Co to jest strona WWW?

Internet jest jednym z najważniejszych narzędzi w naszym życiu codziennym i jego istnienie pozwala na szybkie i efektywne przekazywanie informacji na całym świecie. Jednym z narzędzi, które cieszą się dużą popularnością w sieci, są strony internetowe. W tym artykule zajmiemy się odpowiedzią na pytanie „Co to jest strona internetowa?”. Przyjrzymy się bliżej temu, czym jest strona internetowa, jakie są jej zalety i jak można ją wykorzystać.

Najważniejsze informacje

  • Strona WWW to wirtualny system służący do przesyłania i udostępniania informacji przy użyciu języka HTML i zawierać teksty, obrazy, animacje, dźwięki i wideo.
  • Istnieją kreatory stron WWW, które pozwalają na stworzenie witryny bez znajomości języków programowania w oparciu o zasadę WYSIWYG (Co widzisz, to otrzymasz).
  • Aby stworzyć stronę WWW, potrzebna jest domena i hosting. Domena to unikalny adres internetowy, który identyfikuje Twoją witrynę. Hosting to usługa, która zapewnia miejsce na serwerze, aby Twoja witryna mogła być dostępna dla innych użytkowników internetu.

Czym jest strona internetowa?

Strona WWW to skrót od angielskich słów World Wide Web, czyli sieć o zasięgu światowym. To wirtualny system służący do przesyłania i udostępniania informacji. Strony WWW są tworzone przy użyciu języka HTML i mogą zawierać teksty, obrazy, animacje, dźwięki i wideo. Aby odwiedzić stronę WWW, wystarczy wprowadzić adres URL w przeglądarce internetowej. Przeglądarka wyświetla wówczas stronę WWW, łącząc się z serwerem internetowym, na którym została zapisana.

Strony WWW można tworzyć za pomocą różnych edytorów lub programów typu WYSIWYG (What You See Is What You Get). Strony WWW służą do publikowania informacji, komunikowania się i wymiany informacji z innymi internautami. Można na nich znaleźć wszelkiego rodzaju informacje, od wiadomości aktualnych do informacji archiwalnych, a także porady, porady kulinarne, gry, aplikacje i wiele innych. Strony WWW są używane przez firmy, organizacje, rządy i użytkowników indywidualnych. Dzięki stronom WWW można łatwo dostarczać informacje i usługi do wszystkich zakątków świata.

Sprawdź również -   Co to jest protokół HTTP?

Kreatory stron WWW

Jeśli chcesz stworzyć darmową stronę WWW, skorzystaj z narzędzi do tworzenia witryn. Takie aplikacje umożliwiają tworzenie portali WWW bez znajomości języków programowania, w oparciu o zasadę What You See Is What You Get (Co widzisz, to otrzymasz). Kreatory pozwalają też na szybkie stworzenie responsywnej strony, która będzie automatycznie dostosowywać się do różnych urządzeń. Istnieje możliwość wykupienia dostępu do aplikacji, co oznacza, że dostajesz miejsce na pliki strony WWW, w cenie opłaty. Łatwo dostępne kreatory pozwalają na projektowanie strony poprzez przeciąganie elementów widocznych w edytorze, tak jak w edytorach dokumentów, np. Word lub Writer. Możesz też zainstalować dodatkowe funkcje i motywy za pomocą kilku kliknięć. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością opłacania miesięcznej lub rocznej subskrypcji. Z tego powodu wiele osób woli skorzystać z narzędzi CMS i zbudować stronę na własnym hostingu.

Systemy zarządzania treścią stron internetowych (CMS)


CMS (Content Management System) to aplikacja, która pozwala na budowanie i zarządzanie stronami internetowymi bez konieczności posiadania umiejętności programowania. Najpopularniejszymi CMSami są te darmowe, takie jak WordPress, Joomla, PrestaShop i Drupal, które oferują dodatkowe komponenty do tworzenia stron. Dzięki nim możesz dołączyć funkcje, takie jak formularz kontaktowy lub obsługa certyfikatu SSL. Istnieje wiele darmowych motywów, dzięki którym możesz dostosować szatę graficzną i projekt strony do własnych potrzeb. Aby jednak rozpocząć tworzenie witryny, musisz najpierw zarejestrować hosta i domenę. Przed wykorzystaniem CMS należy zapoznać się z jego dokumentacją lub skorzystać z jednego z dostępnych kursów.

Strona WWW a domena i hosting

Aby stworzyć stronę WWW, potrzebna jest domena i hosting. Domena to unikalny adres internetowy, który identyfikuje Twoją witrynę. Hosting to usługa, która zapewnia miejsce na serwerze, aby Twoja witryna mogła być dostępna dla użytkowników. Bez tych dwóch elementów, nie można stworzyć strony WWW.

Sprawdź również -   Co to jest PrestaShop?

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach strony internetowe towarzyszą nam na każdym kroku. Korzystamy z nich, czytając aktualności, blogi lub korzystając z portali społecznościowych. Dzięki narzędziom, które są dostępne w sieci, możesz stworzyć stronę WWW bez konieczności programowania. Wystarczy skorzystać z narzędzia jak np. kreator lub CMS. Za ich pomocą możesz zbudować stronę internetową i utrzymywać ją w przyszłości – np. aktualizując jej treść lub wygląd. Korzystając z mechanizmów dostępnych w sieci, możesz także poprawić pozycję swojej strony w wyszukiwarkach i zadbać o jej wysoką dostępność.