Recenzja hostingu
Kylos

Zapoznaj się z kompleksową i obiektywną recenzją oraz testem hostingu Kylos. Przeanalizuj wyniki testów i przekonaj się, czy warto zarejestrować hosting Kylos.

 • Szybkie dyski SSD

 • Przejrzysta oferta hostingowa

 • 14 – dniowy okres testowy

 • Bezpłatna migracja strony i poczty e-mail

laptop wyświetlający stronę kylos pl

Moja ocena hostingu: 4.3/5

4.5/5

Bezpieczeństwo

4/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

4.6/5

Wydajność

4.5/5

Support

Podstawowe informacje

Kylos to łódzka firma hostingowa, która działa na polskim rynku nieprzerwanie od 2003 roku. Firma oferuje pakiety hostingowe, serwery dedykowane i VPS, administrację serwerami, rejestrację domen i certyfikatów SSL.

W niniejszej recenzji skupiłam się na pakietach hostingowych Hosting WordPress dostępnych w ofercie Kylos, które oferują m.in.:

 • bezpłatny certyfikat SSL,
 • codzienny backup z ostatnich 7 dni,
 • autoinstalator WordPress,
 • ochronę przed atakami brute force.

Ceny dostępnych pakietów hostingowych Hosting WordPress rozpoczynają się od 49 zł netto w pierwszym roku za pakiet Hosting WordPress Lite, który oferuje 10 GB danych na strony WWW i skrzynki pocztowe. W przypadku odnowienia serwera w kolejnych latach kwoty rozpoczynają się od 199 zł netto za rok w przypadku najmniejszego pakietu z grupy Hosting WordPress – Hosting WordPress Lite.

pakiety hostingowe dla wordpress kylos
Oferta hostingowa Kylos

Oferta hostingowa pakietów Hosting WordPress jest przejrzysta i zawiera tylko dwa pakiety. Pakiety poza oferowaną przestrzenią dyskową różnią się limitami, które oferują, m.in. limitem stron WWW i skrzynek e-mail możliwych do utworzenia. Dodatkowo wyższy pakiet oferuje dwie kopie zapasowe dziennie z 14 dni, natomiast niższy oferuje tylko jedną kopię dzienne z 7 dni. W pakiecie Hosting WordPress Expert znajdziesz dodatkowo Redis i dostęp do SSH.

Kylos oferuje również 14 dniowy okres testowy dla wszystkich pakietów Hosting WordPress, co pozwoli Ci przetestować hosting przed dokonaniem zakupu.

DyskSSD/NVME od 10 do 30 GB (dla pakietów Hosting WordPress)
ProcesorAMD Epyc
Transferbez limitu
Okres testowyTak, 14 dni
BackupTak, codzienny z 7 lub 14 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak
Cena w pierwszym rokuod 49 zł netto
Cena odnowieniaod 199 zł netto za rok

Kylos zapewnia bezpłatną migrację stron WWW i poczty e-mail przy zakupie serwera.

Oferta pakietów Hostingowych WordPress Kylos jest prosta i dzięki małej liczbie pakietów będzie zrozumiała nawet dla osoby początkującej. Brakuje jednak pakietów dla WordPressa oferujących przestrzeń dyskową większą, niż 30GB. W związku z tym oceniam ofertę Kylos na solidną 4.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu Kylos wybrałam pakiet Hosting WordPress Expert. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet Hosting WordPress Expert zapewni możliwość prowadzenia kilku stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i sklepu internetowego. Pakiet oferuje 30 GB przestrzeni dyskowej oraz brak limitu transferu danych. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting Kylos do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres liczony od momentu wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do chwili otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi Kylos to 192 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 395 ms. Wynik jest bardzo dobry.

Wynik testu TTFB Kylos
Wynik testu TTFB Kylos

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy i zarazem średni onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting Kylos to 1.2 s (mniej = lepiej). Ponownie dobry wynik tak, jak w przypadku TTFB. Tak dobre wyniki testów zasługują na solidne 4.5.

2. Test dużego ruchu

Przeprowadziłam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hosting Kylos poradził sobie podczas testu dobrze, ale niestety test został przerwany po ok.50 sekundach, czyli tuż przed zakończeniem. Podczas testu serwer odpowiedział poprawnie na 482 zapytania, natomiast dla 409 zwrócił timeout. Średni czas odpowiedzi wyniósł tylko 4701 ms. Przy tak ogromnym obciążeniu serwera (niespotykanym na co dzień na standardowych stronach) hosting poradził sobie naprawdę dobrze. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 4.5.

Wynik testu Loader.io hostingu Kylos
Wynik testu Loader.io hostingu Kylos

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron WWW dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem do tworzenia witryn. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Kylos (mniej = lepiej)
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Kylos (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wynikiem hosting Kylos uzyskał bardzo dobre czasy (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer sprawnie przeprowadzał operacje i wszystkie zadania testu wykonał w krótkim czasie 8.984 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie z tym testem bardzo dobrze, plasując hosting Kylos w czołówce hostingów dobrze zoptymalizowanych pod WordPress. Taki wynik zaskakuje na ocenę 4.5!

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów serwera. Szybkie dyski zapewniają szybkie działanie stron WWW i aplikacji webowych. Kylos oferuje hosting z dyskami SSD. Sprawdźmy, jak poradzą sobie w testach.

Do testów dysku wykorzystałam narzędzie dd dostępne w terminalu (połączyłam się z serwerem po protokole SSH).

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 records in
16384+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 1.18248 s, 908 MB/s

W ramach tego testu sprawdziłam dwa wskaźniki dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej. Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:

 • czas: 1.18248 s (mniej = lepiej),
 • prędkość: 908 MB/s (więcej = lepiej)

Dyski SSD, z których korzysta Kylos są naprawdę wydajne, pomimo tego, że nie są to dysku NVME. W przypadku Kylos możemy mieć pewność, że dyski działają wydajnie, a to na pewno przełoży się na działanie naszych stron internetowych. Serwer wykonał operację w nieco ponad sekundę, co plasuje hosting Kylos w czołówce hostingowej pod względem wydajności dysku. Tak dobry wynik zasługuje na piątkę!

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS


W celu sprawdzenia szybkości ładowania strony skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Dzięki niemu miałam możliwość zbadania czasu odpowiedzi serwerów DNS dostawcy usług dla obszaru Europy i Polski. Te wyniki wskazują, jak istotny jest czas reakcji na żądanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu adresu URL strony w pasek adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS Kylos w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Kylos w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Kylos w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Kylos w Polsce

W przypadku tego parametru przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. W obu przypadkach serwery Kylos poradziły sobie bardzo dobrze. W przypadku Polski kolor zielony (najniższe czasy) pokrywa całą mapę osiągając wyniki nawet na poziomie 4 ms. W przypadku europy najwyższe odnotowane czasy nie przekraczają 56 ms – to naprawdę dobry wynik, który zasługuje na wysokie 4.5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Kylos
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Kylos (mniej = lepiej)

Hosting Kylos ponownie udowodnił wysoką wydajność. Wykonał cały test zaledwie w 0.191 s (mniej = lepiej), co jest świetnym czasem. Pod względem wydajności PHP i bazy danych Kylos znajduje się w czołówce niniejszego rankingu. Ten parametr oceniam na wysokie 5!

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Szybkie łącze internetowe to podstawa działania stron internetowych oraz parametr, który w pewnym stopniu wpływa na prędkość działania stron. W tym teście zweryfikowałam jak kwestia łącza wygląda w przypadku hostingu Kylos. Podczas testu serwer pobrał plik o wadze 1000 MB z zewnętrznego serwera danych firmy Hetzner. Wynik testu stanowi czas pobrania pliku (mniej = lepiej) oraz średnia prędkość, z jaką był pobierany (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-07-01 09:54:51-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Resolving speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 88.198.248.254, 2a01:4f8:0:59ed::2
Connecting to speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|88.198.248.254|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘1GB.bin’

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 38.5MB/s  in 50s   

2023-07-01 09:55:42 (19.9 MB/s) - ‘1GB.bin’ saved [1048576000/1048576000]

--2023-07-01 09:55:42-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Resolving xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... failed: Name or service not known.
wget: unable to resolve host address ‘xn---report-speed=bits-qn9j’
FINISHED --2023-02-01 09:55:42--
Total wall clock time: 51s
Downloaded: 1 files, 1000M in 50s (19.9 MB/s)

Serwer Kylos znów poradził sobie z tym testem dość dobrze, pobierając plik w czasie 50 s, osiągając przy tym średnią prędkość na poziomie 19.9 MB/s. Taki wynik oceniam na 4.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB4.5/5
Test dużego ruchu4.5/5
Wydajność pod kątem WordPressa4.5/5
Wydajność dysku5/5
Testy serwerów DNS4.5/5
Wydajność procesów PHP5/5
Test szybkości łącza4/5
Ogólna ocena za wydajność4.6/5

Na podstawie przeprowadzonych testów i średniej z ich wyników wydajność hostingu Kylos oceniam na 4.6. Serwer poradził sobie ze wszystkimi testami bardzo dobrze uzyskując w większości testów wysokie wyniki. Wybierając hosting Kylos możesz mieć pewność, że Twoje strony będą działały szybko i wydajnie!

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych przyszedł czas na ocenę bezpieczeństwa hostingu. Przeprowadziłam weryfikację najważniejszych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych z nimi parametrów.

1. Kopie zapasowe

Rozpoczniemy od omówienia tworzenia kopii zapasowych, które stanowią istotny element zapewnienia bezpieczeństwa stron internetowych. Tworzenie kopii zapasowych stron WWW oraz skrzynek pocztowych ma kluczowe znaczenie, umożliwiając przywracanie ich pierwotnego stanu w przypadku problemów z witryną lub przypadkowego usunięcia istotnych wiadomości e-mail z skrzynki. Przeanalizujmy teraz, jak ta sprawa wygląda w przypadku hostingu Kylos.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinybrak możliwości przywrócenia strony
z kopii zapasowej w Panelu Klienta
kopie z 14 ostatnich dni
bezpłatne przywrócenie strony
lub skrzynki przez support firmy


Kylos wykonuje kopie zapasowe stron WWW i skrzynek pocztowych e-mail raz na 24 godziny. Hostingodawca przechowuje kopie przez 14 dni. Nie ma niestety możliwości przywrócenia strony, czy skrzynki samodzielnie w Panelu. W celu skorzystania z backupu należy skontaktować się z supportem Kylos i zlecić im takie zadanie. Na szczęście usługa wykonywana jest bezpłatnie.

2. Transfer plików

Istotnym elementem związanym z obsługą strony internetowej jest transfer plików, czyli przekazywanie plików na serwer FTP. Warto, aby usługa hostingu obsługiwała protokoły wymiany plików z wykorzystaniem szyfrowania, co zapewnia ochronę zarówno dla naszych danych dostępowych do serwera FTP, jak i samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki szyfrowaniu, dane nie są przesyłane w formie jawnej, ale w postaci trudnego do zdekodowania szyfru.

Kylos zapewnia dostęp do FTPS, SFTP i SSH we wszystkich pakietach hostingowych. Dzięki korzystaniu z bezpiecznych protokół wymiany danych możemy mieć pewność, że dane dostępowe i pliki znajdujące się na serwerze będą bezpieczne.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp po protokole FTPS dostępny jest dla każdego konta na porcie 21, natomiast dostęp do protokołu SSH dostępny jest na porcie 40022.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Niestety w przypadku Kylos nie ma opcji włączenia lub wyłączenia nawet podstawowej separacji w panelu zarządzania hostingiem.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF), zwany również zapora aplikacji internetowych, jest narzędziem sieciowym, które chroni aplikacje webowe oraz strony internetowe przed różnymi rodzajami ataków, włącznie z atakami typu DDoS. Dzięki WAF serwery są zabezpieczone przed atakami, które mogą spowodować przeciążenie zasobów oraz wycieki danych.

Kylos zapewnia na swoich serwerach wbudowaną ochronę WAF we wszystkich pakietach, dzięki czemu jako klient nie musisz martwić się o dodatkową ochronę serwera – wszystkim zajmą się mechanizmy wbudowane w hosting.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zabezpieczenie poczty elektronicznej, czyli e-maila, który jest powszechnie używany do wysyłania i odbierania wiadomości. Serwery pocztowe Kylos zapewniają różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, mające na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami lub próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. Kylos wspiera wszystkie popularne zabezpieczenia poczty:

SPF
DKIM
DMARC

Wszystkie rekordy związane z zabezpieczeniem poczty e-mail są dostępne w Kylos i co ważne są one dodawane automatycznie dla każdej domeny. Dzięki temu nie musimy się martwić o samodzielne wdrożenie tych zabezpieczeń – to spory plus.

6. SSL

Certyfikaty SSL umożliwiają ustanowienie bezpiecznego połączenia między Twoją stroną a użytkownikami poprzez protokół szyfrowany https://. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo przesyłanych danych. Jeśli Twoja domena posiada aktywny certyfikat SSL, możesz to zauważyć na pasku adresu przeglądarki, gdzie obok nazwy Twojej domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

Kylos oferuje zarówno płatne certyfikaty SSL, których ceny rozpoczynają się od 80 zł netto za rok oraz bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt, który można zainstalować samodzielnie w panelu DirectAdmin do zarządzania hostingiem.

7. Zabezpieczenia DNS

Niestety w ofercie hostingowej Kylos nie znalazłam dodatkowych zabezpieczeń DNS, takich jak DNSSEC, czy DNS Anycast. Nie jest to duży minus, ale warto o tym wspomnieć.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Pod względem zabezpieczeń hostingu Kylos wypada naprawdę dobrze. Zarówno zabezpieczenia poczty, jak i codzienny backup to spore plusy. W związku z tym bezpieczeństwo serwerów Kylos oceniam na 4.5.

Testy panelu

Po zakupie pakietu hostingowego otrzymasz dostęp do dwóch paneli – panel do zarządzania usługami, w którym możesz zarządzać swoimi usługami w kontekście płatności i formalności oraz panel DirectAdmin, który służy do zarządzania ustawieniami hostingu. To zestaw często udostępniany przez polskich hostingodawców. Sprawdźmy, co Panel Klienta i panel DirectAdmin oferują w Kylos.

1. Dostępne narzędzia

Pierwszym dostępnym w Kylos panelem jest Panel Klienta, który prawdopodobnie jest autorską aplikacją hostingodawcy. W panelu możesz zarządzać swoimi domenami, certyfikatami SSL, formalnościami i przede wszystkim płatnościami.

Ekran główny Panelu Klienta Kylos
Ekran główny Panelu Klienta Kylos

W Panelu Klienta znajdziesz również osobną zakładkę pozwalającą wysłać zgłoszenie do działu obsługi klienta. W tej sekcji możesz również przeglądać i zarządzać przesłanymi wcześniej zgłoszeniami.

Niestety Panel Klienta Kylos nie jest zbyt czytelny i czasami trudno znaleźć w nim interesującą na funkcję. Warto również wspomnieć, że Panel nie oferuje zbyt dużej ilości funkcji. To podstawowy panel, który mógłby być trochę lepiej dopracowany pod kątem przyjazności dla użytkownika.

Drugim panelem, który udostępnia Kylos jest panel do zarządzania hostingiem – DirectAdmin. To panel udostępniany przez wielu hostingodawców w Polsce – sprawdźmy jak został on zaadaptowany w Kylos.

Panel DirectAdmin dostępny w Kylos
Panel DirectAdmin dostępny w Kylos

Panel DirectAdmin dostępny w Kylos korzysta ze standardowego motywu i nie został w żaden sposób dostosowany do kolorystyki operatora. Poza standardowymi funkcjami wbudowanymi w panel DirectAdmin, m.in. menedżerem zadań Cron, czy konfiguracją DNS domeny w Kylos nie znajdziemy w zasadzie żadnych dodatków.

Na moim hostingu dostępny był instalator aplikacji CMS Softaculous, który niestety nie działał (po kliknięciu w link następowało przekierowanie na pustą – białą stroną).

W przypadku funkcji wbudowanych w panel DirectAdmin warto zwrócić uwagę prosty w użyciu i świetnie działający menedżer plików, który w pełni zastępuje klienta FTP.

Menedżer plików w Kylos
Menedżer plików w Kylos

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

W przypadku Kylos zarówno Panel Klienta, jak i DirectAdmin umożliwiają aktywację 2FA przy użyciu aplikacji mobilnej generującej kody dostępowe.

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

Konfiguracja weryfikacji dwuetapowej w Panelu Klienta dostępna jest w sekcji Ustawienia bezpieczeństwaDwu etapowe uwierzytelnianie.

Sekcja pozwalająca na aktywację 2FA w Kylos
Sekcja pozwalająca na aktywację 2FA w Kylos

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron WWW i aplikacji webowych często mają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Przypadkiem łatwo się pogubić w gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Co więcej, trudność pojawia się, gdy klient zmieni dane dostępowe np. do serwera FTP czy bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

W Panelu Klienta Kylos znajdziesz narzędzie, które rozwiązuje ten problem. W sekcji Konto – Zarządzanie użytkownikami znajdziesz możliwość dodania użytkownika do Twojego konta. Co ciekawe uprawnienia możesz dokładnie dostosować.

Opcje dostosowania uprawnień w Kylos
Opcje dostosowania uprawnień w Kylos

4. Testy panelu – podsumowanie

Kylos udostępnia swoim klientom dwa panele – Panel Klienta oraz panel do zarządzania hostingiem oparty na popularnej aplikacji DirectAdmin. Pierwszy z nich nie jest zbyt intuicyjny, a znalezienie niektórych opcji naprawdę nie jest łatwe. W przypadku drugiego znajdziemy tutaj jedynie podstawowe funkcje, bez rozbudowanych dodatków.

ZaletyWady
✔ wygodny menedżer plików✗ brak możliwości przywrócenia strony WWW z kopii zapasowej w Panelu
✔ logowanie dwuetapowe ✗ brak zaawansowanych opcji dostępnych w panelu do zarządzania hostingiem
✔ możliwość nadawania dostępu do konta innym użytkownikom

W związku z powyższym oceniam panele Kylos na 4.

Testy RODO

Wielu właścicieli stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby te dane były przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem. W celu zapewnienia zgodności, warto rozważyć zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą usług hostingowych.

Niestety Kylos nie udostępnia żadnego generatora umożliwiającego elektroniczne zawarcie umowy RODO. Na stronie Kylos również nie znalazłam informacji na ten temat. Dopiero po kontakcie z supportem otrzymałam informację, że jest możliwość zawarcia takiej umowy. Wystarczy wysłać w tej sprawie zgłoszenie, następnie wypełnić i odesłać podpisany wzór umowy.

Testy supportu

Profesjonalna obsługa techniczna jest istotnym składnikiem udanego hostingu. Szybka i rzetelna pomoc może stanowić znaczący atut dla firmy hostingowej. Przyjrzyjmy się, jak ta kwestia jest realizowana w przypadku hostingu Kylos.

1. Dostępne kanały supportu

Kylos oferuje kilka kanałów – infolinię, formularz kontaktowy oraz system zgłoszeń dostępny w Panelu Klienta. Dodatkowo poza godzinami pracy Biura Obsługi Klienta działa mail alarmowy. Infolinia działa w godzinach od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Formularz kontaktowyhttps://www.kylos.pl/kontakt/
Mailawaria@kylos.pl (działa poza godzinami pracy BOK)
System zgłoszeńdostępny w Panelu Klienta
Infolinia42 299 67 33

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam głównie z systemu zgłoszeń dostępnego w Panelu Klietna Kylos.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w Kylos, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

W godzinach działania działu obsługi klienta support odpowiadał w miarę szybko – w dni robocze odpowiedź na przesłane zgłoszenie otrzymywała w ciągu ok 15-30 minut. W weekendy i wieczorami ten czas znacznie się wydłużał. Odpowiedzi były zawsze rzetelne i szczegółowe.

4. Testy supportu – podsumowanie

Kylos oferuje kontakt z pomocą techniczną kilkoma kanałami, a odpowiedzi udzielane przez konsultantów są bardzo rzetelne i konkretne. Czas oczekiwania na odpowiedź również nie jest długi, choć w tym aspekcie mogłoby być trochę lepiej. Całokształt supportu Kylos oceniam na 4.5.

Opinie o firmie

Kylos to łódzka firma, która działa na polskim rynku prawie 20 lat – od 2003 roku.

Dane firmy:

Kylos Sp. z o. o.
ul. Wróblewskiego 18
93-578 Łódź

Kylos posiada wysoką ocenę w Google (4.5 orzy 209 opiniach). To naprawdę przyzwoity wynik. W przypadku serwisu Facebook Kylos nie udostępnia możliwości dodania opinii.

Wizytówka Kylos w serwisie Google
Wizytówka Kylos w serwisie Google

Większość opinii chwali przede wszystkim rzetelność i kompetencje support firmy. Negatywne opinie, które znalazłem dotyczą nieudanych lub problematycznych migracji i pochodzą sprzed wielu miesięcy.

Podsumowanie

Podsumowując wszystkie przeprowadzone przeze mnie testy hostingu Kylos warto pochwalić tego operatora za wysoką wydajność hostingu i dobry support. Z minusów należy wspomnieć o nieintuicyjnym dla użytkownika Panelu Klienta. Na podstawie obliczone średniej ze wszystkich testów oceniam hosting Kylos na 4.3.

check mark

Moja ocena hostingu

4.3 / 5

4.5/5

Bezpieczeństwo

4/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

4.6/5

Wydajność

4.5/5

Support