Recenzja hostingu
Nazwa.pl

Zapoznaj się z kompleksową i obiektywną recenzją oraz testem hostingu Nazwa.pl. Przeanalizuj wyniki testów i przekonaj się, czy warto zarejestrować hosting Nazwa.pl.

Kod rabatowy na usługi Nazwa.pl: cq87-9784-9895
 • Szybko odpowiadający support

 • Szybkie dyski

 • Duża pojemność hostingu

laptop wyświetlający stronę nazwa pl

Moja ocena hostingu: 2.7/5

2.5/5

Bezpieczeństwo

2/5

Oferta

3/5

Panel Klienta

4.1/5

Wydajność

2/5

Support

Podstawowe informacje

Nazwa.pl to lider w dziedzinie usług internetowych w Polsce. Działa na rynku od 1997 roku, zapewniając rozwiązania w zakresie rejestracji domen, hostingowych usług w chmurze, serwerów VPS oraz certyfikatów SSL. Jako jedyna firma w Polsce Nazwa.pl posiada prestiżową akredytację ICANN, co pozwala na bezpośrednią rejestrację globalnych domen.

W niniejszej recenzji skupiłam się na pakietach hostingowych CloudHosting WordPress dostępnych w ofercie Nazwa.pl, które oferują m.in.:

 • DNS Anycast,
 • Redis,
 • Ultraszybkie dyski Intel Optane na bazach danyc,
 • autoinstalator aplikacji PrestaShop, Joomla i innych.

Ceny dostępnych pakietów hostingowych CloudHosting WordPress rozpoczynają się od 100 zł netto w pierwszym roku za pakiet CloudHosting WordPress Start, który oferuje 100 GB przestrzeni na strony WWW i skrzynki pocztowe. W przypadku odnowienia serwera w kolejnych latach kwoty rozpoczynają się od 500 zł netto za rok w przypadku najmniejszego pakietu – CloudHosting WordPress Start.

oferta CloudHosting WordPress Nazwa.pl
Oferta hostingowa Nazwa.pl

Oferta hostingowa jest nieskomplikowana i obejmuje trzy pakiety dedykowane dla WordPressa z grupy CloudHosting WordPress – Start, Biznes, Pro. Pakiety oferują limitowany transfer danych, choć większość hostingodawców na polskim rynku oferuje nielimitowany trasfer. Wszystkie pakiety z grupy WordPress oferują także CDN Nazwa.pl oraz dostęp do serwera po protokole SSH. Wskazane pakiety zapewniają dostęp do Redis i Memcached.

Poszczególne pakiety hostingowe różnią się od siebie przede wszystkim oferowaną pojemnością oraz wielkością limitu transferu danych – od 1 TB w najniższym pakiecie do 6 TB w najwyższym.

Nazwa.pl. nie oferuje bezpłatnego okresu testowego swoich pakietów hostingowych, jednak w przypadku niezadowolenia z działania usługi możemy zrezygnować z niej w ciągu 30 dni od rejestracji i wystąpić o zwrot kosztów.

Jako jeden z niewielu operatorów hostingowych w Polsce Nazwa.pl nie zapewnia bezpłatnego certyfikatu SSL. Niestety, jeśli chcesz zainstalować dla Twojej domeny certyfikat SSL w Nazwa.pl musisz go wykupić. Ceny rozpoczynają się od 100 zł netto/rok – to dość drogo!

DyskIntel Optane od 100 GB do 1 TB (dla pakietów WordPress)
ProcesorIntel(R) Xeon(R) (hostingodawca nie udziela danych o modelu)
Transferod 1 TB do 6 TB w miesiącu
Okres testowyNie
BackupDostęp do kopii z 48h wstecz za dodatkową opłatą 250 zł netto
Bezpłatny certyfikat SSLNie
Cena w pierwszym rokuod 100 zł netto
Cena odnowieniaod 500 zł netto za rok

Nazwa.pl zapewnia bezpłatną migrację stron WWW i poczty e-mail przy zakupie serwera.

Niestety Nazwa.pl nie korzysta z najszybszych dysków twardych, a jedynie kompromisem pomiędzy dyskami HDD i SSD – Intel Optane, które nie zapewniają najlepszych osiągów.

Oferta Nazwa.pl jest dość prosta, jednak w pakietach brakuje podstawowych opcji, takich jak bezpłatny SSL, czy dostęp do kopii zapasowych. Choć operator wykonuje kopie to za dostęp do każdej kopii trzeba zapłacić dodatkowe 250 zł netto. Dodatkowo we wszystkich pakietach WordPress występują limity transferu danych, co jest w zasadzie już niespotykane na polskim rynku. W związku z tym oceniam ofertę Nazwa.pl jedynie na 2.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu Nazwa.pl wybrałam pakiet CloudHosting WordPress Start. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet CloudHosting WordPress Start zapewni możliwość prowadzenia kilku stron WWW. Pakiet oferuje 100 GB przestrzeni dyskowej, pomimo tego, że posiada limit transferu danych na poziomie 1 TB miesięcznie . Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting Nazwa.pl do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres liczony od momentu wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do chwili otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi Nazwa.pl to 413 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 430 ms. Wynik jest naprawdę dobry.

Wynik testu TTFB Nazwa.pl
Wynik testu TTFB Nazwa.pl

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy i zarazem średni onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting Nazwa.pl to 1.2 s (mniej = lepiej). Ponownie dobry wynik tak, jak w przypadku TTFB. Tak dobre wyniki testów zasługują na solidną 4.

2. Test dużego ruchu

Przeprowadziłam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hosting Nazwa.pl poradził sobie podczas testu dość dobrze i jako jeden z nielicznych ukończył cały test. Podczas testu serwer odpowiedział poprawnie na 534 zapytania, natomiast dla 359 zwrócił timeout. Średni czas odpowiedzi wyniósł 7086 ms. Przy tak ogromnym obciążeniu serwera (niespotykanym na co dzień na standardowych stronach) hosting poradził sobie dobrze. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 4.5.

Wynik testu Loader.io hostingu Nazwa.pl
Wynik testu Loader.io hostingu Nazwa.pl

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron WWW dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem do tworzenia witryn. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Nazwa.pl
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Nazwa.pl (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem serwer Nazwa.pl uzyskał bardzo dobre czasy (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer szybko wykonywał operacje i wszystkie zadania testu wykonał w bardzo krótkim czasie 5.911 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie z tym testem bardzo dobrze, pokazując, że hosting Nazwa.pl jest dobrze zoptymalizowany pod WordPressa. Taki wynik zasługuje na 5!

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów serwera. Szybkie dyski zapewniają szybkie działanie stron WWW i aplikacji webowych. Nazwa.pl posiada w swojej ofercie hosting z dyskami Intel Optime. Sprawdźmy, jak poradzą sobie w testach.

Do testów dysku wykorzystałam narzędzie dd dostępne w terminalu (połączyłam się z serwerem po protokole SSH).

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 records in
16384+0 records out
1073741824 bytes (1,1 GB, 1,0 GiB) copied, 1,25055 s, 859 MB/s

W ramach tego testu sprawdziłam dwa wskaźniki dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej. Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:

 • czas: 1,25055 s (mniej = lepiej),
 • prędkość: 859 MB/s (więcej = lepiej)

Dyski, z których korzysta Nazwa.pl są szybkie. Wiele firm hostingowych pomimo zapewnień o wykorzystaniu dysków SSD nie oferuje tak wysokiej wydajności. W przypadku Nazwa.pl możemy mieć pewność, że dyski działają wydajnie, a to na pewno przełoży się na działanie naszych stron WWW. Serwer wykonał operację w nieco ponad sekundę! Taki wynik plasuje wydajność dysku hostingu Nazwa.pl w czołówce. Taki wynik zasługuje na piątkę!

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS


W celu sprawdzenia szybkości ładowania strony skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Dzięki niemu miałam możliwość zbadania czasu odpowiedzi serwerów DNS dostawcy usług dla obszaru Europy i Polski. Te wyniki wskazują, jak istotny jest czas reakcji na żądanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu adresu URL strony w pasek adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS Nazwa.pl w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Nazwa.pl w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Nazwa.pl w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Nazwa.pl w Polsce

W przypadku tego parametru przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. Serwery DNS Nazwa.pl poradziły sobie dość przyzwoicie, chociaż w przypadku Europy wyniki są dość rozbieżne w zależności od kraju, a czasy odpowiedzi dochodzą nawet do ponad 300 ms. W przypadku Polski jest dużo lepiej – serwery DNS odpowiadają nawet w 8 ms. W związku z kiepskimi czasami odpowiedzi w przypadku Europy ten parametr hostingu Nazwa.pl oceniam na 3.5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Nazwa.pl
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Nazwa.pl (mniej = lepiej)

Hosting Nazwa.pl pozytywnie zaskoczył wydajnością. Wykonał cały test w 0.253 s (mniej = lepiej), co jest bardzo krótkim czasem. Pod względem wydajności PHP i bazy danych Nazwa.pl znajduje się na czele rankingu. Ten parametr oceniam na 5!

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Szybkie łącze internetowe to podstawa działania stron WWW oraz element, który w pewnym stopniu wpływa na prędkość działania stron. W tym teście zweryfikowałam jak kwestia łącza wygląda w Nazwa.pl. Podczas testu serwer pobrał plik o wadze 1000 MB z zewnętrznego serwera danych firmy Hetzner. Wynik testu stanowi czas pobrania pliku (mniej = lepiej) oraz średnia prędkość, z jaką był pobierany (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-07-01 09:26:56-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Resolving speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 88.198.248.254, 2a01:4f8:0:59ed::2
Connecting to speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|88.198.248.254|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘1GB.bin’

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 6,78MB/s  in 2m 23s 

2023-07-01 09:29:20 (7,00 MB/s) - ‘1GB.bin’ saved [1048576000/1048576000]

--2023-07-01 09:29:20-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Resolving xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... failed: Name or service not known.
wget: unable to resolve host address ‘xn---report-speed=bits-qn9j’
FINISHED --2023-02-01 09:29:20--
Total wall clock time: 2m 24s
Downloaded: 1 files, 1000M in 2m 23s (7,00 MB/s)

Serwer Nazwa.pl nie poradził sobie z tym testem zbyt dobrze. Hosting pobrał plik w czasie 2 m 23 s, osiągając przy tym średnią prędkość na poziomie tylko 7 MB/s. To bardzo słaby wynik, który oceniam na 2.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB4/5
Test dużego ruchu4.5/5
Wydajność pod kątem WordPressa5/5
Wydajność dysku5/5
Testy serwerów DNS3.5/5
Wydajność procesów PHP5/5
Test szybkości łącza2/5
Ogólna ocena za wydajność4.1/5

Na podstawie przeprowadzonych testów i średniej z ich wyników wydajność hostingu Nazwa.pl oceniam na 4.1. Wydajność poszczególnych parametrów serwera jest nierówna. Pomimo szybkich dysków i przyzwoitej optymalizacji pod WordPress, Nazwa.pl oferuje przeciętne czasy odpowiedzi i wolne łącze internetowe. Trudno w pełni polecić ten hosting pod kątem wydajności.

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych przyszedł czas na ocenę bezpieczeństwa hostingu. Przeprowadziłam weryfikację najważniejszych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych z nimi parametrów.

1. Kopie zapasowe

Rozpoczniemy od omówienia tworzenia kopii zapasowych, które stanowią istotny element zapewnienia bezpieczeństwa stron internetowych. Tworzenie kopii zapasowych stron WWW oraz skrzynek pocztowych ma kluczowe znaczenie, umożliwiając przywracanie ich pierwotnego stanu w przypadku problemów z witryną lub przypadkowego usunięcia istotnych wiadomości e-mail z skrzynki. Sprawdźmy, jak ta sprawa wygląda w przypadku hostingu Nazwa.pl.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinykopie dostępne jedynie z 48 h
udostępnienie kopii w cenie 250 zł netto za kopię

Nazwa.pl wykonuje kopie zapasowe zarówno plików stron WWW, baz danych, jak i skrzynek pocztowych co 24 godziny. Hostingodawca przechowuje kopie jedynie 48 h. I teraz największy minus – za dostęp do każdej kopii – kopii plików, bazy danych lub skrzynki pocztowej Nazwa.pl życzy sobie 250 zł netto! Jeśli chciałbyś przywrócić Twoją stronę opartą na WordPress i skrzynkę e-mail to jednorazowo zapłacisz dodatkowo 750 zł netto! To niestety straszne naciąganie klienta, czego nie znalazłam w innych firmach hostingowych w Polsce.

2. Transfer plików

Istotnym elementem związanym z obsługą strony internetowej jest transfer plików, czyli przekazywanie plików na serwer FTP. Warto, aby usługa hostingu obsługiwała protokoły wymiany plików z wykorzystaniem szyfrowania, co zapewnia ochronę zarówno dla naszych danych dostępowych do serwera FTP, jak i samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki szyfrowaniu, dane nie są przesyłane w formie jawnej, ale w postaci trudnego do zdekodowania szyfru.

Nazwa.pl zapewnia dostęp do serwera po protokołach sFTP i SSH we wszystkich pakietach dla WordPressa. Niestety nigdzie nie znalazłam informacji na temat dostępu po protokole FTPS. Nie jest to duży minus, ale warto o tym wspomnieć.

FTPSX
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp po protokole sFTP dostępny jest dla każdego konta na porcie 22, natomiast dostęp do protokołu SSH dostępny jest na porcie 22.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Niestety, w przypadku usług hostingowych CloudHosting dostępnych w Nazwa.pl

4. WAF

Web Application Firewall (WAF), zwany również zapora aplikacji internetowych, jest narzędziem sieciowym, które chroni aplikacje webowe oraz strony internetowe przed różnymi rodzajami ataków, włącznie z atakami typu DDoS. Dzięki WAF serwery są zabezpieczone przed atakami, które mogą spowodować przeciążenie zasobów oraz wycieki danych.

Nazwa.pl zapewnia ochronę przy użyciu WAF, jednak należy ją aktywować i dostosować samodzielnie bezpośrednio w Panelu do zarządzania hostingiem – CloudHosting Panel w sekcji WWW i FTP – Ustawienia WAF.

Ustawienia WAF w Nazwa.pl
Ustawienia WAF w Nazwa.pl

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zabezpieczenie poczty elektronicznej, czyli e-maila, który jest powszechnie używany do wysyłania i odbierania wiadomości. Serwery pocztowe Nazwa.pl oferują różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, mające na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami lub próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. Nazwa.pl wspiera wszystkie popularne zabezpieczenia poczty:

SPF
DKIM
DMARC

Co istotne wszystkie powyższe rekordy zostają dodane do domeny zarejestrowanej w Nazwa.pl automatycznie, więc nie musimy ich dodatkowo konfigurować.

6. SSL

Certyfikaty SSL umożliwiają ustanowienie bezpiecznego połączenia między Twoją stroną a użytkownikami poprzez protokół szyfrowany https://. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo przesyłanych danych. Jeśli Twoja domena posiada aktywny certyfikat SSL, możesz to zauważyć na pasku adresu przeglądarki, gdzie obok nazwy Twojej domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

Nazwa.pl posiada w swojej ofercie jedynie płatne certyfikaty SSL, których ceny rozpoczynają się od 100 zł netto za rok.

Operator nie udostępnia możliwości wygenerowania bezpłatnego certyfikatu SSL bezpośrednio w Panelu do zarządzania serwerem, jak robi to większość polskich hostingodawców. Istnieje możliwość zainstalowania bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt, ale trzeba go wygenerować samodzielnie, korzystając z zewnętrznych narzędzi i wkleić klucze certyfikatu ręcznie w Panelu, co może nie być łatwe zwłaszcza dla początkujących użytkowników. W takim wypadku trzeba też samodzielnie trzymać rękę na pulsie i dbać o odświeżanie ważności tak wygenerowanego certyfikatu.

7. Zabezpieczenia DNS

W Nazwa.pl znajdziemy zarówno DNSSEC, jak i DNS Anycast.

W przypadku domen zarejestrowanych w Nazwa.pl DNSSEC aktywowany jest automatycznie.

Z kolei usługa DNS Anycast jest dostępna dla wszystkich domen zarejestrowanych w Nazwa.pl za darmo. W przypadku domen zarejestrowanych u innych operatorów, które są utrzymywane na serwerach Nazwa.pl można korzystać z DNS Anycast przez pierwszy rok za darmo, zaś w kolejnych latach za 60 zł netto za rok.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Pod względem bezpieczeństwa Nazwa.pl wypada przeciętnie. Pomimo dostępu do szyfrowanych protokołów transferu plików oraz dostępnych usług DNSSEC i DNS Anycast brakuje kluczowych funkcji, takich jak separacja katalogów. Dodatkowo kwestia kopii zapasowych w Nazwa.pl jest ogromnym minusem. Pomimo tego, że operator wykonnuje automatyczne kopie zapasowe to za dostęp do. nich życzy sobie dodatkowe, ogromne pieniądze. W związku z tym, za przywrócenie strony czy skrzynki pocztowej zapłacić za każdym razem dodatkowe kilkaset złotych. W związku z tym bezpieczeństwo hostingu Nazwa.pl oceniam na 2.5.

Testy panelu

Po zarejestrowaniu hostingu w Nazwa.pl otrzymujemy dostęp do dwóch paneli do zarządzania usługami, podobnie jak u wielu polskich operatorów. Pierwszym panele udostępnianym przez Nazwa.pl jest Panel Klienta, który służy do zarządzania płatnościami i formalnościami związanymi z zarejestrowanymi domenami, certyfikatami i hostingami. W tym Panelu nie dokonasz konfiguracji swojego hostingu. Do tego Nazwa.pl udostępnia drugi, prawdopodobnie autorski panel – CloudHosting Panel. Niestety zarówno Panel Klienta, jak i CloudHosting Panel nie są zbyt intuicyjne w obsłudze i nierzadko trudno znaleźć interesującą nas opcję.

Panel Klienta dostępny w Nazwa.pl
Panel Klienta dostępny w Nazwa.pl

1. Dostępne narzędzia

Panel Klienta wyświetla jedynie informacje o posiadanych hostingu i zapewnia możliwość zakupienia dodatkowych usług związanych z hostingiem. Niestety nie znajdziemy tutaj żadnych opcji konfiguracji samego hostingu. Do tego służy CloudHosting Panel, do którego możemy się dostać z Panelu Klienta. W tym celu w Panelu Klienta wybierz odnośnik Moje Usługi – Hosting. Następnie kliknij nazwę swojego hostingu i w zakładce Informacje ogólne kliknij Zaloguj do CloudHosting Panel.

CloudHosting Panel w Nazwa.pl
CloudHosting Panel w Nazwa.pl

W tym panelu znajdziesz wiele opcji związanych z konfiguracją hostingu. Na ekranie głównym znajdziesz przede wszystkim ofertę dodatkowych usług, nie zaś informacje o Twoim hostingu. Korzystając z tego panelu miałam wrażenie, że Nazwa.pl prowadzi ciągłą próbę przekonania mnie do zakupu dodatkowych usług, które najczęściej są dość drogie.

Poza podstawowymi narzędziami związanymi z tworzeniem zarządzaniem kontami e-mail, stronami WWW, bazami danych i domenami znajdziesz tutaj m.in. instalator aplikacji CMS oparty na oprogramowaniu Softacoulus. Instalator oferuje dużą bibliotekę dostępnych aplikacji, zaś instalacja skryptu odbywa się kilkoma kliknięciami.

Instalator aplikacji CMS w Nazwa.pl
Instalator aplikacji CMS w Nazwa.pl

Z zaawansowanych narzędzi dostępnych w CloudHosting Panel znajdziesz m.in. harmonogram zadań Cron. I to w zasadzie tyle. Niestety ten panel nie jest zbyt rozbudowany i nie oferuje wielu ciekawych funkcji, a jedynie ogranicza się do podstawowych.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

W przypadku Nazwa.pl weryfikacja dwuetapowa jest włączona automatycznie dla Panelu Klienta i możemy wybrać spośród dwóch metod – jednorazowe kody wysyłane SMSowo lub mailowo.

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron WWW i aplikacji webowych często mają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Przypadkiem łatwo się pogubić w gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Co więcej, trudność pojawia się, gdy klient zmieni dane dostępowe np. do serwera FTP czy bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

Niestety nie znalazłam żadnych informacji na temat takiej funkcjonalności w Nazwa.pl.

4. Testy panelu – podsumowanie

Nazwa.pl oferuje dwa panele – jeden – Panel Klienta, do zarządzania usługami oraz drugi – CloudHosting Panel, do zarządzania samym hostingiem. Panele nie mają przyjaznych dla użytkowników interfejsów, a znalezienie niektórych opcji w obu panelach bywa czasem bardzo trudne. Nazwa.pl ma wiele do nadrobienia pod tym kątem.

ZaletyWady
✔ logowanie dwuetapowe ✗ nieczytelny interfejs użytkownika
✔ wygodny autoinstalator WordPressa✗ ograniczone opcje
✗ część z usług dostępnych w panelu jest dodatkowo płatna

W związku z powyższym oceniam panele dostępne w Nazwa.pl na 3.

Testy RODO

Wielu właścicieli stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby te dane były przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem. W celu zapewnienia zgodności, warto rozważyć zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą usług hostingowych.

Nazwa.pl zapewnia możliwość podpisania takiej umowy online. W tym celu wystarczy skorzystać z generatora umów dostępnego w Panelu Klienta w zakładce Moje dane – Umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych. Procedura jest prosta, a po akceptacji umowy przez Nazwa.pl zostaje ona zawarta automatycznie.

Testy supportu

Profesjonalna obsługa techniczna jest istotnym składnikiem udanego hostingu. Szybka i rzetelna pomoc może stanowić znaczący atut dla firmy hostingowej. Przyjrzyjmy się, jak ta kwestia jest realizowana w przypadku hostingu Nazwa.pl.

1. Dostępne kanały supportu

Nazwa.pl oferuje wiele kanałów kontaktu – formularz kontaktowy, czat, infolinię oraz konktakt mailowy. Zgodnie z informacją zawartą na stronie WWW operatora dział pomocy Nazwa.pl działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Formularz kontaktowyhttps://www.nazwa.pl/kontakt/
Mailkontakt@nazwa.pl
Czatdostępny w Panelu Klienta
Infolinia801 33 22 33 lub 22 454 48 10

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam głównie z czatu udostępnionego przez operatora.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w Nazwa.pl, jak i kwestiami działania maila i samych paneli. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

Support Nazwa.pl odpowiadał bardzo sprawnie, zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. Na szybkości odpowiedzi kończą się w zasadzie zalety tego supportu. Konsultanci odpowiadają najczęściej zdawkowo i niekonkretnie. Jeśli jakaś usługa jest dodatkowo płatna, to nie informują o tym wprost. Zamiast tego piszą niejasno i wklejają linki do stron opisujących te usługi.

4. Testy supportu – podsumowanie

Pomimo tego, że Nazwa.pl oferuje support działający non stop, to na tym kończą się jego zalety. Niestety konsultanci odpowiadają ogólnikowo, bez wdawania się w żadne szczegóły, co może być mylące dla początkujących użytkowników. Dodatkowo jeśli jakaś usługa jest dodatkowo płatna, to niestety nie informują o tym wprost, przesyłając wymijające odpowiedzi. Po przeprowadzonych testach nie polecam supportu Nazwa.pl. W związku z tym oceniam support Nazwa.pl jedynie na 2.

Opinie o firmie

Nazwa.pl to jedna z najstarszych firm hostingowych w Polsce.

Dane firmy:

nazwa.pl sp. z o.o.
Pana Tadeusza 2
30-727 Kraków

Niestety Nazwa.pl nie udostępnia możliwości wystawienia oceny lub dodania opinii w serwisach Google i Facebook. Jednak w innych serwisach z opiniami Nazwa.pl nie ma zbyt dobrych opinii. Te, które znalazłam dotyczą głównie tego, że za wiele usług dostępnych w cenie hostingu u innych operatorów, Nazwa.pl życzy sobie dodatkowe, niemałe pieniądze. Niestety, w pełni zgadzam się z tymi opiniami.

Podsumowanie

Podsumowując, po przeprowadzeniu testów hostingu Nazwa.pl nie mogę polecić usług tej firmy. Pomimo przyzwoitej wydajności kwestie bezpieczeństwa i supportu stoją na niskim poziomie. Po zsumowaniu wszystkich ocen i wyciągnięciu z nich średniej oceniam hosting Nazwa.pl jedynie na 2.7.

check mark

Moja ocena hostingu

2.7 / 5

2.5/5

Bezpieczeństwo

2/5

Oferta

3/5

Panel Klienta

4.1/5

Wydajność

2/5

Support