LH.pl
Recenzja i Opinia

Zapoznaj się z kompleksową i obiektywną recenzją oraz testem hostingu LH.pl. Przeanalizuj wyniki testów i przekonaj się, czy warto zarejestrować hosting LH.pl.

Kod rabatowy LH.pl: LH-20-247994na rejestrację serwera.
 • Szybkie dyski NVME

 • Przyjazny i rzetelny support

 • 14 – dniowy okres testowy

 • Bezpłatna migracja strony i poczty e-mail

Laptop wyświetlający stronę ofertową LH.pl hosting wordpress

Moja ocena hostingu: 4.9/5

5/5

Bezpieczeństwo

5/5

Oferta

5/5

Panel Klienta

4.9/5

Wydajność

5/5

Support

Podstawowe informacje

LH.pl to poznańska firma hostingowa, która działa na polskim rynku nieprzerwanie od 2002 roku. Firma oferuje nie tylko pakiety hostingowe, ale również rejestrację domen, certyfikatów SSL, serwerów typu Cloud oraz usługę administracji serwerami.

W niniejszej recenzji skupiłam się na pakietach hostingowych dostępnych w ofercie LH.pl, które oferują m.in.:

 • bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt,
 • codzienny backup z ostatnich 30 dni,
 • optymalizację serwera pod WordPress,
 • blokadę ataków brute force i skany antywirusowe.

Ceny dostępnych pakietów hostingowych rozpoczynają się od 37.50 zł netto w pierwszym roku za pakiet Kiwi, który oferuje 10 GB danych na strony WWW i skrzynki pocztowe. W przypadku odnowienia serwera w kolejnych latach kwoty rozpoczynają się od 149 zł netto za rok w przypadku najmniejszego pakietu – Orange.

Oferta hostingowa LH.pl
Oferta hostingowa LH.pl

Oferta hostingowa jest prosta i przejrzysta. W LH.pl znajdziesz cztery pakiety hostingowe, które poza dostępną przestrzenią różnią się limitem pamięci RAM, zużyciem procesora oraz limitem jednoczesnych połączeń do bazy danych. W pakietach dostępnych w LH.pl nie ma limitów transferu danych. Dodatkowo we wszystkich pakietach hostingowych znajdziesz limity: dodanych stron WWW – 100, skrzynek e-mail, jakie można utworzyć – 500. Są to limity na tyle duże, że raczej trudno je przekroczyć nawet przez zaawansowanych użytkowników.

LH.pl oferuje możliwość przetestowania swoich pakietów hostingowych za darmo, przez 14 dni, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy warto wybrać właśnie tego operatora.

Dodatkowo LH.pl zapewnia możliwość wygenerowania bezpłatnego certyfikatu SSL Let’s Encrypt, dostęp do HTTP/2 i dostęp do autorskiego autoinstalatora dostępne w Panelu Klienta. LH.pl obsługuje najnowsze wersje PHP i dla wszystkich pakietów (poza najniższym pakietem Orange) daje dostęp do protokołu SSH.

DyskSSD/NVME od 5 do 100 GB
ProcesorIntel(R) Xeon(R) Silver 4114 oraz AMD EPYC 7xx2 / 7xx3
Transferbez limitu
Okres testowyTak, 14 dni
BackupTak, codzienny z 30 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 37.50 zł netto
Cena odnowieniaod 149 zł netto za rok

LH.pl zapewnia bezpłatną migrację stron WWW i poczty e-mail przy zakupie serwera. Dodatkowo LH.pl posiada promocję, dzięki której możesz zmigrować do nich hosting przed wygaśnięciem obecnej usługi. Dzięki promocji śpij spokojnie otrzymasz darmowy hosting do momentu wygaśnięcia serwera u obecnego hostingodawcy – dzięki temu nie musisz płacić za usługi podwójnie. To spory plus!

Warto dodać, że wykorzystanie przez LH.pl nowoczesnych procesorów oraz szybkich dysków twardych NVME zapewnia dużą wydajność, zwłaszcza w przypadku dobrze zoptymalizowanych stron WWW.

Oferta LH.pl jest prosta i dzięki niewielkiej liczbie pakietów będzie zrozumiała nawet dla laika. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy z łatwością znajdą odpowiedni pakiet dla siebie. W związku z tym oceniam ofertę LH.pl na solidną 5.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu LH.pl wybrałam pakiet Kiwi. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet Kiwi zapewni możliwość prowadzenia kilku stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i sklepu internetowego. Pakiet oferuje 10 GB przestrzeni dyskowej oraz brak limitu transferu danych. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting LH.pl do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres liczony od momentu wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do chwili otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi LH.pl to 126 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 390 ms. Wynik jest bardzo dobry.

ttfb lh.pl
Wynik testu TTFB LH.pl

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy i zarazem średni onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting LH.pl to 0.771 s (mniej = lepiej). Ponownie świetny wynik tak, jak w przypadku TTFB. Tak dobre wyniki testów zasługują na solidną 5.

2. Test dużego ruchu

Przeprowadziłam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hosting LH.pl radził sobie podczas testu przyzwoicie, niestety test został przerwany po ok.24 sekundach. Podczas testu serwer odpowiedział poprawnie na 53 zapytań, natomiast dla 58 zwrócił timeout. Średni czas odpowiedzi wyniósł 7342 ms. Przy tak ogromnym obciążeniu serwera (niespotykanym na co dzień na standardowych stronach) hosting poradził sobie przyzwoicie. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 4.

Wynik testu Loader.io hostingu LH.pl
Wynik testu Loader.io hostingu LH.pl

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron WWW dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem do tworzenia witryn. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu LH.pl
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu LH.pl (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem serwer LH.pl uzyskał bardzo czasy (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer szybko wykonywał operacje i wszystkie zadania testu wykonał w bardzo krótkim czasie 5.173 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie z tym testem znakomicie, udowadniając, że hosting LH.pl jest bardzo dobrze zoptymalizowany pod WordPressa. Taki wynik zaskakuje na 5!

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów serwera. Szybkie dyski zapewniają szybkie działanie stron WWW i aplikacji webowych. LH.pl oferuje hosting z dyskami w najwydajniejszej technologii dostępnej na rynku — NVME. Sprawdźmy, jak poradzą sobie w testach.

Do testów dysku wykorzystałam narzędzie dd dostępne w terminalu (połączyłam się z serwerem po protokole SSH).

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 records in
16384+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 1.1408 s, 941 MB/s

W ramach tego testu sprawdziłam dwa wskaźniki dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej. Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:

 • czas: 1,1408 s (mniej = lepiej),
 • prędkość: 941 MB/s (więcej = lepiej)

Dyski NVME, z których korzysta LH.pl są bardzo wydajne. Wiele firm hostingowych pomimo zapewnień o wykorzystaniu dysków NVME nie oferuje tak wysokiej wydajności. W przypadku LH.pl możemy mieć pewność, że dyski działają szybko i wydajnie, a to na pewno przełoży się na działanie naszych stron WWW. Serwer wykonał operację w nieco ponad sekundę! Żaden inny hosting nie poradził sobie z tym testem tak szybko. Tak dobry wynik zasługuje na piątkę!

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS


W celu sprawdzenia szybkości ładowania strony skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Dzięki niemu miałam możliwość zbadania czasu odpowiedzi serwerów DNS dostawcy usług dla obszaru Europy i Polski. Te wyniki wskazują, jak istotny jest czas reakcji na żądanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu adresu URL strony w pasek adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS LH.pl w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS LH.pl w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS LH.pl w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS LH.pl w Polsce

W przypadku tego parametru przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. W obu przypadkach serwery LH.pl poradziły sobie świetnie. Zarówno w przypadku Polski, jak i Europy kolor zielony pokrywa w zasadzie całą mapę. W przypadku Europy jedynie w odległych zakątkach kontynentu prędkość odpowiedzi serwerów DNS spada maksymalnie do 44 ms. W przypadku Polski czasu są bardzo krótki i dochodzą nawet do 3 ms! Dzięki temu możemy mieć pewność, że dobrze zoptymalizowane strony WWW hostowane w LH.pl będą ładowały się bardzo szybko! Tak wysoki wynik hostingu LH.pl oceniam na 5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych LH.pl
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych LH.pl (mniej = lepiej)

Hosting LH.pl ponownie pozytywnie zaskoczył wydajnością. Wykonał cały test zaledwie w 0.298 s (mniej = lepiej), co jest fenomenalnym czasem. Pod względem wydajności PHP i bazy danych LH.pl znajduje się na czele niniejszego rankingu. Ten parametr oceniam na 5!

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Szybkie łącze internetowe to podstawa działania stron WWW oraz element, który w pewnym stopniu wpływa na prędkość działania stron. W tym teście zweryfikowałam jak kwestia łącza wygląda w LH.pl. Podczas testu serwer pobrał plik o wadze 1000 MB z zewnętrznego serwera danych firmy Hetzner. Wynik testu stanowi czas pobrania pliku (mniej = lepiej) oraz średnia prędkość, z jaką był pobierany (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-07-03 09:32:30-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Resolving speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 88.198.248.254, 2a01:4f8:0:59ed::2
Connecting to speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|88.198.248.254|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘1GB.bin.1’

1GB.bin.1      100%[===================>]  1000M  141MB/s  in 9.0s  

2023-07-03 09:32:39 (111 MB/s) - ‘1GB.bin.1’ saved [1048576000/1048576000]

--2023-07-03 09:32:39-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Resolving xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... failed: Name or service not known.
wget: unable to resolve host address ‘xn---report-speed=bits-qn9j’
FINISHED --2023-07-03 09:32:39--
Total wall clock time: 9.2s
Downloaded: 1 files, 1000M in 9.0s (111 MB/s)

Serwer LH.PL znów poradził sobie z testem mistrzowsko uzyskując najlepszy wynik całego rankingu. Hosting pobrał plik w czasie zaledwie 9 s, osiągając przy tym średnią prędkość na poziomie 111 MB/s. Tak dobry wynik oceniam na 5.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB5/5
Test dużego ruchu4/5
Wydajność pod kątem WordPressa5/5
Wydajność dysku5/5
Testy serwerów DNS5/5
Wydajność procesów PHP5/5
Test szybkości łącza5/5
Ogólna ocena za wydajność4.9/5

Na podstawie przeprowadzonych testów i średniej z ich wyników wydajność hostingu LH.pl oceniam na 4.9. Serwer poradził sobie ze wszystkimi testami śpiewająco uzyskując w większości testów najlepsze wyniki spośród wszystkich hostingów testowanych w niniejszym rankingu. Wybierając hosting LH.pl możesz mieć pewność, że Twoje strony będą działały bardzo wydajnie!

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych przyszedł czas na ocenę bezpieczeństwa hostingu. Przeprowadziłam weryfikację najważniejszych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych z nimi parametrów.

1. Kopie zapasowe

Rozpoczniemy od omówienia tworzenia kopii zapasowych, które stanowią istotny element zapewnienia bezpieczeństwa stron internetowych. Tworzenie kopii zapasowych stron WWW oraz skrzynek pocztowych ma kluczowe znaczenie, umożliwiając przywracanie ich pierwotnego stanu w przypadku problemów z witryną lub przypadkowego usunięcia istotnych wiadomości e-mail z skrzynki. Przeanalizujmy teraz, jak ta sprawa wygląda w przypadku hostingu LH.pl.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinybrak możliwości przywrócenia strony
z kopii zapasowej w Panelu Klienta
kopie z 30 ostatnich dni
bezpłatne przywrócenie strony
lub skrzynki przez support firmy

możliwość samodzielnego przywrócenia
strony WWW
po pobraniu
kopii plików i bazy danych

LH.pl wykonuje kopie zapasowe zarówno plików stron WWW, baz danych, jak i skrzynek pocztowych co 24 godziny. Firma przechowuje kopie zapasowe z ostatnich 30 dni. Dzięki tak długiemu okresowi przechowywania kopii nie musimy się obawiać o awarie strony lub problemy ze skrzynką mailową – możemy przywrócić naszą stronę WWW lub skrzynkę albo jej część nawet sprzed miesiąca! To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które swoje strony WWW tworzą przy pomocy WordPressa. WordPress bywa podatny na infekcje wirusowe, lecz dzięki możliwości przywrócenia stanu strony sprzed infekcji możemy łatwo pozbyć się problemów ze stroną.

2. Transfer plików

Istotnym elementem związanym z obsługą strony internetowej jest transfer plików, czyli przekazywanie plików na serwer FTP. Warto, aby usługa hostingu obsługiwała protokoły wymiany plików z wykorzystaniem szyfrowania, co zapewnia ochronę zarówno dla naszych danych dostępowych do serwera FTP, jak i samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki szyfrowaniu, dane nie są przesyłane w formie jawnej, ale w postaci trudnego do zdekodowania szyfru.

LH.pl zapewnia dostęp do FTPS, SFTP i SSH we wszystkich pakietach (poza najniższym pakietem Orange). Dzięki korzystaniu z bezpiecznych protokół wymiany danych możemy mieć pewność, że dane dostępowe i pliki znajdujące się na serwerze będą bezpieczne.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp po protokole FTPS dostępny jest dla każdego konta na porcie 21, natomiast dostęp do protokołu SSH dostępny jest na porcie 40022.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

LH.pl oferuje pełną separację katalogów, którą możemy samodzielnie aktywować w sekcji Serwery, Strony WWW.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF), zwany również zapora aplikacji internetowych, jest narzędziem sieciowym, które chroni aplikacje webowe oraz strony internetowe przed różnymi rodzajami ataków, włącznie z atakami typu DDoS. Dzięki WAF serwery są zabezpieczone przed atakami, które mogą spowodować przeciążenie zasobów oraz wycieki danych.

Hosting LH.pl zapewnia wbudowaną ochronę WAF we wszystkich pakietach, dzięki czemu jako klient nie musisz martwić się o dodatkową ochronę serwera – wszystkim zajmą się mechanizmy wbudowane w serwerach LH.pl.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zabezpieczenie poczty elektronicznej, czyli e-maila, który jest powszechnie używany do wysyłania i odbierania wiadomości. Serwery pocztowe LH.pl oferują różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, mające na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami lub próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. LH.pl wspiera wszystkie popularne zabezpieczenia poczty:

SPF
DKIM
DMARC

Co ważne, zgodnie z informacją, którą znalazłem w dziale pomocy LH.pl, rekordy są włączane automatycznie w przypadku domen, które kierują na serwery DNS LH.pl i zostały przypisane do hostingu tego operatora, więc jeżeli zarejestrujesz domenę i serwer w LH.pl to rekordy związane z zabezpieczeniami poczty są aktywowane automatycznie – to spore udogodnienie.

6. SSL

Certyfikaty SSL umożliwiają ustanowienie bezpiecznego połączenia między Twoją stroną a użytkownikami poprzez protokół szyfrowany https://. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo przesyłanych danych. Jeśli Twoja domena posiada aktywny certyfikat SSL, możesz to zauważyć na pasku adresu przeglądarki, gdzie obok nazwy Twojej domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

LH.pl posiada w swojej ofercie płatne certyfikaty SSL, których ceny rozpoczynają się od 9 zł netto w pierwszym roku. Dodatkowo LH.pl oferuje bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt, który zapewni ochronę na poziomie płatnych certyfikatów.

7. Zabezpieczenia DNS

Niestety w ofercie LH.pl nie znalazłam dodatkowych zabezpieczeń DNS, takich jak DNSSEC, czy DNS Anycast. Nie jest to duży minus, ale warto o tym wspomnieć.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Pod względem bezpieczeństwa jest bardzo dobrze. LH.pl oferuje większość zabezpieczeń związanych z hostingiem, stronami WWW i pocztą e-mail. Operator zapewnia codzienne kopie stron WWW i skrzynek pocztowych z ostatnich 30 dni. Dodatkowo większość mechanizmów zabezpieczających działa automatycznie w tle, więc jako klienci nie musimy się o nic martwić. W związku z tym oceniam bezpieczeństwo hostingu LH.pl na 5!

Testy panelu

Po zarejestrowaniu nowego hostingu w LH.pl otrzymujemy dostęp do autorskiego Panelu Klienta, przy użyciu którego możemy zarządzać hostingiem, domenami, certyfikatami SSL i samymi stronami WWW hostowanymi na serwerze. Panel pozwala również zarządzać pocztą e-mail. Dodatkowo LH.pl udostępnia dla swoich klientów przeglądarkowego klienta poczty e-mail – webmail.

1. Dostępne narzędzia

Panel LH.pl oferuje wiele przydatnych narzędzi i funkcjonalności. Od podstawowych związanych z konfiguracją domeny na hostingu po zaawansowane, takie jak: zadania CRON.

Jednym z ciekawych narzędzi dostępnych w Panelu LH.pl jest autoinstalator WordPressa, który instaluje najnowszą dostępną wersję tego systemu CMS w kilka sekund. Po kilku sekundach od wypełnienia formularza instalacji w ciągu kilku, do kilkunastu sekund otrzymujemy dostęp do nowej, czystej instancji WordPressa. Dane dostępowe pojawiają się zarówno w Panelu, jak i na skrzynce e-mail administratora serwera. To narzędzie oszczędzi czas zarówno profesjonalistom, którzy często instalują aplikacje CMS, jak i początkującym, dla których manualna instalacja WordPressa może być zbyt skomplikowana. Wystarczy kilka kliknięć i nowa strona oparta na WordPressie jest gotowa.

Instalator aplikacji CMS LH.pl
Instalator aplikacji CMS LH.pl

Również ciekawym narzędziem dostosowanym zarówno dla początkujących dla, jak i zaawansowanych użytkowników jest menedżer zadań CRON. Narzędzie dostępne jest w dwóch trybach – prostym i zaawansowanym. Narzędzie nie jest trudne w obsłudze i w razie konieczności nawet początkujący nie będą mieli problemów z dodaniem nowego zadania cyklicznego.

Menedżer zadań CRON w LH.pl
Menedżer zadań CRON w LH.pl

Panel oferuje wiele dodatkowych narzędzi, które zbudowane są w sposób przystępny dla początkujących użytkowników hostingu i oferują zaawansowane opcje, które docenią również profesjonaliści.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Panel Klienta LH.pl umożliwia włączenie i konfigurację logowania dwuetapowego (2FA).

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

Konfiguracja weryfikacji dwuetapowej dostępna jest w sekcji UstawieniaKonfiguracja dwuetapowa (2FA) i pozwala na dodanie autentykacji z użyciem aplikacji Google Authenticator. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna dla najpopularniejszych systemów mobilnych.

Panel konfiguracji logowania dwuetapowego w LH.pl
Panel konfiguracji logowania dwuetapowego w LH.pl

Konfiguracja logowania dwuetapowego jest naprawdę prosta i warto z niej korzystać, ponieważ pozwala skutecznie zabezpieczyć panel przed niepowołanym logowaniem.

Dodatkowo warto wspomnieć o możliwości weryfikacji historii operacji na danym koncie. Jeśli dzielimy konto z innymi użytkownikami możemy zweryfikować ich działania związane z hostingiem. Dzięki temu w sytuacjach problemowych można rozwiać wątpliwości. Historia działań dostępna jest w sekcji UstawieniaHistoria działań.

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron WWW i aplikacji webowych często mają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Przypadkiem łatwo się pogubić w gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Co więcej, trudność pojawia się, gdy klient zmieni dane dostępowe np. do serwera FTP czy bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

LH.pl oferuje. proste rozwiązanie tego problemu — opcję nadawania dostępu do konta innym użytkownikom, którą nazywa uprawieniami do serwera. Co ciekawe możemy dokładnie określić jakie uprawnienia chcemy nadać użytkownikowi. Jedynym warunkiem nadania uprawnień jest to, by osoba, której chcemy nadać uprawnienia posiadała konto w LH.pl.

Okno nadania uprawnień do serwera w LH.pl
Okno nadania uprawnień do serwera w LH.pl

Cała procedura jest bardzo prosta i zasługuje na dużą pochwałę!

4. Testy panelu – podsumowanie

LH.pl oferuje autorski Panel Klienta, który pozwala na zarządzanie wszystkimi posiadanymi w LH.pl usługami, m.in. hostingiem. Panel posiada wiele rozbudowanych funkcji i narzędzi, a jednocześnie jest prosty w obsłudze. Operatorowi udało się znaleźć złoty środek pomiędzy intuicyjnością obsługi a oferowanymi możliwościami. Mnogość narzędzi i ich zaawansowane opcje docenią wszyscy użytkownicy.

ZaletyWady
✔ intuicyjny menedżer zadań CRON✗ brak możliwości przywrócenia strony WWW z kopii zapasowej w Panelu
✔ wygodny autoinstalator WordPressa
✔ logowanie dwuetapowe
✔ możliwość nadawania dostępu do konta innym użytkownikom

W związku z powyższym oceniam Panel Klienta LH.pl na 5.

Testy RODO

Wielu właścicieli stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby te dane były przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem. W celu zapewnienia zgodności, warto rozważyć zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą usług hostingowych.

LH.pl udostępnia możliwość zawarcia umowy powierzenia danych osobowych online. Wystarczy wypełnić i wysłać prosty formularz. Umowa zostaje zawarta w sposób cyfrowy, bez wychodzenia z domu. Łatwo, szybko i bezpiecznie – brawo LH!

Generator umów powierzenia danych osobowych w LH.pl
Generator umów powierzenia danych osobowych w LH.pl

Testy supportu

Profesjonalna obsługa techniczna jest istotnym składnikiem udanego hostingu. Szybka i rzetelna pomoc może stanowić znaczący atut dla firmy hostingowej. Przyjrzyjmy się, jak ta kwestia jest realizowana w przypadku LH.pl.

1. Dostępne kanały supportu

LH.pl oferuje wiele kanałów kontaktu z Biurem Obsługi Klienta – infolinię, czat, drogę mailową, formularz kontaktowy i dodatkowo infolinię alarmową. Infolinia dostępna jest w dni robocze w godzinach 8:00-20:00 oraz w weekendy w godzinach 8:00-16:00. Poza godzinami pracy działa infolinia alarmowa. Czat i droga mailowa działają w dni robocze w godzinach 8:00-22:00 oraz w weekendy w godzinach 8:00-16:00.

Formularz kontaktowyhttps://www.lh.pl/kontakt
Mailinfo@lh.pl
Czatdostępny na stronie https://www.lh.pl/
Infolinia(+48) 61 624 00 00
Infolinia alarmowa(+48) 61 624 02 82

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam głównie z czatu dostępnego na stronie głównej operatora.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w LH.pl, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

Support LH.pl w godzinach pracy odpowiadał bardzo szybko. Zazwyczaj odpowiedź na czacie otrzymywałam w ciągu kilku minut, maksymalnie 5. Odpowiedzi były zawsze konkretne i rzetelne, a konsultanci zawsze pomocni. Warto podkreślić dużą kulturę konsultantów i cierpliwe podejście.

4. Testy supportu – podsumowanie

LH.pl oferuje support wieloma kanałami kontaktu, które dostępne są 7 dni w tygodniu. Zazwyczaj odpowiedź otrzymujemy w krótkim czasie, niezależnie od sposobu komunikacji. Najszybciej odpowiedź otrzymywałam na czacie. Konsultanci działu pomocy LH.pl zasługują na dużą pochwałę! W związku z tym support LH.pl oceniam na wysoką 5!

Opinie o firmie

LH.pl to poznańska firma hostingowa, która działana polskim rynku od 2002 roku.

Dane firmy:

LH.pl Sp. z o.o.
ul. ks. Jakuba Wujka 7/26
61-581 Poznań

Firma LH.pl posiada najwyższą ocenę w przypadku opinii Google (5,0 przy ponad 750 opiniach) oraz prawie najwyższą w przypadku opinii Facebook (4,9 przy ponad 220 opiniach). Taka duża ilość pozytywnych opinii świadczy zarówno o niezawodności usług, jak i docenieniu dobrego supportu.

Wizytówka LH.pl w serwisie Google
Wizytówka LH.pl w serwisie Google
Wizytówka LH.pl w serwisie Facebook

Najwięcej opinii docenia wydajność i niezawodność hostingu oraz bardzo dobry support. Co ciekawe w opiniach klienci wyróżniają pozytywnie poszczególnych pracowników supportu LH.pl.

Podsumowanie

Podsumowując wszystkie przeprowadzone przeze mnie testy muszę polecić hosting LH.pl. Hosting jest dobrze zoptymalizowany pod WordPress i bardzo wydajny. Dodatkowo na pochwałę zasługuje świetnie działający support LH.pl. LH.pl podejmuje także ciekawe inicjatywy, takie jak badanie rynku WordPressa w Polsce czy generator umowy na wykonanie strony WWW, które stanowią istotny i wartościowy wkład w społeczność twórców stron oraz użytkowników WordPressa. Z minusów warto wspomnieć o braku możliwości samodzielnego przywrócenia strony WWW z kopii zapasowej, ale support robi to w imieniu klientów w krótkim czasie. Polecam LH.pl zarówno początkującym użytkownikom, jak i profesjonalistom! Podliczając średnią ocen wszystkich testów oceniam hosting LH.pl na 4.9.

check mark

Moja ocena hostingu

4.9 / 5

5/5

Bezpieczeństwo

5/5

Oferta

5/5

Panel Klienta

4.9/5

Wydajność

5/5

Support