Recenzja hostingu
Atthost

Przeprowadziłam szczegółowe i bezstronne badanie oferty hostingu Atthost, w tym skrupulatnie przetestowałam narzędzia udostępnione przez tę firmę do zarządzania hostingiem. Sprawdź recenzję hostingu Atthost poniżej!

  • Dostęp do SSH w każdym pakiecie

  • Darmowy okres próbny

  • Bezpłatny certyfikat SSL

  • Wsparcie dla aplikacji Django, NodeJS i Ruby

Laptop ze stroną ofertową Atthost

Moja ocena hostingu: 3.8/5

4/5

Bezpieczeństwo

4/5

Oferta

4.5/5

Panel Klienta

2.6/5

Wydajność

4/5

Support

Podstawowe informacje

Atthost to firma hostingowa istniejąca od 2012 roku, która swoją siedzibę ma w Płocku. Firma korzysta z serwerowni Sprint Data Center w Olsztynie oraz jest akredytowanym partnerem NASK w zakresie rejestracji domen .pl.
Atthost posiada w swojej ofercie hosting, domeny i certyfikaty SSL. Nie znajdziemy tu serwerów VPS czy innych, dedykowanych rozwiązań.

Atthost oferuje cztery plany hostingowe o pojemności dysku od 10 do 150 GB, które cechują się:

  • indywidualnym adresem IP,
  • nielimitowanym transferem,
  • dostępem SSH,
  • autoinstalatorem aplikacji CMS.

Ceny pakietów hostingowych w Atthost rozpoczynają się od 117 zł brutto za rok (za hosting o powierzchni 10 GB), ale co istotne kwota odnowienia hostingu w kolejnych latach nie ulega zmianie. Atthost zastrzega sobie oczywiście prawo do zmiany, jednak po weryfikacji mogę śmiało stwierdzić, że Atthost nie dokonuje częstych zmian cen. To duży plus!

Dodatkowo Atthost oferuje dla wszystkich pakietów hostingowych bezpłatny okres testowy, który wynosi 14 dni. Dzięki temu możesz przetestować serwer Atthost bez zobowiązań i podjąć decyzję po upewnieniu się, że hosting działa poprawnie. Poniżej znajdziesz ofertę pakietów hostingowych Atthost.

Pakiety hostingowe dostępne w ofercie Atthost
Pakiety hostingowe dostępne w ofercie Atthost

Po przeanalizowaniu oferty hostingu Atthost polecam Ci na początek pakiet Business Plus – oferuje on przyzwoitą powierzchnię, która pozwoli Ci na stworzeniu i utrzymanie kilku stron WWW oraz wszystkie niezbędne funkcje – dostęp SSH, poczta e-mail, czy konta FTP. Dodatkowo wybierając ten pakiet, otrzymasz możliwość bezpłatnej rejestracji domeny .pl. Pamiętaj jednak, że odnowienie takiej domeny na kolejny rok będzie płatne.

Atthost oferuje bezpłatną migrację stron WWW i skrzynek pocztowych od innego operatora, jednak ta opcja dostępna jest w pakietach Business Plus, Enterprise Plus i Infinity Plus. W najniższym pakiecie – Professional Plus bezpłatna migracja nie jest dostępna.

Tak jak wiele innych operatorów hostingu dostępnych na polskim rynku Atthost oferuje okres próbny. W przypadku tej firmy wynosi on 14 dni, podczas których można bezpłatnie przetestować serwer ze wszystkimi jego funkcjonalnościami. Dzięki temu możesz dokładnie sprawdzić, czy zarówno serwer, jak i udostępniane przez Atthost narzędzia do administracji, np. Panel Klienta do zarządzania usługami odpowiada Twoim potrzebom.

Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do konkurencji serwery Atthost obsługują nie tylko aplikacje PHP, ale również Django, NodeJS i Ruby on Rails.

Oferta serwerów Atthost jest bardzo przejrzysta i nie znalazłam w niej ukrytych haczyków. Podzielona jest na cztery pakiety, które różnią się głównie oferowaną powierzchnią. Ogromnym plusem oferty Atthost jest taka sama cena rejestracji i odnowienia usługi.

Warto również wspomnieć o minusach — serwery Atthost działają w oparciu o przestarzałe podzespoły — procesory wydane ponad 10 lat temu i brak szybkich dysków NVME. Niestety, te aspekty wpływają mocno na wydajność serwera.

W związku z tym oceniam ofertę Atthost na 4.

DyskSSD od 10 do 150 GB
ProcesorIntel Xeon E5
TransferBez limitu
Okres testowyTak, 14 dni
BackupTak, dwa razy dziennie, z 7 dni
Bezpłatny certyfikat SSLTak, Let’s Encrypt
Cena w pierwszym rokuod 117 zł brutto
Cena odnowieniaod 117 zł brutto za rok

Testy wydajnościowe

Do testów wybrałam pakiet hostingowy Business Plus, ponieważ to najniższy pakiet, który pozwalał na rejestrację bezpłatnej domeny .pl, która była niezbędna do przeprowadzenia testów. Pakiet oferuje 25 GB powierzchni dyskowej SSD, nielimitowany transfer oraz indywidualny adres IPv6.
Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1 i dołączyłam do niego wtyczki Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack – wszystkie z repozytorium WordPressa za darmo. Ponadto zainstalowałam motyw Astra z repozytorium motywów WordPressa i dodałam treści demo. Ustawiona wersja PHP dla strony podczas testów wynosi 8.0.

We wskazanej powyżej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi dostępne w tym rankingu. Pozwoliło mi to rzetelnie porównać hosting Atthost z innymi.

Do testów wydajnościowych posłużył mi następujący zestaw narzędzi:

  • komputer z systemem operacyjnym macOS 13.0.1,
  • przeglądarka Google Chrome w wersji 108,
  • GTMetrix,
  • Loader.io,
  • WPPerformanceTester,
  • DNS Benchmark Speed – DNS Perf,
  • SSH,
  • Speedtest.net

Poza powyższymi narzędziami wykorzystałam skrypt PHP, który sprawdził wydajność bazy danych i PHP. Skrypt znajdziesz w serwisie GitHub pod tym adresem.

Wyniki i szczegółowy opis testów znajdziesz poniżej.

1. Test prędkości – TTFB

Czas reakcji serwera, TTFB (z ang. Time To First Byte) to pojęcie oznaczające okres liczony od chwili, gdy przeglądarka wysyła zapytanie do serwera WWW, aż do momentu, kiedy otrzyma odpowiedź w postaci pierwszego bajtu danych.

Do pomiaru TTFB wykorzystałam darmowe narzędzie GTMetrix oraz serwer ulokowany w Londynie. Wykonałam kilka pomiarów o różnych porach dnia w ciągu kilku dni. Najniższy wynik, jaki udało się uzyskać serwerowi Atthost to 1382 ms (ok. 1.4 s, mniej = lepiej), natomiast średni wynik ze wszystkich testów to 1647 ms (ok. 1.6 s, mniej = lepiej). W porównaniu z innymi operatorami dostępnymi na polskim rynku hostingowym to bardzo słaby wynik.

Wynik testu TTFB serwera atthost
Wyniki testu TTFB serwera Atthost (mniej = lepiej)

Dodatkowo zmierzyłam parametr onLoad Time, czyli czas załadowania się całej strony WWW i pobrania wszystkich jej zasobów. W przypadku tego parametru serwer Atthost również mocno odstawał od konkurencji. Czasy były bardzo wysokie. Najniższym onLoad Time jaki uzyskał serwer Atthost wyniósł 2.1 s (mniej = lepiej).
Podsumowując, czas odpowiedzi serwera Atthost i ładowania się strony hostowanej na tym serwerze jest bardzo wysoki. Utrzymując stronę w Atthost musisz liczyć się z tym, że Twoja strona będzie wczytywała się dłużej, niż inne strony WWW. Ten parametr serwera oceniam na 2.

2. Test dużego ruchu

Test dużego ruchu na stronie WWW wykonałam korzystając z narzędzia Loader.io. Wybrałam test Maintain client load, który symuluje utrzymanie stałej liczby klientów (od 0 do 250) w ciągu jednej minuty, który wysyłają określoną liczbę zapytań metodą GET po protokole https://.

Test dużego ruchu na stronie WWW serwera atthost
Test dużego ruchu na stronie WWW

Zgodnie z wynikami serwer Atthost uzyskał bardzo niski czas odpowiedzi (średnio 166ms, mniej = lepiej), jednak wszystkie odpowiedzi były błędami 400 i 500. Serwer nie odpowiedział prawidłowo na żadne zapytanie, a sam test zakończył się bardzo szybko – po ok. 2 sekundach. Z powyższych wyników nasuwa się wniosek, że serwer niestety nie poradzi sobie z większym ruchem na naszej stronie WWW. Warto jednak pamiętać, że test symulował dość trudne warunki – 250 klientów wykonujących działania na naszej stronie w jednej chwili. W związku z tym, że test się nie udał i że serwer nie zwrócił żadnej poprawnej odpowiedzi, przyznaję ocenę 1.

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Ponad 33% stron internetowych jest stworzona przy użyciu WordPressa, który jest najbardziej popularnym i wszechstronnym tego typu narzędziem. W związku z tym przeprowadziłam test wydajności serwera internetowego, używając do tego celu WPPerformanceTester z repozytorium wtyczek WordPressa. Umożliwiło mi to sprawdzenie, jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wynik wydajności serwera atthost pod kątem WordPressa
Wyniki testu wydajności pod kątem WordPressa (mniej = lepiej).

Na wykresie znajdującym się powyżej czasy uzyskane przez serwer Atthost zostały oznaczone kolorem błękitnym, natomiast kolorem szarym oznaczono średnie czasy uzyskiwane przez inne testowane serwery. Tak jak widać na wykresie serwery Atthost uzyskały w testach wydajności bazy danych i PHP pod kątem WordPressa czasy wyższe, niż inne testowane wtyczką serwery. Jedynie w testach działania samego WordPressa Atthost uzyskał czas poniżej średniej.

Dodatkowo test wydajności PHP i bazy danych pod kątem WordPressa trwał dość długo – ponad 11 sekund (mniej = lepiej) , co jest wynikiem dużo wyższym, niż konkurencja.

Serwer Atthost uzyskał kiepskie wyniki w powyższym teście, co niestety nie pozwala potwierdzić, że jest to hosting zoptymalizowany pod WordPress. Optymalizację serwera pod WordPressa oceniam jedynie na 2.

4. Wydajność dysku

Dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów serwera. Dzięki szybkim dyskom twardym strony wczytują się i działają szybko.

Do testów dysku wykorzystałam narzędzie dd dostępne w terminalu (połączyłam się z serwerem Atthost po protokole SSH).

$ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
16384+0 przeczytanych recordów
16384+0 zapisanych recordów
skopiowane 1073741824 bajty (1,1 GB), 8,5833 s, 125 MB/s

W przypadku tego testu zbadałam dwa parametry dysku – czas kopiowanych danych (im mniej, tym lepiej) oraz prędkość – im więcej, tym lepiej. W przypadku Atthost wyniki prezentują się następująco:

  • czas: 8,5833 s (mniej = lepiej),
  • prędkość 125 MB/s (więcej = lepiej)

Pomimo zastosowania dysków SSD rezultaty są dość przeciętne. Wyniki nie są najgorsze, jednak odbiegają sporo od czołówki osiągającej czasy w okolicach 1 – 2 s. W przypadku tego testu oceniam hosting Atthost na 3/5.

znak zapytania

Co to jest SSD?

SSD (z ang. Solid State Drive) to rodzaj pamięci masowej, która wykorzystuje pamięć flash do przechowywania danych na komputerze. Jest ona znacznie szybsza niż tradycyjne pamięci masowe, takie jak dyski twarde, ponieważ nie ma ruchomych części, które muszą się obracać do odczytu danych. Dzięki temu SSD może dostarczać dane nawet dziesiątki razy szybciej niż dyski twarde.

5. Testy serwerów DNS

Testując szybkość ładowania się strony, sprawdziłam działanie serwerów DNS, używając narzędzia DNS Speed Benchmark. Określiło ono, jak długi jest czas odpowiedzi hostów DNS w zależności od lokalizacji. Przetestowałam czasy dla Europy i Polski.

Czas odpowiedzi serwerów DNS atthost w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS Atthost w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS atthost w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS Atthost w Polsce

W przypadku tego testu im niższe czasy odpowiedzi serwerów tym lepiej. Atthost uzyskał świetne wyniki, poniżej 25ms w Polsce i poniżej 35ms w większej części Europy. To naprawdę świetny wynik. W teście atthost uzyskuje ode nie solidną 4.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

W tym teście sprawdziłam wydajność PHP i bazy danych za pomocą skryptu PHP Benchmark, dostępnego pod adresem https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php. To narzędzie działa na najnowszych wersjach PHP i pozwala mierzyć szybkość wykonywania się matematycznych operacji oraz działań na ciągach znaków. W przypadku bazy danych benchmark sprawdza czas połączenia oraz wykonania kilku zapytań.

Wyniki testu PHP Benchmark
Wyniki testu PHP Benchmark

W przypadku wydajności operacji PHP i bazy danych serwer poradził sobie przeciętnie uzyskując łączny czas 0.725s. W związku z tym oceniam serwer Atthost pod kątem wydajności procesów PHP i bazy danych na 3.

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

W tym teście zweryfikowałam, jak wygląda działanie łącza testowanego hostingu. W tym celu wykonałam test pobierania pliku z serwerów operatora danych firmy Hetzner. Wynik tego testu wskazał, ile czasu było potrzebne na pobranie pliku (w sekundach, mniej = lepiej) oraz ile wyniosła średnia prędkość pobierania danych (więcej = lepiej), co jest ważnym elementem działania naszych stron WWW.

$ wget  https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-02-01 10:03:59--  https://speed.hetzner.de/1GB.bin
Translacja speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 2a01:4f8:0:59ed::2, 88.198.248.254
Łączenie się z speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|2a01:4f8:0:59ed::2|:443... połączono.
Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 200 OK
Długość: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Zapis do: `1GB.bin'

100%[====================================>] 1.048.576.000 39,2MB/s   w  1m 47s 

2023-02-01 10:05:46 (9,37 MB/s) - zapisano `1GB.bin' [1048576000/1048576000]

idn_encode nie powiodło się (3): `Znak nie będący cyfrą, literą ani kreską na wejściu'
--2023-02-01 10:05:46--  http://%E2%80%94-report-speed=bits/
Translacja —-report-speed=bits (—-report-speed=bits)... nieudane: Ta nazwa lub usługa jest nieznana.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `—-report-speed=bits'
idn_encode nie powiodło się (3): `Znak nie będący cyfrą, literą ani kreską na wejściu'
--2023-02-01 10:05:46--  http://%E2%80%94-report-speed=bits/
Translacja —-report-speed=bits (—-report-speed=bits)... nieudane: Ta nazwa lub usługa jest nieznana.
wget: nie udało się rozwiązać adresu hosta `—-report-speed=bits'
ZAKOŃCZONO --2023-02-01 10:05:46--
Całkowity czas zegarowy: 1m 47s
Pobrano: 1 plików, 1000M w 1m 47s (9,37 MB/s)

Hosting Atthost poradził sobie z tą próbą bardzo przeciętnie. Plik został pobrany w dość długim czasie 1 m 47 s (mniej = lepiej) przy średniej prędkości 9,37 MB/s (więcej = lepiej). Oceniam szybkość łącza Atthost na 3.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB2/5
Test dużego ruchu1/5
Wydajność pod kątem WordPressa2/5
Wydajność dysku3/5
Testy serwerów DNS4/5
Wydajność procesów PHP i bazy danych3/5
Test szybkości łącza3/5
Ogólna ocena za wydajność2.6/5

Na podstawie przeprowadzonych testów mogę ocenić wydajność hostingu Atthost jedynie na 2.5/5. Wydajność, zwłaszcza pod kątem WordPressa jest na niezbyt wysokim poziomie. Jedynym przyzwoitym wynikiem, jaki uzyskał serwer Atthost jest ten w teście serwerów DNS.

Testy bezpieczeństwa

Po wykonanych testach wydajnościowych przyszła pora na przetestowanie bezpieczeństwa hostingu Atthost. Przeanalizowałam wszystkie ważne zabezpieczenia serwera oraz skojarzone z nimi elementy.

1. Kopie zapasowe

Tworzenie kopii zapasowych stron WWW lub skrzynek pocztowych jest jednym z najważniejszych elementów związanych z bezpieczeństwem. Dzięki nim możesz przywrócić właściwy stan strony WWW lub skrzynki pocztowej w przypadku wystąpienia problemów lub przypadkowego usunięcia ważnych wiadomości e-mail. Sprawdźmy, jak wygląda kwestia kopii zapasowych w przypadku Atthost.

PlusyMinusy
backup wykonywany 2 razy na dobękopie jedynie z 7 ostatnich dni
możliwość przywrócenia strony z kopii zapasowej w Panelu Klienta
możliwość bezpłatnego przywrócenia skrzynki e-mail z kopii przez support

Kopie zapasowe plików stron, baz danych oraz skrzynek mailowych wykonywane są co 12 godzin (2 razy na dobę) i przechowywane przez 7 dni. Na duży plus zasługuje możliwość przywrócenia plików strony WWW i baz danych samodzielnie, bezpośrednio w Panelu Klienta.
Jeśli chodzi o przywrócenie skrzynki pocztowej z kopii, wystarczy napisać mailowe zgłoszenie i pomoc techniczna Atthost przywróci skrzynkę bez dodatkowych opłat.

2. Transfer plików

Atthost udostępnia wszystkie dostępne szyfrowane protokoły wymiany plików, aby umożliwić użytkownikom wysyłanie plików na serwer w bezpieczny sposób.

FTPs
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Dostęp SSH jest możliwy w każdym pakiecie hostingowym Atthost i można go włączyć samodzielnie bezpośrednio w Panelu Klienta w zakładce SSH.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

3. Separacja katalogów

Strony internetowe, w tym te wspierane przez system CMS, takie jak WordPress, są narażone na infekcje. Jeśli na serwerze jest więcej niż jedna strona, wirusy mogą się przenosić między nimi. Aby temu zapobiec, należy aktywować separację stron/katalogów.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna jeśli na serwerze posiadasz więcej, niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Możliwość aktywacji separacji stron WWW występuje we wszystkich pakietach hostingowych Atthost i można ją włączyć w Panelu Klienta, przechodząc do zakładki Strony WWW -> w wierszu z nazwą domeny klikając przycisk Edytuj -> włączając opcję Odizoluj stronę. Warto wspomnieć, że nowo dodawane strony posiadają automatycznie włączoną izolację.

Opcja włączenia separacji strony w atthost
Opcja włączenia separacji strony w Atthost

4. WAF

Serwery Atthost oferują zaporę sieciową, WAF (z ang. Web Application Firewall), która chroni aplikacje webowe i strony www przed różnego rodzaju atakami. Zapora zapobiega wysyłaniu zasobów i wyciekom danych, dzięki czemu serwery są odporne na ataki typu DDoS i bezpieczne przed infekcjami. WAF gwarantuje stabilność witryn internetowych i redukuje ryzyko niebezpieczeństw.

5. Zabezpieczenia poczty

Wykorzystanie zabezpieczeń do ochrony poczty elektronicznej, znanej również jako mail, jest kolejnym istotnym elementem. Serwery Atthost wspierają popularne środki bezpieczeństwa, które zapobiegają przesyłaniu z nieupoważnionych serwerów lub próbom podszywania się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Przetestowałam funkcjonalność wprowadzonych mechanizmów bezpieczeństwa przez wysyłanie i odbieranie wiadomości na różne serwery pocztowe (w tym Gmail, Onet Poczta i poczta WP.pl), a także analizowanie nagłówków wiadomości. Poniżej znajduje się lista mechanizmów zabezpieczających pocztę e-mail w Atthost.

SPF
DKIM
DMARC

6. SSL

Certyfikaty SSL umożliwiają korzystanie z szyfrowanego protokołu https://, co zapewnia bezpieczeństwo danych przesyłanych między Twoją stroną a jej użytkownikami. Kiedy domena posiada aktywny certyfikat SSL, pojawia się zamknięta kłódka obok nazwy domeny w pasku adresowym przeglądarki.

Atthost oferuje płatne i bezpłatne certyfikaty SSL: płatne dostępne są na ich stronie głównej, a bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt wystarczy raz aktywować w Panelu Klienta. Po aktywacji certyfikat Let’s Enrypt będzie się odnawiał automatycznie.

Okno aktywacji certyfikatu SSL w Atthost
Okno aktywacji certyfikatu SSL w Atthost

7. Zabezpieczenia DNS

W ofercie serwerów Atthost nie ma dodatkowych zabezpieczeń DNS takich jak serwery DNS Anycast lub DNSSEC. Nie jest to duża wada, ale jednak warto o tym wspomnieć.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Serwery Atthost zapewniają dostęp do najważniejszych zabezpieczeń serwerowych, oferują również dostęp do kopii zapasowych i możliwość przywrócenia strony WWW z jednej z nich. Kopie wykonywane są dwa razy na dobę, jednak przechowywane są tylko przez 7 dni. Warto również zwrócić uwagę, że Atthost nie zapewnia wsparcia dla najnowszej wersji PHP.

Poza tym pod względem bezpieczeństwa jest na prawdę dobrze i mogę z czystym sumieniem ocenić bezpieczeństwo hostingu Atthost na 4.

Testy panelu

Po założeniu konta w Atthost i zarejestrowaniu hostingu otrzymujemy dostęp do autorskiego panelu klienta tego operatora. Panel posiada minimalistyczny, ale nowoczesny wygląd i co najważniejsze dostęp do dużej ilości funkcji, zwłaszcza tych związanych z zarządzaniem serwerem.

1. Dostępne narzędzia

Panel Klienta Atthost oferuje sporo ciekawych narzędzi, które ułatwią pracę z hostingiem. Do najważniejszych warto zaliczyć autoinstalator aplikacji CMS, który pozwala kilkoma kliknięciami zainstalować jedną z dostępnych aplikacji, np. WordPress, Joomla, Drupal, czy PrestaShop.

Autoinstalator aplikacji CMS w atthost
Autoinstalator aplikacji CMS w Atthost

Tak jak wspominałam na początku tej recenzji serwery Atthost pozwalają poza aplikacjami PHP hostować aplikacje napisane w Ruby on Rails, Django i NodeJS. Po dodaniu aplikacji i skonfigurowaniu jej w panelu klienta otrzymamy możliwość zarządzania nią bezpośrednio z panelu – świetne rozwiązanie dla developerów!

Instalator aplikacji w Atthost
Instalator aplikacji w Atthost

Dodatkowo w panelu otrzymujemy dostęp do kilku innych ciekawych narzędzi:

  • File Manager, czyli prostego menadżera plików dostępnego w przeglądarce, który jest bardzo wygodny w użytkowaniu,
  • Menadżer zadań cron, który pozwala na tworzenie nowych zadań cron bezpośrednio w panelu,
  • Kopia zapasowa, czyli narzędzie do zarządzania kopiami zapasowymi i przywracania stron WWW.

W panelu znajdziemy również dostęp do bazy wiedzy, dzięki czemu możemy łatwo znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania związane z obsługą serwera Atthost.

W zakładce Kontakt z BOK znajdziesz formularz kontaktowy, który pozwoli wysłać wiadomość e-mail bezpośrednio do supportu.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel klienta to narzędzie, które umożliwia nam kontrolowanie naszego hostingu. Za jego pośrednictwem możemy wprowadzać zmiany w danych dostępowych, zarówno do serwera, jak i skrzynek e-mail. Ważne jest, aby panel był odpowiednio zabezpieczony, aby chronić nas przed kradzieżą lub utratą dostępu.

Panel Atthost nie posiada niestety dodatkowych zabezpieczeń dostępu do panelu, takich jak np. dwuskładnikowe logowanie.

3. Nadanie dostępu do usług innym użytkownikom

Webdeveloperzy i agencje tworzące strony internetowe i aplikacje webowe często mają problem z zarządzaniem wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Muszą sobie poradzić z dużą ilością haseł i informacji dostępowych, które otrzymują od klientów. Zadanie staje się jeszcze trudniejsze, kiedy klient decyduje się zmienić dane dostępowe, np. do serwera FTP lub bazy danych, nie informując wcześniej twórców strony o takiej decyzji. Wielu operatorów hostingu posiada jakieś rozwiązanie tego problemu.

Niestety Atthost nie udostępnia opcji nadania dostępu innemu użytkownikowi w Panelu Klienta. Nie jest to duży minus, ale warto wprowadzić taką funkcję w przyszłości.

4. Testy panelu – podsumowanie

Panel Klienta Atthost jest przejrzysty i wygodny w obsłudze. Posiada sporo rozbudowanych funkcji, które ułatwią korzystanie z hostingu. Poza instalatorem aplikacji CMS panel pozwala obsługiwać aplikacje stworzone w Django, Ruby on Rails i NodeJS. Dodatkowo w panelu otrzymujemy dostęp do zaawansowanych ustawień poczty (w tym ustawień filtra antyspamowego). Z ważnych braków należy wymienić brak możliwości włączenia dwuskładnikowego logowania się do panelu, co byłoby dodatkowym zabezpieczeniem dostępu.

ZaletyWady
✔ możliwość dodawania/edycji zadań Cron✗ brak logowania dwuskładnikowego
✔ wygodny autoinstalator aplikacji CMS✗ brak możliwości nadania dostępu do hostingu innemu użytkownikowi
✔ możliwość aktywacji SSH z poziomu Panelu
✔ możliwość instalacji aplikacji Django, Ruby on Rails i NodeJS
✔ dostęp do menadżera plików z poziomu panelu

Panel Klienta oferuje wiele rozbudowanych funkcji i choć ma kilka braków, zwłaszcza zabezpieczenia w postaci 2FA to oceniam go na 4.5.

Testy RODO

Większość stron internetowych wymaga przetwarzania danych swoich użytkowników. W celu zapewnienia zgodności z przepisami warto podpisać umowę powierzenia operatorowi hostingu przetwarzania danych osobowych.

Atthost oferuje możliwość zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych bezpośrednio w Panelu Klienta – duży plus za prostotę i wygodę rozwiązania.

Generator umów dostępny w atthost
Generator umów dostępny w Atthost

Generator umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych znajdzie w Panelu Klienta w zakładce RODO.

Testy supportu

Pomoc techniczna, czyli support jest ważnym elementem oferty hostingodawcy. Dobry support może bardzo zachęcić klientów do korzystania z oferty danej firmy. Sprawdźmy jak kwestia obsługi technicznej wygląda w firmie Atthost.

1. Dostępne kanały supportu

Atthost oferuje pomoc techniczną jedynie kanałem mailowym. Biuro Obsługi Klienta pracuje w dni robocze w godz. 8:00-21:00 i w weekendy w godzinach 9:00-17:00. Nie mam możliwości skontaktowania się z działem pomocy technicznej telefonicznie lub na czacie.
Pod numerem wskazanym na stronie hostingodawcy i na czacie dostępni są jedynie konsultanci działu sprzedaży.

Zgłoszenie mailowe można wysłać na adres pomoc@atthost.pl. lub poprzez formularz kontaktowy dostępny w Panelu Klienta w zakładce Kontakt z BOK.

E-mailpomoc@atthost.pl

2. Informacje o testach

W ramach testu supportu wysyłałam zapytania mailowe dot. hostingu i samej oferty o różnych porach dnia, zarówno w dni robocze, jak i w weekend. Zgłoszenia wysyłałam zarówno jako klient, jak i również anonimowo z innego adresu e-mail.

3. Testy supportu

W związku z tym, że Atthost oferuje jedynie kontakt mailowy z Biurem Obsługi Klienta, mogłam przetestować jedynie ten kanał kontaktu. Średni czas odpowiedzi na przesłane zgłoszenie mailowe wyniósł ok. 25 minut. To naprawdę dobry czas!

4. Testy supportu – podsumowanie

Pomimo tego, że support Atthost oferuje tylko mailowy kanał kontaktu z Biurem Obsługi Klienta to i tak nie trzeba długo czekać na odpowiedź. Konsultanci odpowiadają rzetelnie i szczegółowo. Podsumowując – oceniam support Atthost na 4. Pomimo dobrej jakości obsługi dostęp do pomocy jest mocno ograniczony do jednego kanału.

Opinie o firmie

Atthost działa na polskim rynku od 2012 roku i posiada siedzibę w Płocku.

Dane firmy:

Atthost Sp. z o. o.
Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 35,
lok. 6, wej. nr 2,
09-402 Płock

Firma posiada sporo pozytywnych opinii zarówno w Google, jak i na Facebooku.

Opinie o atthost w Google
Opinie o Atthost w Google
Opinie o Atthost w serwisie Facebook

W większości pozytywnych opinii pojawia się dobra ocena pomocy technicznej i z tym zgadzam się w pełni. Pomimo tylko jednego dostępnego kanału kontaktu support jest rzeczowy i odpowiada w miarę szybko. W negatywnych opiniach głównie pojawia się problem wolnego działania serwerów Atthost, co potwierdzają wykonane przeze mnie testy.

Podsumowanie

Hosting Atthost będzie dobry wyborem dla osób, które nie oczekują dobrej wydajności, ale chcą hostować swoje aplikacje napisane w Ruby on Rails, Django, czy Node JS. Atthost posiada przejrzystą ofertę hostingową i równe ceny rejestracji i odnowienia serwerów. Support Atthost jest dobrej jakości, ale ograniczony jedynie do kontaktu mailowego. Wydajność testowanego hostingu stoi na niskim poziomie, co jest spowodowane przestarzałymi procesorami i wolnymi dyskami twardymi. Podsumowując poszczególne testy przyznaję hostingowi Atthost ocenę 3.8.

check mark

Moja ocena hostingu

3.8 / 5

4/5

Bezpieczeństwo

4/5

Oferta

4.5/5

Panel Klienta

2.6/5

Wydajność

4/5

Support