi mocno się wydłużał, ale poziom odpowiedzi nadal pozostał konkretny i rzetelny. Pomimo małej ilości dostępnych kanałów warto pochwalić jakość hostingu. Przydałaby się jednak możliwość kontaktu mailowego i telefonicznego, tak by pokryć zapotrzebowanie różnych grup użytkowników. W związku z powyższym oceniam support hostigu Hostido na mocne 4.

Opinie o firmie

Hostido to firma hostingowa, która posiada siedzibę w Gdańsku.

Dane firmy:

HOSTIDO.PL GAŁĄZKA SPÓŁKA JAWNA
ul. Kartuska 5,
80-103 Gdańsk

Hostido posiada wysoką ocenę w przypadku opinii Google (5,0 przy jedynie 47 opiniach). W przypadku Facebook Hostido nie udostępnia możliwości pozostawienia opinii i oceny ich usług. Pomimo wysokiej oceny warto zwrócić uwagę na niewielką liczbę opinii (w porównaniu z innymi hostingodawcami działającymi na polskim rynku).

Wizytówka Hostido w serwisie Google
Wizytówka Hostido w serwisie Google

Wiele opinii znajdujących się w Google chwali rozbudowany panel DirectAdmin, dobry support i przede wszystkim niskie ceny. Zgadzam się z tym opiniami.

Podsumowanie

Podsumowując, hosting Hostido poiada wiele plusów – wysoki poziom bezpieczeństwa i świetny support. Na minus zasługuje jednak przeciętna wydajność. Na podstawie jednostkowych ocen testów oceniam hosting Hostido na 4.4.

check mark

Moja ocena hostingu

4.2 / 5

4.5/5

Bezpieczeństwo

4.5/5

Oferta

4.5/5

Panel Klienta

3.8/5

Wydajność

4/5

Support