Recenzja hostingu Zenbox

Sprawdź obiektywną i szczegółową recenzję oraz test hostingu Zenbox. Poznaj wyniki testów i dowiedz się, czy warto zarejestrować hosting Zenbox.

 • Ciekawy, autorski Panel Klienta

 • Przyjazny i skuteczny support

 • 14 – dniowy okres testowy

 • Możliwość samodzielnego przywrócenia plików i baz danych z kopii zapasowych

Laptop wyświetlający stronę zenbox.pl

Moja ocena hostingu: 3.7/5

4/5

Bezpieczeństwo

3.5/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

2.4/5

Wydajność

4.5/5

Support

Podstawowe informacje

Zenbox to firma hostingowa, która istnieje na rynku ponad 10 lat i posiada swoją siedzibę w Poznaniu. Firma jest częścią grupy R22, do której należy m.in. CyberFolks i w swojej ofercie posiada nie tylko pakiety hostingowe stron www, ale również rejestrację domen, certyfikatów SSL oraz hosting poczty e-mail.

Oferta hostingowa Zenbox jest nietypowa. Wszystkie pakiety mają zbliżone parametry, a różnią się głównie liczbą użytkowników, którzy odwiedzą Twoją stronę WWW. W zależności od pakietu hosting Zenbox obsłuży od 10 000 do 100 000 użytkowników miesięcznie. To jeden z niewielu operatorów, którzy różnicują ofertę pod kątem liczby użytkowników. Co ciekawe, we wszystkich pakietach hostingowych możesz skonfigurować przestrzeń dostępną na strony WWW i osobną przestrzeń obsługującą pocztę e-mail. Wszystkie pakiety hostingowe oferują między innymi:

 • bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt,
 • 4 kopie zapasowe dziennie (wykonywane co 6 godzin) dostępne przez 7 dni,
 • ochronę stron WWW przed wirusami, malware i atakami,
 • dostęp SSH.

Ceny pakietów hostingowych w pierwszym roku zaczynają się od 49.00 zł brutto za pakiet Hosting eBiznes 25k. Odnowienie tego pakietu w kolejnych latach to koszt 499.00 zł brutto/rok. W przypadku odnowienia serwerów najtańszym pakietem jest pakiet Hosting Firma 10k i kosztuje 399.00 zł brutto za rok przy konfiguracji 25 GB przestrzeni na pliki strony WWW oraz 50 GB przestrzeni poczty e-mail. Poniżej znajdziesz wszystkie pakiety hostingowe dostępne w ofercie Zenbox:

Oferta hostingowa Zenbox
Oferta hostingowa Zenbox

Oferta hostingowa Zenbox składa się z trzech głównych pakietów: Hosting Firma 10k, Hosting eBiznes 25k i Hosting Profesjonalny. W każdym pakiecie można również dodatkowo powiększyć przestrzeń na pliki strony WWW oraz pocztę e-mail. Co ciekawe Zenbox to jeden z niewielu operatorów na rodzimym rynku, który rozdziela przestrzeń dla stron WWW i przestrzeń dyskową obsługującą pocztę e-mail. Dzięki temu już w najniższym pakiecie otrzymujemy 25 GB powierzchni na pliki stron internetowych oraz 50 GB na pocztę. To ciekawe rozwiązanie, jednak szkoda, że Zenbox zabiera tym samym użytkownikom możliwość zarządzania całą przestrzenią serwera zgodnie z personalnymi preferencjami.

W przypadku hostingu Zenbox możesz wybrać standardowe płatności w rocznych okresach rozliczeniowych (to standardowy okres rozliczeniowy usług hostingowych na polskim rynku) oraz płatności miesięczne. Oczywiście przy wyborze płatności miesięcznej koszty utrzymania usługi są dużo wyższe, niż w przypadku rocznej płatności. Dla przykładu – pakiet Hosting eBiznes 25k kosztuje w pierwszym roku 49 zł brutto, a w kolejnych latach 499 zł brutto za rok w przypadku płatności rocznej. W przypadku płatności miesięcznych ten sam pakiet kosztuje 73.80 zł brutto, co rocznie daje sumę 885,60 zł brutto!

Zenbox oferuje bezpłatny okres próbny dla wszystkich pakietów hostingowych, który wynosi 14 dni. Przez ten czas możemy przetestować hosting bez zobowiązań.

Dodatkowo w każdym pakiecie operator zapewnia transfer bez limitu, możliwość wygenerowania bezpłatnego certyfikatu SSL Let’s Encrypt, dostępu do HTTP/2 (nie ma niestety obsługi dla nowszej wersji protokołu HTTP/3) i instalator aplikacji CMS, co jest w zasadzie standardem u większości operatorów.

Zenbox posiada interpreter najnowszych wersji PHP i w każdym pakiecie zapewnia dostęp do SSH.

DyskSSD od 75GB (dla stron: 25GB, dla poczty: 50GB)
do 2100 GB (dla stron WWW: 100GB, dla poczty: 2000GB).
Procesorbrak danych
Transferbez limitu
Okres testowyTak, 14 dni
BackupTak, kopie wykonywane co 6 godzin dostępne przez 7 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 49 zł brutto
Cena odnowieniaod 399 zł brutto za rok

Hostingodawca zapewnia również bezpłatną migrację usług od innego operatora, jednak usługa ta posiada limity. Usługa jest dostępna dopiero po aktywowaniu pakietu hostingowego i zapewnia przeniesienie maksymalnie 4 stron WWW i 10 skrzynek e-mail. W przypadku przeniesienia większej ilości danych migracja jest płatna, a koszt migracji obliczany jest przez operatora indywidualnie.

Niestety hostingodawca nie udostępnia informacji na temat wykorzystywanych procesorów – nie znalazłam takiej informacji na stronie WWW, zaś pracownik pomocy technicznej poinformował, że nie jest w stanie udostępnić tych danych.

Oferta pakietów hostingowych Zenbox wydaje się przejrzysta – przecież to tylko trzy pakiety. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ilość opcji związanych z konfiguracją przestrzeni na pliki stron WWW oraz pocztę e-mail to opcji, spośród których możemy wybierać robi się naprawdę dużo. To może spowodować w potencjalnych klientach niepewność podczas wyboru odpowiedniego pakietu hostingowego. W tym przypadku jednak Zenbox proponuje wybranie najniższego pakietu – Hosting Firma 10k – w wersji z 25 GB na strony WWW i 50 GB na pocztę e-mail. W razie wątpliwości operator zachęcam do kontaktu z działem supportu. Ofertę hostingową Zenbox oceniam na 3.5 – pomimo pozorów przejrzystości początkujący użytkownicy mogą mieć problem z wybraniem odpowiedniego dla siebie pakietu. Dodatkowo ceny odnowienia serwerów są dość wysokie, zwłaszcza w przypadku płatności miesięcznych.

Testy wydajnościowe

Do testów hostingu Zenbox wybrałam pakiet Hosting eBiznes 25k. To pakiet, który posiada najlepszy stosunek oferowanych możliwości do ceny (zwłaszcza w pierwszym roku). Pakiet Hosting eBiznes 25k pozwoli na hostowanie kilku stron i sprawdzi się dobrze zarówno dla stron firmowych, czy wizytówek, jak i niewielkiego sklepu internetowego. Pakiet oferuje 25 GB przestrzeni dyskowej dla stron oraz 50 GB dla poczty. Pakiet nie posiada limitu transferu oraz ilości domen, czy skrzynek pocztowych możliwych do utworzenia. Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z dodatkowymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałam z repozytorium WordPressa. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa. Wersja PHP, z której korzystałam podczas testów to 8.0.

W tej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi wymienione w tym rankingu, aby rzetelnie porównać hosting Zenbox do tych oferowanych przez inne firmy.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z poniższego zestawu narzędzi:

Wyniki i analizę przeprowadzonych przeze mnie testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

TTFB (z ang. Time To First Byte), czyli czas reakcji serwera, to czas od momentu wysłania przez przeglądarkę żądania do serwera strony internetowej, do momentu otrzymania pierwszego bajtu danych od serwera.

Pomiaru TTFB dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix. Ustawiłam test z wykorzystaniem serwerów zlokalizowanych w Londynie. Najniższy wynik, jaki udało się osiągnąć hostingowi Zenbox to 715 ms (mniej = lepiej), zaś średni wynik z wszystkich testów TTFB to 936 ms. Wynik jest przeciętny i nie należy do czołówki hostingów testowanych w tym rankingu.

ttfb zenbox
Wynik testu TTFB Zenbox

Dodatkowo zweryfikowałam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się elementów strony i pobrania jej wszystkich zasobów. Najniższy onLoad Time, jaki osiągnął w testach hosting Zenbox to 1.7 s (mniej = lepiej). Ponownie przeciętny wynik tak, jak w przypadku TTFB.
W związku z powyższymi wynikami oceniam czas reakcji serwera na 3.5/5.

2. Test dużego ruchu

Wykonałam test dużego ruchu na stronie WWW za pomocą narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby użytkowników (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, wysyłając określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.
Hosting Zenbox nie poradził sobie z testem, który został przerwany po ok. 18 sekundach. Serwer odpowiedział pozytywnie jedynie na 14 zapytań, natomiast dla 20 zwrócił timeout. Dodatkowo średni czas odpowiedzi serwera był długi i wyniósł aż 9691 ms. Pomimo tego, że test symulował ekstremalne warunki, które zazwyczaj nie są spotykane na standardowych strona WWW, to pokazuje jednak, że przy większym ruchu serwer Zenbox może sobie nie poradzić z obsługą większej ilości użytkowników. W związku z tym wynik tego testu oceniam na 2.

Wynik testu Loader.io hostingu Zenbox
Wynik testu Loader.io hostingu Zenbox

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Około jedna trzecia witryn internetowych działa na platformie WordPress, która jest najbardziej popularnym i powszechnie stosowanym narzędziem do tworzenia stron. Aby ocenić wydajność hostingu pod kątem WordPressa, skorzystałam z narzędzia WPPerformanceTester, które jest dostępne w repozytorium wtyczek WordPressa. Test ten obejmował analizę sposobu, w jaki serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Zenbox
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa hostingu Zenbox (mniej = lepiej)

Zgodnie z powyższym wykresem hosting Zenbox uzyskał kiepskie czasy (wynik serwera oznaczony kolorem błękitnym). Serwer wykonał wszystkie operacje w długim czasie – 26.747 s (mniej = lepiej). Ten jednoznacznie pokazał, że serwer Zenbox nie jest dobrze zoptymalizowany pod WordPressa i w związku z tym oceniam ten wynik na 1.

4. Wydajność dysku

Dysk stanowi istotny element serwera, wpływający na szybkość i efektywność działania stron internetowych. Zenbox informuje na swojej stronie internetowej, że korzysta z dysków SSD. Należy jednak zauważyć, że w pakietach hostingowych Zenbox nie są dostępne najszybsze dyski NVME. Aby przetestować wydajność dysku, skorzystałam z narzędzia dd, które jest dostępne w terminalu. Do przeprowadzenia testów dysku użyłam protokołu SSH, który jest dostępny we wszystkich pakietach hostingowych.

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 przeczytanych recordów
16384+0 zapisanych recordów
skopiowane 1073741824 bajty (1,1 GB), 51,1456 s, 21,0 MB/s

W tym teście sprawdziłam dwa wskaźniki wydajności dysku: czas kopiowania danych (im krótszy, tym lepiej) oraz szybkość – im większa, tym lepiej. Wyniki tego testu znajdziesz poniżej:
czas: 51,1456 s (mniej = lepiej),
prędkość 21,0 MB/s (więcej = lepiej)

Pomimo wykorzystania dysków SSD prędkość dysku jest nie zbyt duża. Wyniki jakie osiągnął są niskie i mocno odstają od czołówki polskich hostingów. W związku z tym oceniam ten parametr na 2.

znak zapytania

Co to jest SSD NVME?

SSD z technologią NVME to najwydajniejszy standard dysków SSD dostępnych na rynku. Dyski SSD NVME zapewniają dużą większą wydajność, prędkość odczytu i zapisu danych od standardowych dysków SSD.

5. Testy serwerów DNS

Aby zweryfikować szybkość ładowania się strony, skorzystałam z narzędzia DNS Speed Benchmark. Pozwoliło mi ono sprawdzić, ile wynosi czas odpowiedzi serwerów DNS operatora dla Europy i Polski. Wyniki te pokazują, jak ważnym czynnikiem jest czas odpowiedzi na zapytanie otrzymane od użytkownika po wpisaniu przez niego adresu URL strony w pasku adresu przeglądarki.

Czas odpowiedzi serwerów DNS Zenbox w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Zenbox w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Zenbox w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Zenbox w Polsce

W przypadku tego parametru przeprowadziłam osobne testy dla Europy i Polski. W obu przypadkach hosting Zenbox uzyskał dobre wyniki ze średnim czasem odpowiedzi serwerów DNS poniżej ok. 16 ms (mniej = lepiej) dla Polski. W przypadku Europy wyniki nie są już tak dobre. Wyraźnie widać, że w przypadku Europy zachodniej czasy są dobre, jednak im dalej na północ i południe tym czasy odpowiedzi serwerów mocno wzrastają, nawet do 396 ms. Taki wynik hostingu Zenbox oceniam na 3.5.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

Przetestowałam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark dostępnego na stronie https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. Jest to narzędzie, które działa na najnowszych wersjach PHP i umożliwia mierzenie szybkości wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. Dla bazy danych benchmark pozwala na sprawdzenie czasu połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych Zenbox
Wyniki testu wydajności PHP i bazy danych (mniej = lepiej)

Hosting Zenbox ponownie wypadł przeciętnie, uzyskując czas na poziomie 1.229 s (mniej = lepiej). Pod względem wydajności PHP i bazy danych Zenbox wypada nie zbyt dobrze. Topowe hostingi uzyskują w tym teście czas w okolicach .200 ms, więc aż o sekundę krótszy! W związku z tym ten parametr oceniam na 1.

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

Ważnym aspektem działania naszych stron WWW jest ich prędkość, która w pewnej części zależy od szybkości łącza obsługującego nasz serwer WWW. W tym teście zweryfikowałem jak szybko serwer pobiera plik o wadze 1GB z zewnętrznego źródła. Test polegał na pobraniu pliku z serwerów operatora danych (firmy Hetzner). W wyniku znajdziemy informację o czasie pobrania pliku (w sekundach, mniej = lepiej) oraz średniej prędkości pobierania danych (więcej = lepiej).

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-02-01 09:51:47-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Translacja speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 88.198.248.254, 2a01:4f8:0:59ed::2
Łączenie się z speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|88.198.248.254|:443... połączono.
Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 200 OK
Długość: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Zapis do: `1GB.bin'

100%[====================================>] 1.048.576.000 20,0MB/s  w 51s  

2023-02-01 09:52:38 (19,7 MB/s) - zapisano `1GB.bin' [1048576000/1048576000]

idn_encode nie powiodło się (3): `Znak nie będący cyfrą, literą ani kreską na wejściu'
--2023-02-01 09:52:38-- http://%E2%80%94-report-speed=bits/
Translacja —-report-speed=bits (—-report-speed=bits)... nieudane: Ta nazwa lub usługa jest nieznana.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `—-report-speed=bits'
idn_encode nie powiodło się (3): `Znak nie będący cyfrą, literą ani kreską na wejściu'
--2023-02-01 09:52:38-- http://%E2%80%94-report-speed=bits/
Translacja —-report-speed=bits (—-report-speed=bits)... nieudane: Ta nazwa lub usługa jest nieznana.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `—-report-speed=bits'
ZAKOŃCZONO --2023-02-01 09:52:38--
Całkowity czas zegarowy: 51s
Pobrano: 1 plików, 1000M w 51s (19,7 MB/s)

Serwer Zenbox poradził sobie z testem wydajności łącza dość przeciętnie. Pobrał plik w czasie 51 s, osiągając przy tym średnią prędkość na niskim poziomie 19,7 MB/s. Ten wynik oceniam na 3.5.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB3.5/5
Test dużego ruchu2/5
Wydajność pod kątem WordPressa1/5
Wydajność dysku2/5
Testy serwerów DNS3.5/5
Wydajność procesów PHP1/5
Test szybkości łącza3.5/5
Ogólna ocena za wydajność2.4/5

Na podstawie średniej z wyników ze wszystkich testów wydajności oceniam hosting Zenbox poniżej przeciętnej. Choć serwer uzyskał przyzwoite TTFB to wykonywał operacje zarówno PHP, jak i na bazie danych dość długo. Dodatkowo bardzo kiepsko wygląda optymalizacja hostingu pod WordPress – tutaj serwer nie poradził sobie zbyt dobrze. Wyciągając średnią wyników oceniam hosting Zenbox na 2.4 pod kątem wydajności.

Testy bezpieczeństwa

Po wykonanych testach wydajnościowych przyszedł czas na weryfikację hostingu pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdziłam najważniejsze zabezpieczenia serwera i elementy z tym powiązane.

1. Kopie zapasowe

Na samym początku skoncentrujmy się na tworzeniu kopii zapasowych, które są kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa stron internetowych. Kopie zapasowe stron WWW oraz skrzynek pocztowych pozwalają na przywrócenie ich pierwotnego stanu w przypadku problemów z witryną internetową lub przypadkowego usunięcia istotnych wiadomości e-mail z konta pocztowego. Przyjrzyjmy się teraz, jak ta sprawa wygląda w przypadku hostingu Zenbox.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 6 godzinybrak możliwości przywrócenia skrzynki pocztowej
z kopii zapasowej w Panelu Klienta
kopie z 7 ostatnich dni
możliwość samodzielnego przywrócenia kopii zapasowej strony WWW

Zenbox wykonuje 4 kopie zapasowe plików stron WWW, baz danych oraz poczty email na dobę. Kopie wykonywane są co 6 godzin i przechowywane przez 7 dni. Pomimo tego, że liczba dostępnych kopii wydaje się długa, to niestety kopie nie są przechowywane długo – jedynie przez 7 dni. Pod tym względem mogłoby być lepiej, zwłaszcza, że konkurencja oferuje zazwyczaj kopie z ok. 28-30 dni.

Na plus zasługuje możliwość samodzielnego przywrócenia plików strony lub bazy danych bezpośrednio w Panelu Klienta. Nie ma jednak możliwości samodzielnego przywrócenia skrzynek e-mail. W przypadku chęci przywrócenia poczty konieczny jest kontakt z supportem Zenbox. Przywrócenie skrzynki e-mail z kopii zapasowej jest na szczęście bezpłatne.

2. Transfer plików

Wymiana plików, czyli przesyłanie plików na serwer FTP, jest istotnym aspektem związanym z obsługą strony internetowej. Ważne jest, aby usługa hostingu obsługiwała szyfrowane protokoły wymiany plików, co zapewnia ochronę zarówno dla naszych danych dostępowych do serwera FTP, jak i samych plików przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki zastosowaniu szyfrowania, dane nie są przesyłane w postaci jawnej, lecz w formie trudnego do zdekodowania szyfru.

W przypadku hostingu Zenbox dostępne są najpopularniejsze szyfrowane protokoły komunikacyjne. Z serwerem Zenbox udało mi się połączyć zarówno po protokole FTPS, jak i SFTP.

FTPS
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dodatkowo Zenbox oferuje w swoich pakietach hostingowych dostęp do SSH, domyślnie po porcie 22.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony WWW hostowane na serwerach i oparte o aplikacje CMS, np. WordPress są narażone na infekcje wirusowe. Jeśli na jednym serwerze posiadamy kilka stron WWW, warto odseparować je od siebie, tak by infekcja na jednej stronie nie przeszła na pozostałe.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Separacja katalogów (open_basedir) aktywna jest dla wszystkich pakietów hostingowych. Dodając stronę WWW nie musimy martwić się o ustawienie separacji manualnie. W przypadku chęci wyłączenia separacji konieczny jest kontakt z supportem operatora.

4. WAF

Web Application Firewall (WAF) to rodzaj zapory sieciowej, która ma za zadanie ochronę aplikacji webowych oraz stron internetowych przed powszechnymi rodzajami ataków. Dzięki zastosowaniu WAF, serwery są zabezpieczone przed atakami mającymi na celu wykorzystanie zasobów oraz wycieki danych.

Serwery Zenbox zapewniają WAF, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasza strona WWW jest dobrze zabezpieczona przed atakami.

5. Zabezpieczenia poczty

Innym istotnym aspektem jest ochrona poczty elektronicznej, czyli popularnej usługi mailowej, z której wszyscy korzystamy na co dzień do wysyłania i odbierania różnych wiadomości. Serwery pocztowe Zenbox zapewniają różne mechanizmy zabezpieczeń dla tej usługi, które mają na celu ochronę skrzynek przed nieautoryzowanymi serwerami oraz próbami podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Sprawdziłam działanie zaimplementowanych mechanizmów, wysyłając i odbierając wiadomości z różnych serwisów pocztowych (m.in. Gmail, Onet Poczta i Poczta WP.pl), a także przez sprawdzanie nagłówków wiadomości. Zenbox wspiera najpopularniejsze zabezpieczenia poczty, a ich listę znajdziesz poniżej.

SPF
DKIM
DMARC

Co ważne, wszystkie rekordy dotyczące powyższych zabezpieczeń zostały wdrożone automatycznie i nie musiałam się martwić o ich manualną aktywację!

6. SSL

Dzięki certyfikatom SSL możesz zabezpieczyć swoją stronę, umożliwiając korzystanie z bezpiecznego protokołu HTTPS://, co zapewnia bezpieczeństwo podczas przesyłania danych między Twoją stroną a jej użytkownikami. Gdy domena posiada aktywny certyfikat SSL, będzie to widoczne na pasku adresu przeglądarki – obok nazwy domeny pojawi się ikona zamkniętej kłódki.

Zenbox oferuje zarówno płatne i darmowe certyfikaty SSL. Ceny płatnych – komercyjnych rozpoczynają się od 49 zł brutto w pierwszym roku. Na szczęście Zenbox zapewnia również możliwość instalacji bezpłatnego certyfikatu SSL. W tym przypadku, podobnie jak u konkurencji jest to Let’s Encrypt.

7. Zabezpieczenia DNS

W ofercie Zenbox nie ma możliwości włączenia zabezpieczenia DNSSEC, ale aktywny jest DNS Anycast, który domyślnie włączony jest dla wszystkich domen przekierowanych na serwery DNS operatora.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Hosting Zenbox oferują możliwość samodzielnego przywrócenia strony z kopii zapasowej, darmowy certyfikat Let’s Encrypt i najważniejsze zabezpieczenia poczty. Jednak warto wspomnieć o kilku niekorzystnych aspektach, takich jak kopie zapasowe jedynie z 7 ostatnich dni, czy brak możliwości zarządzania separacją , dlatego oceniam bezpieczeństwo hostingu Zenbox na 4.

Testy panelu

Po rejestracji hostingu otrzymujemy dostęp do autorskiego Panelu Klienta Zenbox. W jednym panelu otrzymujemy dostęp do wszystkich opcji – zarówno związanych z kontem i rozliczeniami, jak i konfiguracją hostingu – brawo dla Zenbox. Panel jest przejrzysty i posiada schludny interfejs. Warto podkreślić, że niestety Panel nie jest w pełni przetłumaczony na język polski i znajdziesz w nim opcje opisane w języku angielskim – nie wygląda to dobrze.

1. Dostępne narzędzia

Panel Klienta Zenbox oferuje sporo ciekawych narzędzi, które ułatwią pracę z hostingiem zarówno początkującym użytkownikom, jak i osobom, które profesjonalnie korzystają z hostingu.

Wśród dostępnych narzędzi znajdziesz m.in. instalator aplikacji CMS, który pozwala na instalację kilkudziesięciu aplikacji, m.in. WordPress, Drupal, Joomla czy PrestaShop. Instalator oferuje aktualne wersje aplikacji i szybko instaluje wybrane aplikacje.

Instalator aplikacji CMS w Zenbox
Instalator aplikacji CMS w Zenbox

Dodatkowo w panelu otrzymujemy dostęp do narzędzia służącego do przywracania plików stron WWW i baz danych z dostępnych kopii zapasowych. Co ciekawe narzędzie jest proste w użyciu i pozwala przywrócić zarówno cały katalog witryny, jak i wybrane pliki. Narzędzie jest bardzo proste w użyciu i z jego obsługą poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy. Narzędzie nie obsługuje jedynie przywrcacania skrzynek pocztowych e-mail. Aplikacja posiada również dostępną historię operacji, dzięki czemu możemy sprawdzić co i kiedy było przywracane.

Narzędzie przywracania plików i baz danych z kopii zapasowych w Zenbox
Narzędzie przywracania plików i baz danych z kopii zapasowych w Zenbox

Z ciekawych narzędzi dostępnych w Panelu Klienta Zenbox warto wspomnieć o menedżerze zadań CRON wbudowanym w panel. Narzędzie pozwala w łatwy sposób dodać zadanie i skonfigurować jego parametry. Narzędzie docenią zwłaszcza bardziej zaawansowani użytkownicy hostingu, gdyż dla początkujących narzędzie może być nieintuicyjne.

Menedżer zadań CRON w Zenbox
Menedżer zadań CRON w Zenbox

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to centrum zarządzania hostingiem, które pozwala zmieniać wszelkie dane dostępowe zarówno do samego serwera, jak i do skrzynek pocztowych. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, co uchroni nas przed np. przejęciem lub utratą konta.

Panel Klienta Zenbox oferuje logowanie dwuetapowe z użyciem aplikacji generujących tokeny czasowe, np. Google Authenticator. Zabezpieczenie możemy aktywować w ustawieniach konta (w prawym górnym rogu), w sekcji Bezpieczeństwo.

znak zapytania

Co to jest 2FA?

2FA (z ang. two-factor authentication) to metoda uwierzytelniania, która wymaga od użytkownika podania dwóch rodzajów informacji do autoryzacji – hasła i jednorazowego kodu zwanego tokenem, który jest wysyłany na urządzenie użytkownika, np. telefon komórkowy. Stosowanie 2FA zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli hasło jest ujawnione, użytkownik nadal musi posiadać fizyczny token, aby uzyskać dostęp.

3. Nadawanie dostępu do konta innym użytkownikom

Webdeveloperzy i firmy specjalizujące się w tworzeniu stron internetowych oraz aplikacji webowych często napotykają trudności z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Łatwo się pogubić w mnogości haseł i danych dostępowych, które otrzymują od swoich kontrahentów. Dodatkowe problemy pojawiają się, gdy klienci zmieniają dane dostępowe, na przykład do serwera FTP lub bazy danych, bez poinformowania twórców strony.

Zenbox rozwiązuje ten problem funkcją dodawania użytkowników wbudowaną w Panel Klienta. Dzięki tej funkcji możesz stworzyć nowe konto o wybranych przez Ciebie prawach. W sekcji KontoZarządzaj użytkownikami możesz stworzyć nowych użytkowników podając adres e-mail i wybierając zakres uprawnień. W tym narzędziu część opcji nie jest przetłumaczona na język polski, o czym warto wspomnieć.

4. Testy panelu – podsumowanie

Panel Klienta Zenbox to ciekawe narzędzie, które oferuje wiele przydatnych funkcji. W panelu znajdziesz wbudowane narzędzie do przywracania kopii zapasowych plików i baz danych, menedżer zadania CRON, czy intuicyjny instalator aplikacji CMS. Niestety są miejsca, gdzie Panel nie jest w pełni przetłumaczony i sprawia to wrażenie niedopracowania.

ZaletyWady
✔ możliwość dodawania/edycji zadań Cron✗ nie do końca przetłumaczony Panel Klienta
✔ intuicyjny instalator aplikacji CMS✗ brak możliwości przywrócenia poczty e-mail z kopii zapasowej w Panelu
✔ logowanie dwuetapowe zarówno w Panelu Klienta
✔ możliwość utworzenia dodatkowych użytkowników konta
✔ narzędzie do przywracania kopii zapasowych plików i baz danych

Sumując wady i zalety Panelu oceniam go na solidną 4. Choć posiada kilka wad to jednak jest dość wygodny w użyciu i intuicyjny.

Testy RODO

Wielu właścicieli stron internetowych przetwarza dane osobowe swoich użytkowników. Ważne jest, aby zagwarantować zgodne z prawem przetwarzanie tych danych. Zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z dostawcą hostingu może być pomocne w tym zakresie.

Zenbox oferuje możliwość podpisania umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, która zawierana jest automatycznie wraz z rejestracją hostingu. Dzięki temu użytkownicy hostingu Zenbox nie muszą się martwić o kwestie związane z RODO.

Testy supportu

Jakość obsługi technicznej jest istotnym elementem przy wyborze hostingu. Szybka i pomocna pomoc może stanowić ważną zaletę firmy hostingowej. Sprawdźmy, jak Zenbox wypada pod tym względem.

1. Dostępne kanały supportu

Zenbox oferuje pomoc dwoma kanałami kontaktu – poprzez formularz kontaktowy dostępny w Panelu Klienta i na stronie operatora oraz wiadomości e-mail, które możemy przesłać na adres kontakt@zenbox.pl. Te dwa kanały to de facto jeden kanał. Różnią się jedynie miejscem, na które trafiają odpowiedzi. W przypadku wysłania wiadomości na adres kontakt@zenbox.pl odpowiedź otrzymamy mailowo, natomiast w przypadku skorzystania z formularza kontaktowego wiadomość zwrotna pojawi się w Panelu Klienta i zostanie również przesłana mailowo, na adres e-mail przypisany do naszego konta.

Formularz kontaktowy dostępny na stronie Zenbox
Formularz kontaktowy dostępny na stronie Zenbox

Pod kątem ilości oferowanych kanałów kontaktu nie jest zbyt dobrze. Większość konkurencji oferuje dodatkowe kanały kontaktu, takiej jak infolinia czy czat, co pozwala na skorzystanie z innej formy kontaktu, niż pisana.

Na szczęście Biuro Obsługi Klienta Zenbox działa 24 godziny 7 dni w tygodniu, więc pomoc możemy uzyskać nawet w nocy i w weekendy.

Formularz kontaktowydostępny w Panelu Klienta i na stronie WWW
E-mailkontakt@zenbox.pl

2. Informacje o testach

Podczas testów supportu korzystałam z formularza kontaktowego dostępnego w Panelu Klienta.
W trakcie testów przesyłałam różne zapytania — zarówno te związane z działaniem strony WWW hostowanej w Zenbox, jak i kwestiami działania maila i samego Panelu. Zgłoszenia tworzyłam o różnych porach dnia, co pozwoliło mi zweryfikować czas reakcji supportu.

3. Testy supportu

Biuro Obsługi Klienta Zenbox odpowiadał dość szybko. Na pytania przesłane przy użyciu Panelu Klienta odpowiedź otrzymywałam średnio w czasie 10-15 minut. Niekiedy zdarzało się, że odpowiedź na pytanie dostawałam nawet po 5 minutach!

Odpowiedzi przesyłane przez pracowników Zenbox były zawsze rzetelne i konkretne. Trzeba przyznać, że pomimo ubogiej liczby kanałów kontaktu support Zenbox działa bardzo sprawnie.

4. Testy supportu – podsumowanie

Pomimo tego, że Biuro Obsługi Klienta oferuje bardzo mało kanałów kontaktu, to trzeba przyznać, że odpowiada w krótkim czasie, a odpowiedzi przesłane przez pracowników supportu są konkretne i rzetelne. Support Zenbox oceniam na 4.5, odejmując pół punktu za ograniczoną liczbę kanałów kontaktu.

Opinie o firmie

Zenbox działa na polskim rynku od ponad 10 lat i w 2021 roku została przejęta przez grupę R22 S.A., do której należy m.in. CyberFolks.

Dane firmy:

Zenbox Sp. z o. o.
Roosevelta 22,
60-829 Poznań

W serwisie Google firma posiada ponad 200 opinii ze średnią oceną 4,8. W przypadku serwisu Facebook Zenbox posiada ponad 380 opinii ze średnią 4,6.

Wizytówka Zenbox w serwisie Google
Wizytówka Zenbox w serwisie Facebook

Opinie o Zenbox są mieszane. Chociaż większość jest pozytywna i chwali działanie hostingu, to zdarzają się również takie, które wskazują na nie zbyt dobry support i wydajność.

Podsumowanie

Podsumowując recenzję Zenbox uważam, że hosting oferowany przez tego operatora to ciekawa opcja. Z plusów warto wskazać dobry support, który choć oferuje mało kanałów kontaktu to odpowiada dość szybko i konkretnie. Warto wspomnieć o dobrym Panelu Klienta, który oferuje wiele przydatnych narzędzi i przede wszystkich wszystkie opcje w jednym miejscu. Z minusów należy wskazać bardzo przeciętną wydajność hostingu, zwłaszcza pod kątem WordPressa oraz nie do końca przetłumaczony na język polski Panel Klienta, który przez to wydaje się niedopracowany. Sumując oceny z poszczególnych testów hostingu oceniam hosting Zenbox na 3.7.

check mark

Moja ocena hostingu

3.7 / 5

4/5

Bezpieczeństwo

3.5/5

Oferta

4/5

Panel Klienta

2.4/5

Wydajność

4.5/5

Support