Recenzja hostingu
Hostinger

Zachęcam do zapoznania się z moją pełną i niezależną recenzją oraz testem usługi hostingowej Hostinger. Przeanalizuj wyniki i przekonaj się, czy warto zarejestrować hosting Hostinger.

 • Panel niedostępny w języku polskim

 • Mało kanałów kontaktu z supportem

 • Brak okresu testowego

 • Niska optymalizacja pod WordPress

laptop wyświetlający stronę hostinger pl

Moja ocena hostingu: 3.0/5

2.5/5

Bezpieczeństwo

3/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

2.9/5

Wydajność

3/5

Support

Podstawowe informacje

Hostinger to litewska firma hostingowa, która świadczy swoje usługi również na polskim rynku. Hostinger posiada w swojej ofercie wiele rodzajów hostingów – hosting współdzielony, hosting w chmurze i serwery VPS.

W niniejszej recenzji skupiłam się na pakietach hostingów WordPress dostępnych w ofercie Hostinger, które oferują m.in.:

 • darmową instalację WordPress jednym kliknięciem,
 • dostęp SSH,
 • skaner Malware i ochronę przed atakami.

W przeciwieństwie do pozostałych hostingodawców Hostinger oferuje zmienne ceny swoich pakietów hostingowych w zależności od okresu, na który chcemy zakupić usługę. Na stronie pakietów hostingowych wyświetlane są miesięczne ceny netto przy zakupie z góry na 4 lata. W przypadku płatności za 12 miesięcy z góry ceny rozpoczynają się od 18,99 zł netto za miesiąc, co daje 227,88 zł netto w pierwszym roku za pakiet Hosting Premium, czyli najniższy pakiet oferowany przez Hostingera. W przypadku wybrania rocznego okresu płatności koszt odnowienia hostingu w kolejnych latach wyniesie 34,99 zł netto za miesiąc, czyli 419,88 zł netto za rok. Zmienność cen w zależności od okresów i operowanie przy tym cenami za miesiąc są dość nieintuicyjne i mogą wprowadzać w błąd początkujących użytkowników.

Oferta hostingowa Hostinger
Oferta hostingowa Hostinger

Pomimo. tego, że Hostinger oferuje trzy pakiety. hostingowe, co mogłoby sugerować przejrzystość oferty, to zmienność miesięcznego kosztu hostingu w zależności od wybranego okresu rozliczenia wprowadza haos. Wspomniane trzy pakiety hostingowe różnią się od siebie nie tylko pod względem pojemności serwera. W najniższym pakiecie Premium nie dostaniemy najszybszych dysków NVME, a jedynie standardowe dyski SSD. W najniższym pakiecie nie otrzymamy również usługi Kopie zapasowe na życzenie.

Wspólnymi cechami wszystkich oferowanych pakietów hostingowych jest dostępność bezpłatnego certyfikatu SSL Let’s Encrypt. brak limitu transferu danych oraz dostęp SSH.

Hostinger nie oferuje bezpłatnego okresu próbnego dla swoich pakietów hostingowych, jednak w przypadku niezadowolenia z usługi możesz liczyć na zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni od rejestracji usługi.

Dysk100 GB SSD lub 200 GB NVME (dla pakietów WordPress)
Procesorbrak danych o modelu
Transferbez limitu
Okres testowyNie
BackupTak, 1 tygodniowo w pakiecie Premium
lub 1 dziennie w pozostałych pakietach
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 227,88 zł netto
Cena odnowieniaod 419,88 zł netto za rok

Hostinger oferuje bezpłatną migrację strony WWW od innego operatora.

Zapoznając się z ofertą hostingową Hostinger warto zwrócić uwagę na to, że w najniższym pakiecie hosting nie oferuje dysków NVME, a jedynie dyski w technologii SSD.

Pomimo tego, że w ofercie Hostingera znajdują się tylko trzy pakiety, to przez zagmatwanie cenowe (różne ceny miesięczne w zależności od długości umowy) oferta nie będzie prosta, zwłaszcza dla początkujących użytkowników. W związku z tym oceniam ofertę Hostingera jedynie na 3.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu Hostinger wybrałam pakiet Starter, który ostatnio zmienił swoją nazwę na Premium. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet Kiwi zapewni możliwość prowadzenia kilku stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i sklepu internetowego. Pakiet oferuje 100 GB przestrzeni dyskowej oraz brak limitu transferu danych. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting Hostinger do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres liczony od momentu wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do chwili otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi Hostinger to 683 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 745 ms. Wynik jest przyzwoity, ale mógłby być lepszy.

Wynik testu TTFB Hostinger
Wynik testu TTFB Hostinger

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy i zarazem średni onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting Hostinger to 1.6 s (mniej = lepiej). Ponownie świetny wynik tak, jak w przypadku TTFB. Wyniki testu są bardzo przeciętne i w związku z tym oceniam ten parametr hostingu Hostinger na 3.5.

2. Test dużego ruchu

Przeprowadziłam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hostinger nie poradził sobie z tym testem zbyt dobrze, a sam test został przerwany po ok. 8 sekundach. Podczas testu serwer odpowiedział poprawnie tylko na 4 zapytania, natomiast dla 16 zwrócił błąd serwera 500. Średni czas odpowiedzi wyniósł 1100 ms. Pomimo krótkiego czasu odpowiedzi serwer odpowiedział na marginalną liczę zapytań. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 2.

Wynik testu Loader.io hostingu Hostinger
Wynik testu Loader.io hostingu Hostinger

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron WWW dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem do tworzenia witryn. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Hostinger
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Hostinger (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem serwer Hostinger uzyskał czasy dużo powyżej średniej (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer nie zbyt szybko wykonywał operacje i wszystkie zadania testu wykonał w czasie 14.096 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie z tym testem poniżej przeciętnej, co niestety pokazuje, że serwery Hostingera nie są dobrze zoptymalizowane pod WordPressa. Oceniam ten parametr na 2.5.

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów serwera. Szybkie dyski zapewniają szybkie działanie stron WWW. Hostinger oferuje hosting z dyskami w najwydajniejszej technologii dostępnej na rynku — SSD i NVME (w zależności od pakietu).

W przypadku tego testu korzystałam z narzędzia dd dostępnego na serwerze po połączeniu się po protokole SSH. O ile. Hostinger oferuje dostęp do serwera po SSH to niestety nie udostępniają oni narzędzia dd.

W związku z tym nie miałam możliwości zweryfikowania działania dysku hostingu Hostinger.

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS


W celu sprawdzenia szybkości ładowania strony skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Dzięki niemu miałam możliwość zbadania czasu odpowiedzi serwerów DNS dostawcy usług dla obszaru Europy i Polski. Te wyniki wskazują, jak istotny jest czas reakcji na żądanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu adresu URL strony w pasek adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostinger w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostinger w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostinger w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Hostinger w Polsce

Czasu odpowiedzi serwerów DNS Hostingera nie są zbyt krótkie. O ile w Europie dominuje kolor zielony i czasy odpowiedzi nie są bardzo wysokie o tyle w Polsce czasu są bardzo przeciętne i oscylują w granicach 24-27 ms (mniej = lepiej). W związku z tym oceniam ten parametr hostingu Hostinger na 3.5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Hostinger
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Hostinger (mniej = lepiej)

Serwery Hostinger ponownie uzyskały przeciętne wyniki, plasujące ich w połowie rankingu. Choć uzyskany wynik nie jest zły – 0.508 s (mniej = lepiej), to mogłoby być zdecydowanie lepiej. Wydajność PHP i bazy danych Hostingera oceniam na naciągane 4.

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Szybkie łącze internetowe to podstawa działania stron WWW oraz element, który w pewnym stopniu wpływa na prędkość działania stron. W tym teście zweryfikowałam jak kwestia łącza wygląda w Hostinger. Podczas testu serwer pobrał plik o wadze 1000 MB z zewnętrznego serwera danych firmy Hetzner. Wynik testu stanowi czas pobrania pliku (mniej = lepiej) oraz średnia prędkość, z jaką był pobierany (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-02-01 08:30:57-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Resolving speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 2a01:4f8:0:59ed::2, 88.198.248.254
Connecting to speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|2a01:4f8:0:59ed::2|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘1GB.bin’

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 12.0MB/s  in 2m 0s  

2023-02-01 08:32:57 (8.36 MB/s) - ‘1GB.bin’ saved [1048576000/1048576000]

--2023-02-01 08:32:57-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Resolving xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... failed: Name or service not known.
wget: unable to resolve host address ‘xn---report-speed=bits-qn9j’
FINISHED --2023-02-01 08:32:57--
Total wall clock time: 2m 0s
Downloaded: 1 files, 1000M in 2m 0s (8.36 MB/s)

Serwery Hostingera poradziły sobie z tym zadaniem kiepsko. Hosting pobrał plik w 2 minuty (mniej = lepiej) ze średnią prędkością 8.36 MB/s (więcej = lepiej). Tak słaby wynik oceniam na 2.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB3.5/5
Test dużego ruchu2/5
Wydajność pod kątem WordPressa2.5/5
Wydajność dysku
Testy serwerów DNS3.5/5
Wydajność procesów PHP4/5
Test szybkości łącza2/5
Ogólna ocena za wydajność2.9/5

Na podstawie przeprowadzonych testów i średniej z ich wyników wydajność hostingu Hostinger oceniam na 2.9. Serwer radził sobie kiepsko podczas testów uzyskując wyniki plasujące w końcówce rankingu. Po względem wydajności Hostinger ma wiele do nadrobienia.

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych przyszedł czas na ocenę bezpieczeństwa hostingu. Przeprowadziłam weryfikację najważniejszych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych z nimi parametrów.

1. Kopie zapasowe

Kwestia kopii zapasowych w Hostinger jest niejednoznaczna i zróżnicowana w zależności od wybranego pakietu. W najniższym pakiecie operator wykonuje kopie tylko raz w tygodniu. W wyższych pakietach Hostinger wykonuje kopie codzinnie i przechowuje kopie z siedmiu ostatnich dni. Zgodnie z informacją ze strony Hostinger cotygodniowe kopie przechowywane są przez siedem tygodniu.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godziny (w najniższym pakiecie raz na tydzień)codzienne kopie jedynie z ostatnich 7 dni
możliwość samodzielnego przywrócenia strony z kopii zapasowej w panelubrak codziennych kopii w najniższym pakiecie

W wyższych pakietach kwestia kopii wygląda przyzwoicie. Codzienne kopie zapasowe przechowywane przez 7 dni plus te cotygodniowe przechowywane przez 7 tygodniu to dobry wynik, zapewniający bezpieczeństwo w razie utraty danych lub problemów ze stroną WWW. W przypadku najniższego pakietu nie jest już tak różowo i Hostinger zapewnia już tylko cotygodniowe kopie – pod tym względem mogłoby być zdecydowanie lepiej, tak jak w wyższych pakietach.

2. Transfer plików

Istotnym elementem związanym z obsługą strony internetowej jest transfer plików, czyli przekazywanie plików na serwer FTP. Warto, aby usługa hostingu obsługiwała protokoły wymiany plików z wykorzystaniem szyfrowania, co zapewnia ochronę zarówno dla naszych danych dostępowych do serwera FTP, jak i samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki szyfrowaniu, dane nie są przesyłane w formie jawnej, ale w postaci trudnego do zdekodowania szyfru.

Hostinger zapewnia wsparcie dla szyfrowanych protokołów wymiany plików we wszystkich pakietach przeznaczonych dla WordPressa.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp do protokołu SSH dostępny jest na porcie 65002.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Niestety, w Hostinger nie ma możliwości włączenia separacji katalogów.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF), zwany również zapora aplikacji internetowych, jest narzędziem sieciowym, które chroni aplikacje webowe oraz strony internetowe przed różnymi rodzajami ataków, włącznie z atakami typu DDoS. Dzięki WAF serwery są zabezpieczone przed atakami, które mogą spowodować przeciążenie zasobów oraz wycieki danych.

Niestety, Hostinger nie informuje o wykorzystaniu WAF. Na stronie operatora nie znalazłam żadnych informacji na ten temat. Dodatkowo w Panelu do zarządzania hostingiem nie ma żadnych ustawień tego komponentu.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zabezpieczenie poczty elektronicznej, czyli e-maila, który jest powszechnie używany do wysyłania i odbierania wiadomości. Serwery pocztowe Hostinger posiadają różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, mające na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami lub próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. Hostinger wspiera zabezpieczenia poczty e-mail jedynie częściowo:

SPF
DKIM
DMARCX

W Hostinger dostępne są jedynie SPF i DKIM. Te rekordy zostały dodane do domeny automatycznie. Niestety rekord DMARC nie jest generowany dla domen w Hostinger.

6. SSL

Certyfikaty SSL umożliwiają ustanowienie bezpiecznego połączenia między Twoją stroną a użytkownikami poprzez protokół szyfrowany https://. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo przesyłanych danych. Jeśli Twoja domena posiada aktywny certyfikat SSL, możesz to zauważyć na pasku adresu przeglądarki, gdzie obok nazwy Twojej domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

Hostinger udostępnia jedynie bezpłatne certyfikaty SSL Let’s Encrypt, który można wygenerować bezopśrednio w Panelu do zarządzania hostingiem. Nie znalazłam w ofercie Hostinger certyfikatów komercyjnych.

7. Zabezpieczenia DNS

Zgodnie z informacją dostępną w dziale pomocy DNSSEC jest dostępny i można go aktywować bezpośrednio w Panelu Hostinger. DNS Anycast nie jest niestety dostępny.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Niestety, w przypadku bezpieczeństwa hostingu Hostinger nie jest idealnie. Kopie zapasowe są nie jasne, a ich zasady zróżnicowane w zależności od pakietu, np. brak codziennych kopii w najniższym pakiecie. Dodatkowo brakuje możliwości aktywacji separacji stron, czy mechanizmu DMARC. W związku z tym oceniam bezpieczeństwo hostingu Hostinger na 2.5.

Testy panelu

Po wykupieniu hostingu w Hostinger otrzymasz dostęp do jednego Panelu, który służy zarówno do zarządzania hostingiem, jak i formalnościami i płatnościami. Panel posiada wiele dostępnych funkcji i jest dostępny w wielu językach, poza językiem polskim – szkoda. To prawdopodobnie jedyny hosting świadczący usługi w Polsce z panelem niedostępnym w tym języku. Brak języka polskiego w Panelu może być barierą dla osób nie znających języków obcych – szkoda.

Ekran główny Panelu dostępnego w Hostinger
Ekran główny Panelu dostępnego w Hostinger

1. Dostępne narzędzia

Panel udostępniony przez Hostinger oferuje naprawdę sporo ciekawych narzędzi. Poza podstawowymi, takimi jak instalator aplikacji CMS, znajdziesz tutaj wiele narzędzi związanych z analizą wydajności strony WWW. Jednym z takim narzędzi jest Page Speed, który sprawdza szybkość działania strony WWW, zarówno dla wersji desktopowej, jak i mobilnej strony.

Page Speed w Panelu Hostinger
Page Speed w Panelu Hostinger

Drugim narzędziem z tej grupy jest Analytics, która dostarcza wielu szczegółowych informacji dotyczących działania Twojej strony WWW. Te dwa narzędzia mogą Ci bardzo pomóc w zoptymalizowaniu strony.

Narzędzie Analytics dostępne w Hostinger
Narzędzie Analytics dostępne w Hostinger

W Hostinger znajdziesz również wiele narzędzi, które bardzo ułatwią Ci zbudowanie strony WWW i marki. Jednym z takim narzędzi jest Logo maker, czyli niewielka aplikacja, która pomoże Ci stworzyć własne logo.

Zaawansowani użytkownicy również znajdą sporą grupę przydatnych narzędzi. Wśród nich narzędzie pozwalające połączyć hosting w Hostinger z narzędziem do wersjonowania GIT.

Narzędzie GIT w Hostinger
Narzędzie GIT w Hostinger

Poza powyższymi narzędziami w Panelu Hostinger znajdziesz również menedżer adresów IP, menedżer zadań Cron oraz wiele innych. Pod względem dostępnych narzędzi oceniam Panel Hostinger na duży plus.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Panel Hostinger umożliwia aktywację logowania dwuetapowego przy użyciu kodów jednorazowych z aplikacji takiej, jak Authy.

Opcję możesz aktywować w ustawieniach konta w zakładce Security – Two-Factor Authentication Setup.

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron WWW i aplikacji webowych często mają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Przypadkiem łatwo się pogubić w gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Co więcej, trudność pojawia się, gdy klient zmieni dane dostępowe np. do serwera FTP czy bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

Hostinger wychodzi na przeciw tym problemom i w swoim Panelu udostępnia opcję Account Sharing, dzięki której możesz udostępnić swoje usługi innym użytkownikom, którzy posiadają konto w Hostingerze – proste i skuteczne rozwiązanie.

Udostępnianie konta w Panelu Hostinger
Udostępnianie konta w Panelu Hostinger

4. Testy panelu – podsumowanie

Panel do zarządzania usługami udostępniany przez Hostinger to naprawdę świetne narzędzie, które oferuje wiele podstawowych i zaawansowanych funkcji. Posiada czytelny układ i przyjazny użytkonikowi interfejs. Jedynym mankamentem panelu jest brak dostępności języka polskiego, co niestety może być barierą dla osób nie znających języków obcych.

ZaletyWady
✔ wygodny instalator aplikacji CMS✗ brak języka polskiego
✔ narzędzia do analizy wydajności strony
✔ logowanie dwuetapowe
✔ możliwość udostępnienia usług innym użytkownikom

W związku z powyższym oceniam Panel Hostinger na 4.

Testy RODO

Wielu właścicieli stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby te dane były przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem. W celu zapewnienia zgodności, warto rozważyć zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą usług hostingowych.

Hostinger nie udostępnia możliwości zawarcia takiej umowy.

Testy supportu

Profesjonalna obsługa techniczna jest istotnym składnikiem udanego hostingu. Szybka i rzetelna pomoc może stanowić znaczący atut dla firmy hostingowej. Przyjrzyjmy się, jak ta kwestia jest realizowana w przypadku Hostinger.

1. Dostępne kanały supportu

Hostinger oferuje niewiele kanałów kontaktu z działem pomocy. Wśród dostępnych jest tylko czat, dostępny jedynie po zalogowaniu się do Panelu. Osoby nie będące klientami mogą skontaktować się z operatorem mailowo pod adresem sales@hostinger.com.

Czatdostępny w Panelu Hostinger tylko dla klientów
Mailsales@hostinger.com – adres do kontaktu w kwestiach sprzedażowych

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam z czatu dostępnego w Panelu Hostinger.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w Hostinger, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

Support Hostingera testowała zarówno w dni robocze, jak i w weekendy o różnych porach dnia. W dni robocze support odpowiadał w ciągu ok godziny, natomiast wieczorami i w weekendy czas odpowiedzi wydłużał się do ok. 2-2,5 godziny.

4. Testy supportu – podsumowanie

Odpowiedzi, kóre otrzymywałam nie zawsze były konkretne i często byłam odsyłana do artykułów z działu pomocy. Jeśli oczekujesz supportu działającego szybko i konkretnie, to niestety Hostinger nie będzie dla Ciebie. W związku z tym oceniam support Hostinger na 3.

Opinie o firmie

Hostinger to litewska firma hostingowa z siedzibą w Kownie, która oferuje usługi hostingowe m.in. w Polsce.

Dane firmy:

Hostinger, UAB

Jonavos g. 60C, 44192

Niestety, zarówno w serwisie Google, jak i Facebook Hostinger nie udostępnił możliwości ocenienia ich usług, w związku z tym brak w tych serwisach jakichkolwiek opinii na temat usług tego hostingodawcy.

Podsumowanie

Podsumowując tą recencję i przeprowadzone testy warto pochwalić Hostinger za ciekawy i funkcjonalny Panel, który niestety nie jest dostępny w języku polskim. Pozostałe aspekty, takie jak wydajność i bezpieczeństwo stoją na niskim poziomie. Niestety nie mogę z czystym sumieniem polecić hostingu firmy Hostinger. Wyciągając średnią ze wszystkich przeprowadzonych przeze mnie testów oceniam hosting Hostinger na 3.

check mark

Moja ocena hostingu

3.0 / 5

2.5/5

Bezpieczeństwo

3/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

2.9/5

Wydajność

3/5

Support