Recenzja hostingu
SeoHost

Zapoznaj się z kompleksową i obiektywną recenzją oraz testem hostingu SeoHost. Przeanalizuj wyniki testów i przekonaj się, czy warto zarejestrować hosting SeoHost.

Kod rabatowy SeoHost: TZNVTAAJGna rejestrację serwera.
 • Szybkie dyski NVME

 • Dostęp do SSH w każdym pakiecie

 • 7 – dniowy okres testowy

 • Bezpłatna migracja strony WWW

laptop wyświetlający stronę seohost pl

Moja ocena hostingu: 3.7/5

4/5

Bezpieczeństwo

4.5/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

3/5

Wydajność

3/5

Support

Podstawowe informacje

SeoHost to poznańska firma hostingowa, która w swojej ofercie poza pakietami hostingowymi i rejestracją domen oferuje serwery VPS, dedykowane oraz rozwiązania dla resellerów.

W niniejszej recenzji skupiłam się na pakietach hostingowych Hosting NVME dostępnych w ofercie SeoHost, które oferują m.in.:

 • bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt,
 • 7-dniowy bezpłatny okres testowy,
 • autoinstalator aplikacji CMS,
 • dostęp SSH.

Ceny dostępnych pakietów hostingowych rozpoczynają się od 67 zł netto w pierwszym roku za pakiet NVME H1, który oferuje 2 GB danych na strony WWW i skrzynki pocztowe. W przypadku odnowienia serwera w kolejnych latach kwoty rozpoczynają się od 67 zł netto za rok w przypadku najmniejszego pakietu – NVME H1.

Oferta hostingowa SeoHost
Oferta hostingowa SeoHost

Oferta hostingowa pakietów z grupy Hosting NVME jest dość przejrzysta. W ofercie znajdziesz 7 pakietów, które różnią się dostępnością pojemności dyskowej – od 2 GB w najmniejszym pakiecie NVME H1 do 500 GB w pakiecie NVME H7.

SeoHost zapewnia możliwość przetestowania swoich pakietów hostingowych za darmo, przez 7 dni, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy warto wybrać właśnie tego hostingodawce.

Co ciekawe SeoHost zapewnia we wszystkich pakietach hostingowych z grupy Hosting NVME bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt, dostęp do serwera po protokole SSH oraz wsparcie dla najnowszych wersji PHP.

DyskSSD/NVME od 2 do 500 GB
ProcesorAMD EPYC (operator nie udziela informacji o serii/modelu)
Transferbez limitu
Okres testowyTak, 7 dni
BackupTak, codzienny z 7 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 67 zł netto
Cena odnowieniaod 67 zł netto za rok

SeoHost zapewnia bezpłatną migrację stron WWW i poczty e-mail przy zakupie serwera.

Oferta hostingowa SeoHost NVME jest prosta i dzięki podziałowi na pakiety ze względu na pojemność hostingu będzie zrozumiała nawet dla laika. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy z łatwością znajdą odpowiedni pakiet dla siebie. W związku z tym oceniam ofertę SeoHost na solidne 4.5.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu SeoHost wybrałam pakiet SSD NVME H2. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet SSD NVME H2 zapewni możliwość prowadzenia kilku stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i sklepu internetowego. Pakiet oferuje 10 GB przestrzeni dyskowej oraz brak limitu transferu danych. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting SeoHost do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres liczony od momentu wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do chwili otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi SeoHost to 419 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 453 ms. Wynik jest naprawdę dobry.

Wynik testu TTFB SeoHost
Wynik testu TTFB SeoHost

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy i zarazem średni onLoad Time, jaki osiągnął w testach SeoHost to 1.3 s (mniej = lepiej). Ponownie dobry wynik tak, jak w przypadku TTFB. Tak dobre wyniki testów zasługują na solidną 4.

2. Test dużego ruchu

Przeprowadziłam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hosting SeoHost poradził sobie z tym testem nie zbyt dobrze, a sam test zakończył się przed czasem – po ok. 12 sekundach. Podczas testu serwer nie odpowiedział poprawnie na żadne zapytanie, natomiast dla 1 zwrócił timeout. Średni czas odpowiedzi wyniósł 10252 ms. Przy tak ogromnym obciążeniu serwera (niespotykanym na co dzień na standardowych stronach) hosting poradził sobie po prostu źle. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 1.

Wynik testu Loader.io hostingu SeoHost
Wynik testu Loader.io hostingu SeoHost

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron WWW dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem do tworzenia witryn. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu SeoHost
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu SeoHost (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem hosting SeoHost uzyskał przeciętne czasy (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer szybko wykonywał operacje i wszystkie zadania testu wykonał w czasie 10.603 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie z tym testem średnio. W związku z tym oceniam optymalizację WordPressa SeoHost jedynie na 3.

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów serwera. Szybkie dyski zapewniają szybkie działanie stron WWW i aplikacji webowych. SeoHost oferuje hosting z dyskami w najwydajniejszej technologii dostępnej na rynku — NVME. Sprawdźmy, jak poradzą sobie w testach.

Do testów dysku wykorzystałam narzędzie dd dostępne w terminalu (połączyłam się z serwerem po protokole SSH).

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 przeczytanych rekordów
16384+0 zapisanych rekordów
skopiowane 1073741824 bajtów (1,1 GB, 1,0 GiB), 2,65209 s, 405 MB/s

W ramach tego testu sprawdziłam dwa wskaźniki dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej. Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:

 • czas: 2,65209 s (mniej = lepiej),
 • prędkość: 405 MB/s (więcej = lepiej)

Dyski, z którym korzysta SeoHost są szybkie i wydajne. Wydajność tego parametru hostingu SeoHost oceniam na 4.5.

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS


W celu sprawdzenia szybkości ładowania strony skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Dzięki niemu miałam możliwość zbadania czasu odpowiedzi serwerów DNS dostawcy usług dla obszaru Europy i Polski. Te wyniki wskazują, jak istotny jest czas reakcji na żądanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu adresu URL strony w pasek adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS SeoHost w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS SeoHost w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS SeoHost w Polsce

W przypadku czasu odpowiedzi serwerów DNS SeoHost poradził sobie przeciętnie. O ile w europie środkowej i zachodniej czasy są dobre, to w dalszych zakątkach kontynentu czasy mocno się wydłużają, nawet do 67 ms. W przypadku Polski czasy są dobre, chociaż w zależności od miejsca mocno zróżnicowane. W związku z tym oceniam ten parametr hostingu SeoHost na 3.5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Czas odpowiedzi serwerów DNS SeoHost w Europie
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych SeoHost (mniej = lepiej)

Hosting SeoHost poradził sobie z tym testem dobrze, uzyskując czas 0.641 s (mniej = lepiej), co jest dobrym czasem. Pod względem wydajności PHP i bazy danych SeoHost znajduje się w środku niniejszego rankingu. Ten parametr oceniam na 3.5!

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Szybkie łącze internetowe to podstawa działania stron WWW oraz element, który w pewnym stopniu wpływa na prędkość działania stron. W tym teście zweryfikowałam jak kwestia łącza wygląda w SeoHost. Podczas testu serwer pobrał plik o wadze 1000 MB z zewnętrznego serwera danych firmy Hetzner. Wynik testu stanowi czas pobrania pliku (mniej = lepiej) oraz średnia prędkość, z jaką był pobierany (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-07-01 09:34:20-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Translacja speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 88.198.248.254, 2a01:4f8:0:59ed::2
Łączenie się z speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|88.198.248.254|:443... połączono.
Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 200 OK
Długość: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Zapis do: `1GB.bin'

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 14,4MB/s   w 2m 31s 

2023-07-01 09:36:52 (6,60 MB/s) - zapisano `1GB.bin' [1048576000/1048576000]

--2023-07-01 09:36:52-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Translacja xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... nieudane: Ta nazwa lub usługa jest nieznana.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `xn---report-speed=bits-qn9j'
ZAKOŃCZONO --2023-02-01 09:36:52--
Całkowity czas zegarowy: 2m 32s
Pobrano: 1 plików, 1000M w 2m 31s (6,60 MB/s)

SeoHost poradził sobie z tym zadaniem kiepsko. Serwer pobierał plik bardzo długo – w czasie 2 m 31 s (mniej = lepiej) ze średnią prędkością 6.60 MB/s (więcej = lepiej). W związku z tym ten parametr hostingu SeoHost oceniam jedynie na 2.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB4/5
Test dużego ruchu1/5
Wydajność pod kątem WordPressa3/5
Wydajność dysku4.5/5
Testy serwerów DNS3.5/5
Wydajność procesów PHP3.5/5
Test szybkości łącza2/5
Ogólna ocena za wydajność3/5

Na podstawie przeprowadzonych testów i średniej z ich wyników wydajność hostingu SeoHost oceniam na 3. Serwer radził sobie średnio z poszczególnymi testami uzyskując wyniki plasujące go po środku zestawienia lub na jego końcu. Nie mogę z czystym sumieniem polecić SeoHost jako wydajnego hostingu.

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych przyszedł czas na ocenę bezpieczeństwa hostingu. Przeprowadziłam weryfikację najważniejszych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych z nimi parametrów.

1. Kopie zapasowe

Rozpoczniemy od omówienia tworzenia kopii zapasowych, które stanowią istotny element zapewnienia bezpieczeństwa stron internetowych. Tworzenie kopii zapasowych stron WWW oraz skrzynek pocztowych ma kluczowe znaczenie, umożliwiając przywracanie ich pierwotnego stanu w przypadku problemów z witryną lub przypadkowego usunięcia istotnych wiadomości e-mail z skrzynki. Przeanalizujmy teraz, jak ta sprawa wygląda w przypadku hostingu SeoHost.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinykopie dostępne jedynie z 7 dni
możliwość samodzielnego przywrócenia strony WWW z kopii zapasowej w Panelu do zarządzania hostingiem

SeoHost wykonuje kopie zapasowe danych co 24 godziny i przechowuje kopie przez 7 dni. W porównaniu z konkurencją ten okres nie wypada zbyt dobrze, gdyż wiele firm hostingowych oferuje kopie nawet sprzed ponad 30 dni. Na duży plus zasługuje możliwość samodzielnego przywrócenia strony WWW bezopśrednio w Panelu do zarządzania hostingiem DirectAdmin w sekcji Backup Manager.

2. Transfer plików

Istotnym elementem związanym z obsługą strony internetowej jest transfer plików, czyli przekazywanie plików na serwer FTP. Warto, aby usługa hostingu obsługiwała protokoły wymiany plików z wykorzystaniem szyfrowania, co zapewnia ochronę zarówno dla naszych danych dostępowych do serwera FTP, jak i samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki szyfrowaniu, dane nie są przesyłane w formie jawnej, ale w postaci trudnego do zdekodowania szyfru.

SeoHost zapewnia dostęp do szyfrowanych protokołów wymiany plików (w tym do SSH) w każdym z pakietów, nawet najmniejszych. Dzięki temu możesz bezpiecznie wysyłać pliki na serwer, bez obawy o utratę danych.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp po protokole FTPS dostępny jest na porcie 21, natomiast dostęp do protokołu SSH dostępny jest na porcie 57185.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Niestety, w SeoHost nawet podstawowa separacja jest wyłączona, a opcja jej włączenia jest niestety niedostępna w panelu DirectAdmin. To spory minus i duże odstępstwo od konkurencji.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF), zwany również zapora aplikacji internetowych, jest narzędziem sieciowym, które chroni aplikacje webowe oraz strony internetowe przed różnymi rodzajami ataków, włącznie z atakami typu DDoS. Dzięki WAF serwery są zabezpieczone przed atakami, które mogą spowodować przeciążenie zasobów oraz wycieki danych.

SeoHost zapewnia wbudowaną zaporę WAF oraz oprogramowanie Imunify 360, które zgodnie z informacją dostępną na stronie SeoHost chroni przed atakami robotów, brute – force i wieloma innymi.

Dodatkowo SeoHost na swojej stronie WWW wspomina o autorskich rozwiązaniach wspomagających stabilną pracę i bezpieczeństwo hostingu, jednak nie wspomina o szczegółach tego rozwiązania.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zabezpieczenie poczty elektronicznej, czyli e-maila, który jest powszechnie używany do wysyłania i odbierania wiadomości. Serwery pocztowe SeoHost oferują różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, mające na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami lub próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. SeoHost zapewnia wsparcie dla wszystkich popularnych zabezpieczeń poczty e-mail:

SPF
DKIM
DMARC

Dodatkowo powyższe rekordy są dodawane do strefy DNS domeny automatycznie, więc nie musimy się zajmować ich ręczną konfiguracją.

6. SSL

Certyfikaty SSL umożliwiają ustanowienie bezpiecznego połączenia między Twoją stroną a użytkownikami poprzez protokół szyfrowany https://. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo przesyłanych danych. Jeśli Twoja domena posiada aktywny certyfikat SSL, możesz to zauważyć na pasku adresu przeglądarki, gdzie obok nazwy Twojej domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

Choć SeoHost nie posiada w swojej ofercie komercyjnych certyfikatów SSL to oferuje bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt, który możesz zainstalować samodzielnie dla każdej domeny w panelu do zarządzania hostingiem DirectAdmin.

7. Zabezpieczenia DNS

Niestety w SeoHost nie znalazłam dodatkowych zabezpieczeń DNS, takich jak DNSSEC, czy DNS Anycast. Nie jest to wielki minus, ale warto o tym wspomnieć.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Pod względem bezpieczeństwa SeoHost wypada dość dobrze, chociaż znalazłam kilka istotnych braków, o których trzeba wspomnieć. Za spory minus uważam brak możliwości aktywacji separacji katalogów i bardzo krótki okres dostępności kopii zapasowych – jedynie 7 dni. W związku z tym bezpieczeństwo hostingu SeoHost oceniam na 4.

Testy panelu

Po zarejestrowaniu nowego hostingu SeoHost otrzymujemy dostęp do dwóch paneli do zarządzania usługami, tak jak w przypadku wielu polskich hostingodawców.

Pierwszy panel, to prawdopodobnie autorskie rozwiązanie SeoHost, który służy do zarządzania domenami i przede wszystkim finansami i formalnościami związanymi z zakupionymi w SeoHost usługami. Panel jest przejrzysty i prosty w obsłudze, co uważam za duży plus. Pamiętaj jednak, że nie będziesz z niego korzystać zbyt często, ponieważ do zarządzania hostingiem SeoHost udostępnia zupełnie inny panel.

Panel do zarządzania usługami w SeoHost
Panel do zarządzania usługami w SeoHost

Drugim panelem dostępnym dla klientów SeoHost jest DirectAdmin, czyli popularny panel do zarządzania hostingiem. To oprogramowanie dostępne jest u wielu hostingodawców w Polsce i na świecie. Jest to sprawdzony panel, który w zależności od aktywnych dodatków może oferować wiele ciekawych funkcji. Sprawdźmy jak panel DirectAdmin działa i co oferuje w przypadku SeoHost.

Panel DirectAdmin dostępny w SeoHost
Panel DirectAdmin dostępny w SeoHost

1. Dostępne narzędzia

Panel DirectAdmin dostępny w SeoHost oferuje wiele przydatnych narzędzi i funkcjonalności. Od podstawowych związanych z konfiguracją domeny na hostingu po zaawansowane, takie jak możliwość przywrócenia kopii zapasowej plików.

Pierwszym z dostępnych narzędzi wartych uwagi jest autoinstalator skryptów CMS, który w przypadku SeoHost jest oparty na aplikacji Installatron. Program oferuje możliwość instalacji jednego z dziesiątek skryptów do obsługi w zasadzie każdego rodzaju strony WWW – od sklepów e-commerce po fora i blogi.

Autoinstalator aplikacji CMS w SeoHost
Autoinstalator aplikacji CMS w SeoHost

Innym przydatnym narzędziem dostępnym w panelu do zarządzania hostingiem SeoHost jest Menedżer kopii zapasowych. Dzięki temu narzędzi możemy samodzielnie przywrócić pliki strony WWW z kopii wykonywanych regularnie przez hostingodawce. To proste w obsłudze narzędzie, które zasługuje na pochwałę.

Menedżer kopii zapasowych dostępny w SeoHost
Menedżer kopii zapasowych dostępny w SeoHost

Wsród narzędzi dostępnych w panelu DirectAdmin w SeoHost znajdziesz również zaawansowane narzędzia, takie jak wbudowany menedżer zadań Cron. Pomimo tego, że nie wszyscy użytkownicy korzystają z takich funkcji, to jednak docenią je między innymi właściciele sklepów internetowych.

Menedżer zadań Cron w SeoHost
Menedżer zadań Cron w SeoHost

Panel DirectAdmin dostępny w SeoHost oferuje wiele dodatkowych narzędzi, które docenią zarówno początkujący użytkownicy, jak i profesjonaliści.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Panel do zarządzania usługami dostępny w SeoHost umożliwia włączenie i konfigurację logowania dwuskładnikowego (2FA).

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

Konfiguracja dostępna jest bezośrednio w panelu w sekcji Autoryzacja – 2FA. W tym przypadku do wyboru jest jedna metoda – potwierdzanie logowania kodami wysyłanymi mailowo. Szkoda, że nie można połączyć tej funkcji z jedną z popularnych aplikacji do autentykacji, np. Google Authenticator.

Ustawienia 2FA w SeoHost
Ustawienia 2FA w SeoHost

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron WWW i aplikacji webowych często mają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Przypadkiem łatwo się pogubić w gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Co więcej, trudność pojawia się, gdy klient zmieni dane dostępowe np. do serwera FTP czy bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

SeoHost niestety oferuje tylko rozwiązanie pośrednie. Na Twoim koncie w Panelu możesz dodać autoryzowane kontakty, czyli osoby, które w Twoim imieniu mogą kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta w sprawie Twoich usług. Niestety w SeoHost nie znajdziesz możliwości udostępnienia Twojej usługi innemu użytkownikowi.

4. Testy panelu – podsumowanie

SeoHost, tak jak większość polskich hostingodawców oferuje dwa panele – jeden do zarządzania finansami i formalnościami, zaś drugi do zarządzania samym hostingiem. W przypadku SeoHost pierwszy panel jest prawdopodobnie autorski i wydaje się całkiem w porządku. Drugi zaś to popularny panel DirectAdmin. Panele są proste w użytkowaniu i przejrzyste, jednak wśród widocznych braków warto wymienić brak możliwości udostępnienia swojego konta.

ZaletyWady
✔ intuicyjny menedżer zadań CRON✗ tylko jedna metoda logowania dwuetapowego – kody wysyłane mailowo
✔ wygodny autoinstalator aplikacji CMS✗ brak możliwości udostępnienia konta innym użytkownikom
✔ menedżer kopii zapasowych dostępny w Panelu DirectAdmin

W związku z powyższym oceniam panele dostępne w SeoHost na solidne 4.

Testy RODO

Wielu właścicieli stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby te dane były przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem. W celu zapewnienia zgodności, warto rozważyć zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą usług hostingowych.

SeoHost zapewnia możliwość podpisania takiej umowy, jednak jest to dostępne wyłącznie po kontakcie z działem supportu hostingodawcy. Szkoda, że operator nie udostępnia formularza do elektronicznego zawarcia takiego dokumentu.

Testy supportu

Profesjonalna obsługa techniczna jest istotnym składnikiem udanego hostingu. Szybka i rzetelna pomoc może stanowić znaczący atut dla firmy hostingowej. Przyjrzyjmy się, jak ta kwestia jest realizowana w SeoHost.

1. Dostępne kanały supportu

SeoHost oferuje pomoc przy użyciu trzech kanałów kontaktu – czat, mail oraz formularz kontaktowy. Pomoc nie jest niestety oferowana poprzez infolinię telefoniczną. Trudno na stronie znaleźć też informację dotyczącą godzin działania pomocy technicznej SeoHost. Jedyną wzmianką dotyczącą godzin pracy supportu, jaką znalazłam na stronie internetowej SeoHost są godziny pracy czatu – 10:00 – 16:00, jednak w tym przypadku nie są wskazane dni tygodnia, których te godziny dotyczą. W przypadku godzin pracy pomocy technicznej dostępnej mailowo i przez formularz kontaktowy nie ma żadnej informacji.

Formularz kontaktowyhttps://seohost.pl/kontakt
Mailbok@seohost.pl
Czatdostępny na stronie https://seohost.pl/

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam głównie z czatu dostępnego na stronie głównej operatora. Niestety w związku z tym, że czat jest czynny jedynie przez sześć godzin dziennie to moje testy były z tego powodu trochę ograniczone.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w SeoHost, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

W godzinach pracy czatu support odpowiadał w miarę sprawnie i przede wszystkim bardzo konkretnie. Na odpowiedź czekałam maksymalnie 10-12 minut. Poza godzinami pracy czatu pozostaje tylko wysłanie wiadomości e-mail, jednak w tym przypadku na odpowiedź czeka się zdecydowanie dłużej – nawet kilka, kilkanaście godzin.

4. Testy supportu – podsumowanie

Support SeoHost działa naprawdę przyzwoicie, ale głównie w godzinach pracy czatu wskazanych na stronie WWW operatora. Poza tymi godzinami czas odpowiedzi mocno się wydłuża i jeśli masz pilną sprawę do działu pomocy SeoHost to może być to mocno irytujące. W tej kwestii SeoHost ma wiele do poprawy. W związku z tym oceniam support SeoHost na 3.

Opinie o firmie

SeoHost to firma hostingowa z Poznania, która nastawiona jest na działania SEO.

Dane firmy:

PERSKIMEDIA Szymon Perski
ul. Janiny Omańkowskiej 58
60-465 Poznań
NIP: 7632085454

Firma SeoHost posiada najwyższe oceny zarówno w przypadku opinii z serwisu Google (ocena 5.0 na podstawie 141 opinii) oraz Facebook (ocena 5.0 na podstawie 151 opinii). Choć ilość opinii nie jest ogromna to większość chwali dobry support i niskie ceny.

Wizytówka SeoHost w serwisie Google
Wizytówka SeoHost w serwisie Google
Wizytówka SeoHost w serwisie Facebook
Wizytówka SeoHost w serwisie Facebook

Podsumowanie

Podsumowując, po przeprowadzonych przeze mnie testach nie mogę jednoznacznie polecić hostingu SeoHost. Pomimo dobry zabezpieczeń i świetnych opinii hosting posiada kilka istotnych minusów. Do najważniejszych należy zaliczyć nie zbyt wysoką wydajność i ograniczone działanie support – krótkie godziny działania działu pomocy i mała ilość kanałów kontaktu. W związku z tym, na podstawie średniej ze wszystkich testów oceniam hosting SeoHost na 3.7.

check mark

Moja ocena hostingu

3.7 / 5

4/5

Bezpieczeństwo

4.5/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

3/5

Wydajność

3/5

Support