Recenzja hostingu Smarthost

Przeczytaj obiektywną i szczegółową recenzję oraz test hostingu Smarthost. Poznaj wyniki testów i dowiedz się, czy warto zarejestrować hosting Smarthost.

 • Przyjazny support dostępny 7 dni w tygodniu

 • Darmowy DNS Anycast

 • Bezpłatna migracja strony i poczty

 • 14-dniowy okres testowy

Laptop wyświetlający stronę smarthost.pl

Moja ocena hostingu: 3.4/5

3.5/5

Bezpieczeństwo

3/5

Oferta

3/5

Panel Klienta

2.8/5

Wydajność

4.5/5

Support

Podstawowe informacje

Smarthost to częstochowska firma hostingowa, która działa na rynku od 2016 roku.
Firma oferuje nie tylko pakiety hostingowe, ale również rejestrację domen, serwery VPS i dedykowane oraz pakiety dla resellerów.

W niniejszej recenzji skupiłam się na opisaniu pakietów hostingowych z grupy PREMIUM-SSD. To przystępne cenowo pakiety, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Pakiety hostingowe oferują między innymi:

 • nielimitowany transfer danych,
 • codzienny backup z 7 dni,
 • dostęp SSH.

Ceny pakietów PREMIUM-SSD zaczynają się od 99.00 zł netto rocznie za najmniejszy pakiet hostingu o powierzchni zaledwie 5 GB. W najmniejszym pakiecie poza limitem pojemności znajdziesz limit domen, które można dodać do serwera oraz kont e-mail, jakie można utworzyć. W pozostałych pakietach nie znajdziesz limitów. Poniżej znajdziesz wszystkie pakiety hostingowe w ramach grupy PREMIUM-SSD:

Fragment oferty hostingowej Smarthost (pakiety premium-ssd)
Fragment oferty hostingowej Smarthost (pakiety PREMIUM-SSD)

Oferta pakietów PREMIUM-SSD jest złożona i składa się aż z 9 pakietów, których koszt rozpoczyna się od 99 zł netto, a kończy na 4199 zł netto za rok! Pakiety różnią się w zasadzie jedynie pojemnością, limitami procesów i limitami pamięci RAM oraz procesora.

Smart host oferuje dla wszystkich pakietów hostingowych z grupy PREMIUM-SSD 14-dniowy okres testowy. Dzięki temu możesz przetestować wybrany pakiet przed zakupem.

Dodatkowo w każdym pakiecie hostingodawca zapewnia możliwość wygenerowania bezpłatnego certyfikatu SSL Comodo lub Let’s Encrypt (do wyboru), dostępu do HTTP/2 (nie ma niestety obsługi dla HTTP/3) oraz dyski SSD.

Smarthost niestety nie wspiera najnowszej wersji PHP, jednak zapewnia dostęp do serwera po protokole SSH.

DyskSSD od 5 do 1000 GB
ProcesorIntel Xeon e5-2680
Transferbez limitu
Okres testowyTak, 14 dni
BackupTak, codzienny z 7 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt lub Comodo
Cena w pierwszym rokuod 99 zł netto
Cena odnowieniaod 99 zł netto za rok

Operator zapewnia również bezpłatną migrację strony WWW i poczty e-mail od innego operatora.

Niestety operator korzysta z przestarzałych i niezbyt wydajnych podzespołów, m.in. procesorów, których architektura została zaprojektowana w 2012 roku. Oferta Smarthost nie jest przejrzysta i zawiera sporo pakietów, które w zasadzie różnią się tylko pojemnością dysku. Pod względem cen jest przeciętnie – choć najtańszy pakiet jest przystępny cenowo to oferuje tylko 5 GB przestrzeni dyskowej. Najdroższy pakiet, który oferuje z kolei 1000 GB to koszt rzędu 4199 zł netto rocznie! Mnogość pakietów i mocno zróżnicowane ceny mogą sprawić, że początkujący użytkownicy poczują się zdezorientowani i będą mieli problem z wyborem odpowiedniej oferty dla siebie. W związku z tym oceniam ofertę Smarthost na 3.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu Smarthost wybrałam pakiet premium-ssd-www. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet premium-ssd-www pozwoli na hostowanie kilku witryn i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i niewielkiego sklepu internetowego. Pakiet oferuje 10 GB przestrzeni dyskowej oraz nie posiada limitów transferu danych i domen. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting Smarthost do tych oferowanych przez innych operatorów.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, znany również jako TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres mierzony od momentu wysłania przez przeglądarkę żądania do serwera strony internetowej, aż do momentu otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi Smarthost to 823 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 850 ms. Wynik jest przeciętny.

ttfb smarthost
Wynik testu TTFB Smarthost

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting Smarthost to 1.7 s (mniej = lepiej). Ponownie przeciętny wynik tak, jak w przypadku TTFB.
W związku z powyższymi wynikami oceniam czas reakcji serwera na 3.5/5.

2. Test dużego ruchu

Test dużego ruchu na stronie WWW wykonałam za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hosting Smarthost nie poradził sobie z tym testem, a sam test zakończył się niepowodzeniem po ok. 6 sekundach. Serwer nie zwrócił żadnej poprawnej odpowiedzi, a jedynie 25 razy zwrócił błąd 500. Średni czas odpowiedzi wyniósł 168 ms. W związku z tym oceniam ten test na 1.

Wynik testu Loader.io hostingu Smarthost
Wynik testu Loader.io hostingu Smarthost

3. Wydajność pod kątem WordPressa

WordPress, będący najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym systemem CMS do tworzenia stron internetowych, stanowi podstawę jednej trzeciej witryn dostępnych w sieci. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem obsługi WordPressa, skorzystałam z narzędzia WPPerformanceTester, które można znaleźć w repozytorium wtyczek WordPressa. Przeprowadzony test polegał na sprawdzeniu, jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z funkcjonowaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Smarthost
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Smarthost (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem hosting Smarthost uzyskał przeciętny czas (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer wykonał operacje w czasie 12.392 s (mniej = lepiej). Serwer nie poradził sobie z tym testem zbyt dobrze, co znaczy o słabej optymalizacji pod kątem WordPress. W związku z tym oceniam wynik tego testu na 2.5.

4. Wydajność dysku

Dysk jest jednym z najważniejszych elementów serwera. Dzięki szybkim dyskom, strony internetowe działają szybciej i bardziej wydajnie. Smarthost deklaruje na swojej stronie internetowej korzystanie z dysków SSD. Jednakże, w pakietach PREMIUM-SSD, nie są stosowane najszybsze dyski NVME. Takie dyski są dostępne w bardziej zaawansowanej grupie pakietowej NVME-LITESPEED. Do przeprowadzenia testów wydajności dysku skorzystałam z narzędzia dd dostępnego w terminalu. Aby to zrobić, połączyłam się z serwerem Smarthost przy użyciu protokołu SSH.

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 przeczytanych rekordów
16384+0 zapisanych rekordów
skopiowane 1073741824 bajtów (1,1 GB, 1,0 GiB), 19,8137 s, 54,2 MB/s

W tym teście sprawdziłam dwa wskaźniki wydajności dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej. Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:
czas: 19,8137 s (mniej = lepiej),
prędkość 54,2 MB/s (więcej = lepiej)

Pomimo wykorzystania dysków SSD prędkość dysku wypada na poziomie zbliżonym do niektórych serwerów, których operatorzy deklarują użycie dysków NVME. Prędkości nie są jednak powalające i wypadają dość przeciętnie. W związku z tym oceniam ten parametr na 3.

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS

Aby zweryfikować szybkość ładowania się strony, skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Pozwoliło mi ono sprawdzić, ile wynosi czas odpowiedzi serwerów DNS operatora dla Europy i Polski. Wyniki te pokazują, jak ważnym czynnikiem jest czas odpowiedzi na zapytanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu przez niego adresu URL strony w pasku adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS Smarthost w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Smarthost w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Smarthost w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Smarthost w Polsce

W przypadku tego elementu przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. Hosting Smarthost osiagnął przyzwoite wyniki w Polsce (chociaż dość zróżnicowane – od 8 do 31 ms) oraz średni wynik w przypadku Europy. Na mapie doskonale widać, że im dalej od Polski tym czas odpowiedzi znacznie się wydłużał. Taki wynik hostingu Smarthost oceniam na 3.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Zweryfikowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Smarthost
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych (mniej = lepiej)

Serwer Smarthost ponownie uzyskał dość przeciętny wynik. Wykonał test w 0.671 s (mniej = lepiej), co jest przyzwoitym czasem, jednak dalekim od czołówki tego rankingu. Pod względem wydajności PHP i bazy danych hosting Smarthost wypada przyzwoicie, w związku z tym oceniam ten parametr na 3.5.

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Ważnym aspektem działania naszych stron WWW jest ich prędkość, która w pewnej części zależy od szybkości łącza obsługującego nasz serwer WWW. W tym teście zweryfikowałem jak szybko serwer pobiera plik o wadze 1GB z zewnętrznego źródła. Test polegał na pobraniu pliku z serwerów operatora danych (firmy Hetzner). W wyniku znajdziemy informację o czasie pobrania pliku (w sekundach, mniej = lepiej) oraz średniej prędkości pobierania danych (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-06-18 10:10:42-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Translacja speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 2a01:4f8:0:59ed::2, 88.198.248.254
Łączenie się z speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|2a01:4f8:0:59ed::2|:443... połączono.
Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 200 OK
Długość: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Zapis do: `1GB.bin'

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 15,9MB/s   w 86s   

2023-06-18 10:12:08 (11,6 MB/s) - zapisano `1GB.bin' [1048576000/1048576000]

--2023-06-18 10:12:08-- http://xn---report-speed=bits-qn9j/
Translacja xn---report-speed=bits-qn9j (xn---report-speed=bits-qn9j)... nieudane: Name or service not known.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `xn---report-speed=bits-qn9j'
ZAKOŃCZONO --2023-06-18 10:12:08--
Całkowity czas zegarowy: 1m 26s
Pobrano: 1 plików, 1000M w 1m 26s (11,6 MB/s)

Serwer CyberFolks poradził sobie z testem wydajności łącza średnio. Pobrał plik w czasie 1 m 26 s, osiągając przy tym średnią prędkość na niskim poziomie 11,6 MB/s. Ten wynik oceniam na 3.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB3.5/5
Test dużego ruchu1/5
Wydajność pod kątem WordPressa2.5/5
Wydajność dysku3/5
Testy serwerów DNS3/5
Wydajność procesów PHP3.5/5
Test szybkości łącza3/5
Ogólna ocena za wydajność2.8/5

Na podstawie przeprowadzonych przeze mnie testów i wyciągniętej średniej z ocen poszczególnych parametrów oceniam wydajność hostingu Smarthost na 2.8. Hosting nie jest zbyt dobrze zoptymalizowany, a czasy osiągnięte w poszczególnych testach są przeciętne.

Testy bezpieczeństwa

Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych nadszedł czas, aby zweryfikować hosting pod kątem bezpieczeństwa. Przeprowadziłam analizę najważniejszych zabezpieczeń serwera oraz powiązanych z nimi elementów.

1. Kopie zapasowe

Rozpocznijmy od omówienia tworzenia kopii zapasowych, które są kluczowymi elementami w zapewnianiu bezpieczeństwa stron internetowych. Kopie zapasowe stron WWW lub skrzynek pocztowych umożliwiają przywrócenie ich poprzedniego stanu w przypadku problemów z witryną lub przypadkowego usunięcia ważnych wiadomości e-mail z konta pocztowego. Teraz sprawdźmy, jak ta kwestia wygląda w przypadku hostingu Smarthost.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinybrak możliwości przywrócenia strony
z kopii zapasowej w Panelu Klienta
kopie z 7 ostatnich dnibrak możliwości samodzielnego przywrócenia strony WWW przez FTP
możliwość samodzielnego przywrócenia strony i skrzynki e-mail w Panelu

Smarthost zapisuje kopie zapasowe plików stron WWW, baz danych oraz skrzynek pocztowych co 24 godziny i przechowuje kopie z ostatnich 7 dni. To dość krótki okres w porównaniu z innymi operatorami dostępnymi na rynku hostingowym. Na plus zasługuje jednak możliwość samodzielnego przywrócenia strony WWW i skrzynki pocztowej z jednej z dostępnych kopii zapasowych.

2. Transfer plików

Jednym z ważnych aspektów związanych z obsługą strony internetowej jest wymiana plików, czyli przesyłanie ich na serwer FTP. Istotne jest, aby hosting obsługiwał szyfrowane protokoły wymiany plików, co zapewnia ochronę zarówno dla danych dostępowych do serwera FTP, jak i dla samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki zastosowaniu szyfrowania, dane nie są wysyłane w postaci jawnej, lecz w formie trudnego do złamania szyfru.

Smarthost oferuje dostęp do trzech popularnych szyfrowanych protokołów wymiany danych, w tym FTPS, SFTP i SSH.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Co ważne dostęp po protokole SSH należy aktywować samodzielnie w panelu zarządzania hostingiem.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony internetowe hostowane na serwerach i oparte na systemach CMS, takich jak WordPress, są podatne na infekcje wirusowe. W przypadku posiadania kilku stron WWW na jednym serwerze, warto je odseparować od siebie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji z jednej strony na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Niestety, w testowanym przeze mnie hostingu separacja katalogów nie działała.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF) to rodzaj zapory sieciowej, która zapewnia ochronę aplikacji webowych oraz stron internetowych przed najpowszechniejszymi rodzajami ataków. Dzięki zastosowaniu WAF, serwery są zabezpieczone przed atakami, które mają na celu wykorzystanie zasobów oraz wycieki danych.

Hosting Smarthost zapewnia WAF, który domyślnie jest aktywny. Można jednak go wyłączyć (czego nie zalecam) bezpośrednio w panelu obsługi hostingu.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa poczty elektronicznej, czyli popularnej usługi mailowej, której wszyscy używamy na co dzień do wysyłania i odbierania różnych wiadomości. Serwery pocztowe Smarthost oferują różne mechanizmy zabezpieczające tę usługę, które mają na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami oraz próbami podszywania się pod nadawcę.

Smarthost automatycznie aktywuje rekordy SPF i DKIM, jednak rekord DMARC musimy dodać samodzielnie. To niewielki minus, ale ważne, że zabezpieczenie można aktywować. Operator udostępnia instrukcję aktywacji rekordu DMARC na swoim blogu.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości.

Smarthost automatycznie aktywuje rekordy SPF i DKIM, jednak rekord DMARC musimy dodać samodzielnie. To niewielki minus, ale ważne, że zabezpieczenie można aktywować. Operator udostępnia instrukcję aktywacji rekordu DMARC na swoim blogu.

SPF
DKIM
DMARC

6. SSL

Certyfikaty SSL pozwalają połączyć Twoją stronę WWW z protokołem zabezpieczonym https://, co gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych pomiędzy Twoją stroną WWW a użytkownikami. Jeśli domena ma aktywny certyfikat SSL, to będzie to widoczne na pasku adresu przeglądarki — obok nazwy domeny pojawi się zamknięta kłódka.

Smarthost oferuje bezpłatne certyfikaty SSL dostępne dla wszystkich pakietów hostingowych. Instalacji certyfikatu można dokonać w panelu obsługi hostingu cPanel wybierając pomiędzy certyfikatem Let’s Encrypt a cPanel/Comodo.

7. Zabezpieczenia DNS

Na stronie Smarthost znalazłam informację o wykorzystywanej przez operatora technologii DNS Anycast. Funkcja działa automatycznie dla wszystkich domen, które kierują na serwery DNS Smarthost. Niestety Smarthost nie obsługuje zabezpieczenia DNSSEC. Nie jest to duży minus, jednak warto o tym wspomnieć.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Hosting Smarthost oferuje kopie zapasowe wykonywane co 24 godziny, jednak dostępne są jedynie kopie z ostatnich 7 dni – pod tym względem mogłby być zdecydowanie lepiej. Smarthost oferuje jednak możliwość samodzielnego przywrócenia strony WWW z kopii – to spory plus. Warto również wspomnieć o braku możliwości włączenia separacji katalogów, która chroni przed rozprzestrzenianiem się infekcji po katalogach na serwerze. Smarthost nie aktywuje automatycznie rekord DMARC, co również jest niewielkim minusem. Na szczęście możemy aktywować ten rekord manulanie. Biorąc pod uwagę plusy i minusy zabezpieczeń hostingu Smarthost oceniam ten parametr na 3.5.

Testy panelu

Smarthost udostępnia swoim klientom hostingowym dwa panele – Panel do zarządzania usługami oraz cPanel do zarządzania hostingiem. Pierwszy panel oferuje bardzo podstawowe funkcje i poza opcjami związanymi z rozliczeniami, czy zamówieniem nowych usług nie znajdziemy tu nic więcej.

cPanel jest popularnym panelem do zarządzania hostingiem i oferuje go wielu operatorów. Niestety w przypadku Smarthost cPanel posiada sporo niedoróbek. Warto wspomnieć o wielu nieprzetłumaczonych na język polski elementach, co sprawia, że część elementów w panelu dostępnych jest po polsku, zaś część po angielsku. Część tłumaczeń jest z kolei nie do końca trafiona, np. odnośnik w stopce do głównego ekranu cPanelu został nazwany Macierzysty – myślę, że ta nazwa ma niewiele wspólnego z funkcją, do której kieruje. Dla osób, które nie znają angielskiego lub dla początkujących będzie to bardzo mylące i nieintuicyjne.

1. Dostępne narzędzia

Panel zarządzania usługami nie oferuje niestety zbyt wielu opcji, w związku z tym w tej recenzji skupiłam się na sprawdzeniu narzędzi dostępnych w cPanelu.

Najważniejsze funkcje i narzędzia dostępne w cPanelu zostały wyeksponowane w formie skrótów na ekranie głównym panelu.

Wśród dostępnych narzędzi znajdziesz JetBackup, czyli narzędzie służąc do zarządzania kopiami zapasowymi i przywracania stron WWW z dostępnych kopii. Dzięki temu narzędzi można samodzielnie przywrócić stronę WWW z jednej z kopii zapasowych udostępnianych przez operatora.

Narzędzie do zarządzania kopiami zapasowymi JetBackup dostępne w cPanelu operatora Smarthost
Narzędzie do zarządzania kopiami zapasowymi JetBackup dostępne w cPanelu operatora Smarthost

W cPanelu znajdziesz również instalator aplikacji CMS Softaculous. Aplikacja pozwala na instalację najpopularniejszych aplikacji CMS, m.in.: WordPress, Joomla, PrestaShop i OpenCart. Narzędzie jest wygodne w obsłudze, jednak nie jest w pełni przetłumaczone – ponownie widać niedoróbki udostępnionego panelu.

Instalator aplikacji CMS w Smarthost
Instalator aplikacji CMS w Smarthost

W cPanelu znajdziesz również menedżer zadań CRON, jednak warto wspomnieć, że nie jest on zbyt przejrzysty i nie jest intuicyjny w obsłudze, zwłaszcza dla osób początkujących.

Menedżer zadań CRON w Smarthost
Menedżer zadań CRON w Smarthost

Warto dodatkowo wspomnieć, że panel i sam hosting wspiera nie tylko aplikacje PHP, ale również Node.js, Perl oraz Python.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Niestety Smarthost udostępnia to zabezpieczenie połowicznie. Nie ma możliwości włączenia tego zabezpieczenia w Panelu Klienta – to spory minus, zwłaszcza, że w tym Panelu znajdują się dane naszego konta i wszystkie sprawy formalne.

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

W przypadku cPanelu można włączyć logowanie dwuskładnikowe z wykorzystaniem aplikacji takich jak Google Authenticator. Procedura włączenia jest nietrudna i możliwa do włączenia w zakładce Uwierzytelnianie dwuelementowe.

Okno aktywacji logowania dwuetapowego w Smarthost
Okno aktywacji logowania dwuetapowego w Smarthost

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych oraz aplikacji webowych często napotykają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. W gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów, łatwo można się pogubić. Co więcej, pojawiają się problemy, gdy klienci dokonują zmian w danych dostępowych, na przykład do serwera FTP lub bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

Niestety Smarthost nie zapewnia rozwiązania tego problemu. Jedyne co rekomenduje to udostępnienie danych dostępowych do konta FTP, jednak warto pamiętać, że konto FTP daje jedynie dostęp do plików znajdujących się na serwerze, a nie do bazy danych, czy konfiguracji serwera.

4. Testy panelu – podsumowanie

Smarthost udostępnia po zarejestrowaniu hostingu dwa panele – Panel Abonenta, który służy jedynie do rozliczania usług, zarządzania fakturami oraz formalnościami, m.in. umową powierzenia przetwarzania danych osobowych oraz drugi – cPanel służący do zarządzania samym hostingiem. W związku z tym, że Panel Abonenta nie zapewnia żadnych opcji związanych z zarządzaniem serwerem to w tej recenzji bardziej skupiłam się na opisaniu opcji dostępnych w cPanelu udostępnionym przez Smarthost. cPanel jest dość popularny wśród polskich hostingodawców i udostępniany w wielu zmodyfikowanych wersjach.

ZaletyWady
✔ możliwość dodawania/edycji zadań Cron✗ nie w pełni przetłumaczony cPanel
✔ instalator aplikacji CMS✗ wiele błędnych tłumaczeń w cPanelu
✔ logowanie dwuetapowe zarówno w cPanlu✗ opcje zarządzania podzielone na dwa różne panele
✗ brak możliwości udostępnienia konta lub nadania do niego dostępu
✗ brak dwuetapowego logowania do Panelu Abonenta

W przypadku Smarthost cPanel jest w dużej części nieprzetłumaczony lub przetłumaczony błędnie przez co większość użytkowników zwłaszcza początkujących może mieć problemy ze znalezieniem podstawowych opcji. To spory minus, który nie sprawia dobrego wrażenia. Choć cPanel zawiera kilka przydatnych narzędzi, jak menedżer kopii zapasowych, czy instalator aplikacji, to jednak z powodu niedopracowania praca z tym panelem nie jest wygodna. Panele udostępnione przez Smarthost oceniam jedynie na 3.

Testy RODO

Wiele stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Istotne jest, aby te dane były przetwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą hostingu może być pomocne w zapewnieniu zgodności z wymogami prawnymi.

Smarthost udostępnia w Panelu zarządzania usługami generator umów powierzenia danych osobowych, dzięki któremu łatwo wygenerujemy umowę i podpiszemy ją cyfrowo. Generator działa bardzo wygodnie i jest prosty w obsłudze.

Testy supportu

Wysokiej jakości wsparcie techniczne to istotny element hostingu. Efektywna i szybka pomoc może stanowić znaczącą zaletę dostawcy usług hostingowych. Sprawdźmy, jak w przypadku Smarthost przedstawia się ta kwestia.

1. Dostępne kanały supportu

SMarrthost oferuje pomoc techniczną kilkoma kanałami kontaktu: telefonicznie, mailowo, poprzez formularz kontaktowy i na czacie. Czat, obsługa przez formularz i mailowa działa codziennie w godzinach 8-24, natomiast infolinia jest czynna w dni robocze w godzinach 8-16.

Warto pochwalić ilość kanałów kontaktu, które oferuje Smarthost, wśród których każdy klient znajdzie dla siebie preferowany sposób.

Formularz kontaktowydostępny w stronie https://www.smarthost.pl/kontakt-smarthostpl
Mailhosting@smarthost.pl
Czatdostępny na stronie https://www.smarthost.pl/
Infolinia34 307 01 07

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam głównie z czatu dostępnego na stronie operatora hostingu.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej wSmarrthost, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

Support SMarthost w godzinach swojej pracy odpowiadał na tworzone przeze mnie zgłoszenia bardzo szybko — odpowiedź pojawiała się zazwyczaj w ciągu 10-20 minut, niekiedy nawet już po kilku minutach konsultant odpowiadał na moje zgłoszenie. Otrzymywane odpowiedzi były rzetelne i szczegółowe. Zarówno czas odpowiedzi, jak i ich jakość zasługuje na pochwałę.

4. Testy supportu – podsumowanie

Support Smarthost oferuje sporo kanałów kontaktu i odpowiada w dość krótkim czasie. Zwłaszcza na czacie odpowiedzi są szczegółowe i rzetelne. Smarthost oferuje naprawdę dobry support, który oceniam na 4.5! Pół punktu odjęłam za to, że kilka razy zdażyło mi się poczekać dużo dłużej na odpowiedź, ale były to pojedyncze przypadki.

Opinie o firmie

Smarthost to firma, która działa na polskim rynku od 2016 roku i posiada siedzibę w Częstochowie.

Dane firmy:

Smarthost Sp. z o.o.
ul. Partyzantów 1
42-217 Częstochowa

Firma posiada sporo pozytywnych opinii zarówno w Google – 88 opinii, średnia ocena 4,8. Na profilu Smarthost w serwisie Facebook oceny nie są widoczne.

Wizytówka Smarthost w serwisie Google
Wizytówka Smarthost w serwisie Google
Wizytówka Smarthost w serwisie Facebook
Wizytówka Smarthost w serwisie Facebook

Większość opinii chwali przystępne ceny i dobry support, który dostępny jest 24 godziny na dobę.

Podsumowanie

Hosting Smarthost oferuje dobry support, który pracuje codziennie i oferuje sporo form kontaktu – od infolinii po czat dostępny na stronie. Niestety w testach wydajności hosting okazał się nie zbyt szybki, zaś oferta hostingodawcy jest dość skomplikowana. Podsumowując wszystkie testy oceniam Smarthost na 3.4!

check mark

Moja ocena hostingu

3.4 / 5

3.5/5

Bezpieczeństwo

3/5

Oferta

3/5

Panel Klienta

2.8/5

Wydajność

4.5/5

Support