Recenzja hostingu Thecamels

Poniżej znajdziesz obiektywną i szczegółową recenzję oraz test hostingu Thecamels. Sprawdź wyniki testów i dowiedz się, czy warto zarejestrować hosting Thecamels.

  • Szybkie dyski NVME

  • Przyjazny i skuteczny support

  • 14 – dniowy okres testowy

  • Bezpłatna migracja strony i poczty e-mail

Laptop ze stroną ofertową Thecamels

Moja ocena hostingu: 4.3/5

4/5

Bezpieczeństwo

4.5/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

4.5/5

Wydajność

4.5/5

Support

Podstawowe informacje

Thecamels to łódzka firma hostingowa, która działa na polskim rynku od 2004 roku.
W ofercie posiada nie tylko hosting. Poza pakietami hostingowymi w ofercie Thecamels znajdziemy również możliwość rejestracji domen i certyfikatów SSL oraz serwery VPS i dedykowane.

W tej recenzji skupiłam się na opisaniu pakietów hostingowych z puli Hosting WWW SSD NVME. To pakiety przystępne cenowo, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Pakiety hostingowe oferują między innymi:

  • bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt,
  • codzienny backup 30 dni,
  • ochronę przed malware.

Ceny pakietów hostingowych zaczynają się od 89.00 zł netto rocznie za najmniejszy pakiet hostingu o powierzchni zaledwie 5 GB. W najmniejszych pakietach znajdziemy również limity transferu danych, baz danych, podpiętych domen oraz skrzynek pocztowych, jakie możemy utworzyć. Jedynie w najwyższym pakiecie hostingowym, który kosztuje 699.00 zł netto rocznie nie znajdziemy tych limitów. Poniżej znajdziesz wszystkie pakiety hostingowe w ramach puli Hosting WWW SSD NVME:

Oferta hostingowa thecamels
Oferta hostingowa Thecamels

Oferta podzielona jest na pięć pakietów, które poza pojemnością dysku różnią się także limitami skrzynek pocztowy, baz danych, domen przekierowanych na serwer oraz przede wszystkich limitem transferu danych. Większość hostingodawców dostępnych na polskim rynku nie limituje już transferu, więc uważam to za mały minus. Na szczęście limity są ustawione rozsądnie, więc standardowe strony raczej ich nie wykorzystają.

Thecamels oferuje bezpłatny okres testowy dla wszystkich pakietów hostingowych, który wynosi 14 dni. Przez ten czas możemy przetestować hosting bez zobowiązań.

Dodatkowo w każdym pakiecie operator zapewnia możliwość wygenerowania bezpłatnego certyfikatu SSL Let’s Encrypt, dostępu do HTTP/2 (nie ma niestety obsługi dla HTTP/3) i poza Panelem Klienta dostęp do cPanelu, który służy do zarządzania serwerem.

Thecamels niestety nie wspiera najnowszej wersji PHP i w żadnym z pakietów nie zapewnia dostępu do SSH. Dostęp SSH dostępny jest jedynie dla serwerów VPS i dedykowanych.

DyskSSD/NVME od 5 do 100 GB
ProcesorAMD Ryzen 9 5950X 16-Core Processor
Transferod 50 GB do bez limitu
Okres testowyTak, 14 dni
BackupTak, codzienny z 30 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 89 zł netto
Cena odnowieniaod 89 zł netto za rok

Hostingodawca zapewnia również bezpłatną migrację usług od innego operatora i jeśli posiadasz już opłacony serwer to po przeniesieniu hostingu do Thecamels otrzymasz do 3 miesięcy ważności serwera gratis.

Warto również pochwalić użycie przez hostingodawcę szybkich dysków NVME i stosunkowo nowych, bardzo wydajnych procesorów we wszystkich pakietach. Wydajne podzespoły przekładają się na wydajną pracę serwera, a tym samym na szybkie działanie strony WWW.
Oferta Thecamels jest przejrzysta i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Pomimo tego jest w niej mały minus — limity transferu danych, który u większości operatorów dostępnych na polskim rynku jest bezpłatny. Warto jednak docenić, że ceny w pierwszym roku są takie same jak cena odnowienia serwera w kolejnych latach — to duży plus. W związku z tym oceniam ofertę Thecamels na 4.5.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu Thecamels wybrałam pakiet Small. Podczas wyboru kierowałam się stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Pakiet Small pozwoli na hostowanie kilku stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i niewielkiego sklepu internetowego. Pakiet oferuje 10 GB przestrzeni dyskowej oraz kilka limtów, m.in. limit transferu danych, który wynosi 100 GB miesięcznie, oraz możliwość utworzenia 10 baz danych i 10 kont e-mail, a także możliwość podpięcia 10 domen. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting Thecamels do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, czyli TTFB (z ang. Time To First Byte), to okres liczony od momentu wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do chwili otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi Thecamels to 936 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 974 ms. Wynik jest przeciętny.

Wynik testu TTFB thecamels
Wynik testu TTFB thecamels

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting Thecamels to 1.9 s (mniej = lepiej). Ponownie przeciętny wynik tak, jak w przypadku TTFB.
W związku z powyższymi wynikami oceniam czas reakcji serwera na 3.5/5.

2. Test dużego ruchu

Wykonałam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hosting Thecamels jako jeden z nielicznych zaliczył test. Oznacza to, że test nie został przerwany. Serwer odpowiedział poprawnie na 436 zapytań, natomiast dla 377 zwrócił timeout. Średni czas odpowiedzi wyniósł 7815 ms. Przy tak ogromnym obciążeniu serwera (niespotykanym na co dzień na standardowych stronach) hosting poradził sobie dobrze. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 4.5.

Wynik testu Loader.io hostingu thecamels
Wynik testu Loader.io hostingu Thecamels

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron WWW dostępnych w sieci została zbudowana na WordPressie, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym narzędziem do tworzenia witryn. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, użyłam narzędzia WPPerformanceTester dostępnego w repozytorium wtyczek WordPressa. Test polegał na sprawdzeniu jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Thecamels
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Thecamels (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem serwer Thecamels uzyskał dobre czasy (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer sprawnie wykonywał operacje i wszystkie zadania testu wykonał w bardzo krótkim 5.226 s (mniej = lepiej). Serwer poradził sobie z tym testem wyśmienicie, udowadniając, że hosting Thecamels jest dobrze zoptymalizowany pod WordPressa. Ten imponujący wynik zaskakuje na piątkę!

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów serwera. Dzięki szybkim dyskom strony WWW działają szybciej i wydajniej.
Thecamles deklaruje na swojej stronie wykorzystanie najszybszych dysków dostępnych na rynku, czyli SSD NVME.
Niestety, na hostingu Thecamels nie ma dostępu do SSH, przez co nie miałam możliwości zweryfikowania wydajności dysku twardego serwera. Jednak wykonane dotąd testy potwierdzają użyciu szybkich dysków NVME w Thecamels.

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS

Aby zweryfikować szybkość ładowania się strony, skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Pozwoliło mi ono sprawdzić, ile wynosi czas odpowiedzi serwerów DNS operatora dla Europy i Polski. Wyniki te pokazują, jak ważnym czynnikiem jest czas odpowiedzi na zapytanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu przez niego adresu URL strony w pasku adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS thecamels w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Thecamels w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Thecamels w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Thecamels w Polsce

W przypadku tego parametru przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. W obu przypadkach hosting Thecamels uzyskał dobre wyniki ze średnim czasem odpowiedzi serwerów DNS poniżej 25 ms (mniej = lepiej) dla prawie całej Europy. Tak dobry wynik hostingu Thecamels oceniam na 4.5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wynik testu php i bazy danych hostingu thecamels
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych (mniej = lepiej)

Hosting Thecamels znów pozytywnie zaskoczył wydajnością. Wykonał test w 0.292 s (mniej = lepiej), co jest fenomenalnym czasem. Pod względem wydajności PHP i bazy danych Thecamels zasługuje na ogromną pochwałę. Ten parametr oceniam na wysoką piątkę!

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB3.5/5
Test dużego ruchu4.5/5
Wydajność pod kątem WordPressa5/5
Wydajność dysku
Testy serwerów DNS4.5/5
Wydajność procesów PHP5/5
Ogólna ocena za wydajność4.5/5

Na podstawie średniej ze wszystkich przeprowadzonych przeze mnie testów wydajności hostingu Thecamles wystawiam za wydajność 4.5. Warto pochwalić wydajność hostingu. Serwer jest świetnie zoptymalizowany pod WordPress, dzięki temu strony internetowe hostowane na serwerach Thecamels będą działały sprawnie i szybko.

Testy bezpieczeństwa

Po wykonanych testach wydajnościowych przyszedł czas na weryfikację hostingu pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdziłam najważniejsze zabezpieczenia serwera i elementy z tym powiązane.

1. Kopie zapasowe

Na początek zajmijmy się tworzeniem kopii zapasowych, które są jednym z najważniejszych elementów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa stron WWW. Kopie zapasowe stron WWW lub skrzynek pocztowych umożliwiają przywrócenie ich właściwego stanu w przypadku problemów ze stroną WWW lub jeśli przypadkowo usunięto ważne wiadomości e-mail z konta pocztowego. Sprawdźmy jak ta kwestia wygląda w przypadku hostingu Thecamels.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinybrak możliwości przywrócenia strony
z kopii zapasowej w Panelu Klienta
kopie z 30 ostatnich dnibrak możliwości samodzielnego przywrócenia strony WWW przez FTP
bezpłatne przywrócenie strony
lub skrzynki przez support firmy


Thecamels wykonuje kopie zapasowe raz na 24 godziny i przechowuje kopie plików stron WWW, baz danych i skrzynek pocztowych z ostatnich 30 dni. Długie przechowywanie kopii to spory plus, ponieważ zachowujemy wersje naszej strony nawet sprzed miesiąca. Jedynym minusem jest brak dostępu do plików, a co za tym idzie brak możliwości samodzielnego przywrócenia strony — zarówno w Panelu Klienta, jak i przez FTP. Na szczęście support może przywrócić naszą witrynę lub skrzynki pocztowe bezpłatnie — wystarczy założyć tylko zgłoszenie w Panelu Klienta. Co warto podkreślić — przywrócenie może zająć obsłudze technicznej od kilku minut do nawet kilku godzin, więc jeśli np. nasz sklep przestanie działać po błędnej aktualizacji, jakiego komponentu to niestety będziemy musieli zaczekać na pomoc supportu Thecamels.

2. Transfer plików

Istotnym aspektem związanym z obsługą strony WWW jest wymiana plików, czyli wrzucanie plików na serwer FTP. Ważne, by hosting obsługiwał szyfrowane protokoły wymiany plików, co chroni zarówno nasze dane dostępowe do serwera FTP, jak i same pliki przed przejęciem. Dzięki szyfrowaniu danych nie są one wysyłane w formie czystego tekstu, ale w postaci szyfru trudnego do złamania.
Thecamels nie oferuje dla pakietów hostingowych połączenia po protokole SSH, a co za tym idzie nie otrzymujemy również dostępu do protokołu sFTP. Serwer oferuje jednak dostęp do FTPS, w których szyfrowane są jedynie dane dostępowe.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp po protokole FTPS dostępny jest dla każdego konta na porcie 21. Uważam, że brak SSH to spory minus, zwłaszcza że w zasadzie prawie wszyscy operatorzy na polskim rynku hostingowym zapewniają możliwość połączenia się z serwerem po SSH.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Niestety Thecamels nie oferuje separacji katalogów – to spory minus.

4. WAF

WAF (z ang. Web Application Firewall) to zapora sieciowa, która chroni aplikacje webowe i strony www przed najpopularniejszymi typami ataków. Dzięki niej serwery są zabezpieczone przed atakami wysyłającymi zasoby i wyciekami danych.

Serwery Thecamels zapewniają WAF, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasza strona WWW jest dobrze zabezpieczona przed atakami.

5. Zabezpieczenia poczty

Kolejnym ważnym elementem jest zabezpieczenie poczty elektronicznej, czyli popularnego maila, z którego wszyscy korzystamy każdego dnia, wysyłając i odbierając różne wiadomości. Serwery pocztowe Thecamels wspierają różne zabezpieczenia tej usługi, które mają na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami lub próbami podszycia się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. Thecamels wspiera najpopularniejsze zabezpieczenia poczty, a ich listę znajdziesz poniżej.

SPF
DKIM
DMARC

Co istotne, SPF i DKIM były domyślnie włączone, jednak DMARC należało aktywować samodzielnie. Na szczęście w dziale pomocy znajdziesz szczegółową instrukcję jak to zrobić.

6. SSL

Certyfikaty SSL pozwalają połączyć Twoją stronę z protokołem zabezpieczonym https://, co gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych pomiędzy Twoją stroną a jej użytkownikami. Jeśli domena ma aktywny certyfikat SSL, to będzie to widoczne na pasku adresu przeglądarki — obok nazwy domeny pojawi się zamknięta kłódka.

Thecamels posiada w ofercie zarówno komercyjne certyfikaty SSL, których ceny zaczynają się od 79.00 zł netto za rok oraz certyfikaty bezpłatne — Let’s Encrypt.

7. Zabezpieczenia DNS

W ofercie Thecamels dostępne jest zabezpieczenie DNSSEC, które łatwo możemy włączyć w panelu zarządzania hostingiem (cPanelu). Dzięki DNSSEC nastąpi weryfikacja autentyczności domeny i odpowiedzi DNS, dzięki czemu użytkownik witryny będzie miał pewność, że zostanie przekierowany na właściwą stronę WWW.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Serwery Thecamels oferują kopie zapasowe z 30 ostatnich dni, darmowy certyfikat Let’s Encrypt i najważniejsze zabezpieczenia poczty. W kwestii bezpieczeństwa jest jednak kilka istotnych braków — brak dostępu do protokołu SSH oraz brak opcji ustawienia separacji stron WWW, dlatego oceniam bezpieczeństwo hostingu Thecamels na 4.

Testy panelu

Po zarejestrowaniu hostingu w Thecamels otrzymujemy dostęp do kilku paneli. Pierwszym z nich jest panel klienta, który pozwala na podstawowe zarządzanie naszymi usługami, zarządzanie domenami i certyfikatami SSL. Dodatkowym panelem jest cPanel, który służy do zarządzania hostingiem. CPanel dostępny w Thecamels przetłumaczony jest na język polski (choć niedokładnie). Jest on wygodny w użyciu i oferuje sporo ciekawych opcji. Sprawdźmy jakie narzędzie i zabezpieczenia oferują panele dostępne w Thecamels.

1. Dostępne narzędzia

Sam Panel Klienta nie oferuje zbyt wiele w kwestiach zarządzania hostingiem — możemy jedynie podejrzeć podstawowe statystyki serwera i odnowić usługę. W tej recenzji zajmiemy się zatem cPanelem, który w Thecamels jest panelem przeznaczonym do zarządzania serwerem.
Do cPanelu możemy przejść bezpośrednio z Panelu Klienta klikając odnośnik Zaloguj do cPanela w sekcji Akcje. Po zalogowaniu się do cPanelu otrzymujemy rozbudowane narzędzie do zarządzania hostingiem. Warto zwrócić uwagę, że chociaż cPanel jest przetłumaczony na język polski, to przetłumaczenie nie jest dokładne i nie wszystkie elementy panelu zostały przetłumaczone. cPanel oferuje sporo dostępnych opcji — od możliwości tworzenia i zarządzania kontami e-mail, po tworzenie zadań Crona.

Zacznijmy od kwestii związanych z mailami. CPanel pozwala nie tylko na tworzenie samych skrzynek mailowych, ale również na zarządzanie filtrami antyspamowymi oraz autoodpowiedziami. Opcji jest sporo, jednak tutaj tłumaczenia nie zawsze dobrze sugerują, do czego służy wybrana opcja. Dla przykładu opcja Skonfiguruj demona Greylisting służy po prostu do administracji czarną i białą listą.

Widok opcji zarządzania pocztą e-mail w thecamels
Widok opcji zarządzania pocztą e-mail w thecamels

W cPanelu możemy tworzyć również konta FTP i bazy danych. Tutaj warto pamiętać, że w pakietach Mini i Small możemy utworzyć jedynie limitowaną liczbę baz danych i kont pocztowych.
Dodatkowo z ciekawszych narzędzi w cPanelu otrzymujemy Bloker adresów IP, który pozwala nam w łatwy sposób ograniczyć dostęp do naszej strony wybranym adresom IP. Może to być przydatne w przypadku chęci zablokowania botów spamujących.

Co ważne panel administracyjny dostępny w Thecamels posiada wbudowany autoinstalator WordPressa. Dzięki temu narzędziu zainstalujemy WordPressa kilkoma kliknięciami. Dodatkowo instalator pozwala na zarządzanie instalacjami WordPressa. Bez logowania do WordPressa możemy dokonać aktualizacji wtyczek i motywów oraz zmienić podstawowe ustawienia naszego WordPressa, np. zmienić ustawienia indeksowania strony przez wyszukiwarki — to bardzo wygodne i przydatne narzędzie!

Instalator WordPress w thecamels, który pozwala na zarządzanie stronami WWW
Instalator WordPress w Thecamels, który pozwala na zarządzanie stronami WWW

Do najistotniejszych wad panelu należy brak możliwości przywracania strony WWW z kopii zapasowej oraz niedokładne tłumaczenie na język polski, co może stanowić barierę dla osób nie znających języka angielskiego.

Warto również wspomnieć, że sam Panel Klienta oferuje kilka dodatkowych narzędzi, które nie służą do zarządzania hostingiem, jednak zasługują na uwagę. Jednym z nich jest Menedżer haseł, który pozwala bezpiecznie przechowywać hasła do naszych różnych usług. Co ciekawe zapisane dane dostępowe możemy łatwo udostępniać innym użytkownikom.

Menedżer haseł dostępny w Panelu Klienta thecamels
Menedżer haseł dostępny w Panelu Klienta Thecamels

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Zarówno Panel Klienta Thecamels, jak i cPanel służący do zarządzania hostingiem posiadają możliwość aktywacji dwuskładnikowego logowania (2FA).

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

W przypadku Panelu Klienta wystarczy przejść do zakładki Bezpieczeństwo profilu i kliknąć przycisk Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Co ciekawe w przypadku panelu klienta mamy do dyspozycji uwierzytelnianie przy użyciu kodów generowanych w aplikacji, np. Google Authenticator lub kodów generowanych przez urządzenie YubiKey.

Widok okna włączenia 2FA w Panelu Klienta thecamels
Widok okna włączenia 2FA w Panelu Klienta thecamels

W przypadku cPanelu do dyspozycji mamy jedynie uwierzytelnianie przy użyciu aplikacji generującej kody. Ustawienia logowania dwuskładnikowego w cPanelu znajdziesz w zakładce Uwierzytelnianie dwuetapowe w sekcji Zabezpieczenia.

Okno aktywacji 2FA w cPanelu w thecamels
Okno aktywacji 2FA w cPanelu w Thecamels

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron WWW i aplikacji webowych często mają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Przypadkiem łatwo się pogubić w gąszczu haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Co więcej, trudność pojawia się, gdy klient zmieni dane dostępowe np. do serwera FTP czy bazy danych, nie informując o tym twórców strony.

Thecamels oferuje rozwiązanie tego problemu — opcję nadawania dostępu do konta innym użytkownikom. Co ciekawe możemy dokładnie określić jakie uprawnienia chcemy nadać użytkownikowi. Jeśli użytkownik, któremu chcemy nadać dostęp do naszego konta nie posiada jeszcze konta w panelu klienta Thecamels wystarczy, że je utworzy.

Okno nadawania dostępu innemu użytkownikowi w thecamels
Okno nadawania dostępu innemu użytkownikowi w Thecamels

Na pochwałę zasługuje mnogość dostępnych rodzajów uprawnień. Dla przykładu, poza wybraniem zakresu usług, do jakich zaproszony użytkownik ma posiadać dostęp możemy jeszcze pozwolić na pojedyncze zalogowanie się do Panelu — świetne rozwiązanie!

4. Testy panelu – podsumowanie

W Thecamels dostępne są dwa panele do zarządzania hostingiem — Panel Klienta oraz cPanel. W Panelu Klienta możemy zarządzać odnowieniem hostingu oraz domenami i certyfikatami SSL zakupionymi w Thecamels. CPanel pozwala z kolei na zarządzanie samym hostingiem — tworzenie skrzynek e-mail, konta FTP, baz danych, itd.
Zarówno Panel Klienta, jak i cPanel do zarządzania hostingiem to przejrzyste i pełne przydatnych opcji narzędzia. Warto jednak wspomnieć o ciekawych funkcjach oferowanych przez Thecamels — menedżer haseł i możliwość udostępniania dostępu do konta innym użytkownikom — te elementy zasługują na dużą pochwałę.

ZaletyWady
✔ możliwość dodawania/edycji zadań Cron✗ nie do końca przetłumaczony cPanel
✔ wygodny autoinstalator WordPressa✗ brak możliwości przywrócenia strony z kopii zapasowej w Panelu
✔ logowanie dwuetapowe zarówno w Panelu Klienta i w cPanelu✗ opcje zarządzania podzielone na dwa różne panele
✔ możliwość nadawania dostępu do konta innym uzytkownikom
✔ menedżer haseł dostępny w Panelu Klienta

Podział zarządzania hostingiem na dwa różne panele może być nieintuicyjny dla początkujących użytkowników. Analizując jednak wszystkie za i przeciw warto nagrodzić Thecamels za ciekawe rozwiązania, takie jak menedżer haseł i dobre zabezpieczenie Panelu Klienta i cPanelu. Biorąc pod uwagę zalety i wady paneli oceniam je na 4.

Testy RODO

Wiele stron WWW przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Warto zadbać, by taki dane były przetwarzane zgodnie z prawem. Może w tym pomóc zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z hostingodawcą.

Thecamels oferuje możliwość podpisania takiej umowy, ale niestety umowę należy wydrukować i wysłać do siedziby firmy w wersji papierowej pocztą tradycyjną. To duży minus, biorąc pod uwagę, że większość operatorów hostingowych w Polsce oferuje możliwość podpisania takiej umowy online.

Testy supportu

Dobra obsługa techniczna to ważny element hostingu. Pomocna i szybka pomoc może być dużym atutem firmy hostingowej. Sprawdźmy jak ta kwestia prezentuje się w Thecamels.

1. Dostępne kanały supportu

Thecamels oferuje jedynie pomoc mailową poprzez zgłoszenia tworzone w Panelu Klienta. Nie znajdziemy tutaj możliwości skontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta poprzez infolinię lub czat — szkoda. Pomoc w sprawach technicznych możemy uzyskać (zgodnie z informacją wskazaną w systemie zgłoszeń) 5 dni w tygodniu w godz. 8:00-18:00.

Formularz kontaktowy dostępny w Panelu Klienta Thecamels
Formularz kontaktowy dostępny w Panelu Klienta Thecamels

Warto wspomnieć, że odpowiedź na przesłane zgłoszenie otrzymamy bezpośrednio w Panelu Klienta – wiadomość nie zostanie wysłana na adres e-mail przypisany do naszego konta.

Formularz kontaktowydostępny w Panelu Klienta

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam z jedynej dostępnej opcji kontaktu — formularza kontaktowego dostępnego w Panelu Klienta. Warto pamiętać, że odpowiedź na przesłane zgłoszenie uzyskamy jedynie w godzinach pracy supportu — w przypadku zgłoszenia dot. serwera w godzinach 8:00-18:00.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w Thecamels, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

Support Thecamels w godzinach swojej pracy odpowiadał na tworzone przeze mnie zgłoszenia bardzo szybko — odpowiedź pojawiała się zazwyczaj w ciągu 15-20 minut, niekiedy nawet już po kilku minutach konsultant odpowiadał na moje zgłoszenie. Otrzymywane odpowiedzi były rzetelne i szczegółowe. Zarówno czas odpowiedzi, jak i ich jakość zasługuje na dużą pochwałę.

4. Testy supportu – podsumowanie

Pomimo tego, że Thecamels oferuje jedynie jeden kanał kontaktu, to należy przyznać, że w godzinach pracy działa on bardzo sprawnie. Konsultanci odpowiadają na przesłane zgłoszenia w ciągu kilkunastu minut, co jest naprawdę dobry wynikiem, a same odpowiedzi są szczegółowe i konkretne. Warto pochwalić Thecamels za dobry support! Oceniam support Thecamels na 4.5 (pół punktu odjęłam za małą liczbę dostępnych kanałów kontaktu).

Opinie o firmie

Thecamels to polska firma, która posiada siedzibę w Łodzi i działa na rynku od 2004 roku.

Dane firmy:

Thecamels
ul. Wróblewskiego 18
93-578 Łódź

Firma posiada wiele pozytywnych opinii zarówno w Google, jak i na Facebooku.

Opinie google o thecamels
Wizytówka Thecamels w serwisie Google
Wizytówka Thecamels w serwisie Facebook
Wizytówka Thecamels w serwisie Facebook

Większość opinii dotyczy świetnej i szybko działającej obsługi klienta. Podzielam ten pogląd w pełni. Wielu klientów chwali również szybkość działania samego hostingu i dobrą optymalizację co potwierdzają wykonane przeze mnie testy.

Podsumowanie

Podsumowując wszystkie testy hostingu Thecamels uważam, że hosting oferowany przez tę firmę jest wydajny i dobrze zoptymalizowany pod WordPress, co udowodniły testy wydajnościowe. Warto podkreślić dobrą obsługę klienta (choć dostępną jedynie w formie mailowej) oraz ciekawe narzędzia dostępne w oferowanym panelu. Sumując wszystkie oceny i wyciągając z nich średnią oceniam hosting Thecamels na 4.3.

check mark

Moja ocena hostingu

4.3 / 5

4/5

Bezpieczeństwo

4.5/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

4.5/5

Wydajność

4.5/5

Support