Recenzja hostingu
home.pl

Obiektywna i szczera recenzja hostingu home.pl. Testuję działanie, udostępnione przez firmę narzędzia do zarządzania hostingiem oraz gruntownie sprawdzam ofertę firmy.

 • DNSAnycast

 • Brak limitu ilości skrzynek pocztowych

 • Wsparcie dla najnowszych wersji PHP

 • Obsługa DNSSEC

Laptop ze stroną ofertową home.pl

Moja ocena hostingu: 3.3/5

3.5/5

Bezpieczeństwo

3.5/5

Oferta

3.5/5

Panel Klienta

3.3/5

Wydajność

2.5/5

Support

Podstawowe informacje

Home.pl to firma obecna na polskim rynku hostingowym ponad 20 lat. W ofercie posiada nie tylko hosting, ale również serwery VPS i dedykowane. Home.pl jest również rejestratorem domen i certyfikatów SSL.

Home.pl ma swoją siedzibę w Szczecinie, zaś serwerownie, z jakich korzysta, mieszczą się w dwóch polskich lokalizacjach należących do T-Mobile Polska (od Biura Obsługi Klienta uzyskałem informacje, że serwerownie zlokalizowane są w Piasecznie), jak podkreślają na swojej stronie WWW.

Home.pl posiada w swojej ofercie liczne pakiety hostingowe, w ramach których oferuje:

 • nielimitowany transfer danych,
 • dostęp do SSH (poza najniższymi pakietami),
 • kopie zapasowe do 7 dni wstecz,
 • instalator aplikacji CMS,

Ceny pakietów hostingowych przeznaczonych dla WordPressa startują od 49,08 zł brutto w pierwszym roku dla pakietu Hosting WordPress SSD Start + SSL. Najwyższy pakiet polecany dla WordPressa – Hosting WordPress SSD Premium + SSL kosztuje w pierwszym roku 135,18 zł brutto. Warto jednak zwrócić uwagę, że ceny odnowienia serwerów w home.pl są bardzo wysokie. Dla przykładu najniższy pakiet sugerowany dla WordPressa w kolejnych latach kosztuje 905,28 zł brutto za rok. W przypadku oferty home.pl rozbieżność pomiędzy cenami w pierwszym roku a cenami odnowienia jest znacząca. Poniżej znajdziesz ofertę hostingu WordPress w home.pl.

oferta serwerów WordPress home.pl
Oferta hostingów WordPress home.pl

Po zweryfikowaniu oferty serwerów dla WordPressa od home.pl uważam, że najlepszym wyborem na początek będzie opcja Hosting WordPress SSD Profesjonalny + SSL – oferuje on przyzwoite parametry i nie ma limitów nałożonych na serwer w najniższym pakiecie.

Firma home.pl oferuje jedynie płatną migrację stron WWW i skrzynek pocztowych, której wycenę można uzyskać dopiero po kontakcie z działem migracji. Na rynku większość firm oferuje bezpłatną migrację, więc jest to spory minus.

Wiele firm dostępnych na polskim rynku hostingowym oferuje bezpłatny okres próbny, podczas którego mamy możliwość przetestowania serwera bez dokonywania opłaty. Zazwyczaj taki okres testowy trwa 14 dni. W przypadku home.pl nie ma możliwości sprawdzenia działania serwerów podczas okresu testowego. W związku z tym nie ma opcji przetestowania działania serwerów home.pl bez wniesienia opłaty za pierwszy rok. Oceniam to na minus.

Jeśli chodzi o wykorzystane podzespoły, to niestety na stronie home.pl nie znalazłam informacji na temat tego, z jakich procesorów korzystają. Dopytałam o tę kwestię na czacie, jednak konsultant wskazał tylko, że „nie udzielają takich informacji”. Niestety obawiam się, że jest to spowodowane tym, że w kwestii procesorów, a co za tym idzie wydajności, nie ma się czym pochwalić.
Oferta hostingowa home.pl jest złożona i podzielona na kilka sekcji. W menu głównym znajdziemy hostingi WWW, hostingi WordPress, hostingi PrestaShop i Managed Hosting. Dodatkowo w każdej sekcji znajdziemy min. 3 pakiety. Szukając hostingu na start, trochę trudno połapać się w wielu pakietach hostingowych. Uważam, że dla osób początkujących może to być mylące.

DyskSSD od 25 GB
Procesorbran danych
TransferBez limitu
Okres testowyNie
BackupTak, codzienny z 7 dni
Bezpłatny certyfikat SSLNie
Cena w pierwszym rokuod 39,90 zł netto
Cena odnowieniaod 736,00 zł netto za rok

Podsumowując, uważam, że ilość dostępnych pakietów hostingowych w home.pl może być myląca zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Dodatkowo warto podkreślić, że różnica pomiędzy rejestracją serwera w home.pl a odnowieniem go w kolejnych latach jest ogromna (często w kolejnym roku zapłacimy nawet 12 razy więcej!). W związku z tym oceniam ofertę home.pl na 3.5.

Testy wydajnościowe

Do testów wybrałam pakiet polecany przez home.pl dla stron opartych na WordPressie – Hosting WordPress SSD Profesjonalny + SSL. Pakiet sprzedawany jest w pakiecie z certyfikatem SSL i w związku z tym, że home.pl nie oferuje bezpłatnych certyfikatów SSL najlepiej zakupić od razu hosting i SSL w pakiecie. Pakiet oferuje 50 GB przestrzeni i możliwość zainstalowania 50 strona WWW opartych na WordPressie.
Na hostingu zainstalowałam WordPressa w wersji 6.1.1, z zainstalowanymi wtyczkami Elementor, WooCommerce, Yoast SEO, Contact Form 7, Better Search Replace oraz Jetpack. Wszystkie wtyczki pobrałem z repozytorium WordPressa w wersji bezpłatnej. Dodatkowo zainstalowałam motyw Astra pobrany bezpośrednio z repozytorium motywów WordPressa i dodałem treści demo. Wersja PHP ustawiona dla strony podczas testów to 8.0.

W powyższej konfiguracji przetestowałam wszystkie hostingi dostępne w tym rankingu, dzięki czemu rzetelnie mogłam porównać hosting home.pl z innymi serwerami.

Do testów wydajnościowych skorzystałam z następującego zestawu narzędzi:

 • komputer z systemem operacyjnym macOS 13.0.1,
 • przeglądarka Google Chrome w wersji 108,
 • GTMetrix,
 • Loader.io,
 • WPPerformanceTester,
 • DNS Benchmark Speed – DNS Perf,
 • SSH,
 • Speedtest.net

Poza powyższymi narzędziami wykorzystałam poniższe skrypty dostępne na platformie github.com, których użyłem do przetestowania wydajności bazy danych i PHP:

Poniżej znajdziesz wyniki przeprowadzonych testów wraz z ich szczegółową analizą.

1. Test prędkości – TTFB

TTFB (z ang. Time To First Byte) to czas reakcji serwera, czyli okres pomiaru od wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera WWW do momentu otrzymania pierwszego bajtu danych.

Pomiaru TTFB dla home.pl dokonałam korzystając z narzędzia GTMetrix w bezpłatnej wersji. Do pomiarów wykorzystałam serwer znajdujący się w Londynie. Wykonałam kilka pomiarów o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia. Najniższą wartością, jaką udało się osiągnąć serwerom home.pl był czas 775 ms. W porównaniu z serwerami innych operatorów jest to przeciętny wynik. Średnia TTFB z wszystkich testów dla home.pl to 869 ms.

Wynik testu TTFB serwera home.pl
Wynik testu TTFB serwera home.pl (mniej = lepiej)

Korzystając z GTMetrixa zweryfikowałam również parametr onLoad Time, czyli czas, po którym cała strona została załadowana, a jej wszystkie zasoby pobrane. Ten parametr wskazuje czas ładowania się naszej strony. Jest on w dużej mierze uzależniony od zawartości i wielkości naszej strony. W przypadku home.pl onLoad Time wyniósł najmniej 1.7 s, co daje przeciętny wynik.

Analizując wyniki TTFB i onLoad Time home.pl uważam, że wybierając serwery home.pl możemy być zawiedzeni czasem ładowania się naszej strony i tym samym prędkością jej działania. Myślę, że home.pl ma sporo do poprawienia w tym zakresie.
W związku z powyższymi wynikami oceniam ten parametr serwera na 3.

2. Test dużego ruchu

Do testu dużego ruchu na stronie wykorzystałam narzędzie Loader.io. Wykonałam test Maintain client load, w którym utrzymywana była stała liczba klientów (od 0 do 250) w ciągu 1 minuty. Poszczególni klienci wykonywali określoną liczbę wywołań strony. Zapytania były wykonywane po protokole https:// metodą GET.

Wyniki testu dużego ruchu home.pl
Wynik testu dużego ruchu na stronie WWW serwera home.pl

Pomimo przyzwoitego czasu odpowiedzi przy sporym obciążeniu (średnio 1929 ms, mniej = lepiej) sukcesem zakończyły się jedynie 4 zapytania. Na jedno serwer zwrócił błąd 500, a na resztę nie odpowiedział. Sam test nie został ukończony i zakończył się po zaledwie 3 sekundach. W związku z tym, że obciążenie było stosunkowo duże i na co dzień na większości stron WWW nie spotykamy tak dużego ruchu, to niestety w przypadku średnich sklepów internetowych i akcji promocyjnych, np. podczas Black Friday hosting home.pl może nie poradzić sobie z dużym ruchem. W związku z tym oceniam home.pl jeśli chodzi o obsługę dużego ruchu na stronie zaledwie na 2.

3. Wydajność pod kątem WordPressa

Jedna trzecia stron dostępnych w sieci zbudowana została na WordPressie. Jest to najpopularniejsze i najpowszechniejsze narzędzie do tworzenia stron WWW. W związku z tym zweryfikowałam również testowany hosting pod kątem wydajności WordPress.
Do tego testu wykorzystałam narzędzie dostępne w repozytorium wtyczek WordPressa – WPPerformanceTester. Przy jego użyciu sprawdziłam, jak serwer radzi sobie z operacjami PHP i bazodanowymi związanymi z działaniem WordPressa.

znak zapytania

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami i witrynami internetowymi. WordPress oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, dzięki czemu można tworzyć zaawansowane witryny internetowe. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest dostępny w wielu językach.

Wynik testu wydajności pod kątem WordPressa
Wynik testu wydajności pod kątem WordPressa (mniej = lepiej)

Na powyższym wykresie wyniki serwera home.pl oznaczone są kolorem błekitnym. Szarym kolorem oznaczone zostały średnie czasy. Zgodnie z wykresem wyniki home.pl oscylują trochę poniżej średniej wszystkich testów wykonanych wtyczką. Wynik nie jest rewelacyjny, biorąc pod uwagę, że home.pl używa dysków SSD.

Operacje wykonane przez wtyczkę zakończyły się po upływie ponad 9 sekund. Wynik dość przeciętny, w związku z tym przyznaję home.pl 3.5 na 5 za wydajność pod kątem WordPressa.

4. Wydajność dysku

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów serwera. Dzięki szybkim dyskom strony WWW działają szybciej i wydajniej. Home.pl, zgodnie z informacją na stronie WWW oferuje dyski SSD, jednak bez technologii NVME.
Do przetestowania tego parametru wykorzystałam narzędzie dd dostępne w terminalu łącząc się z serwerami po protokole SSH. W przypadku serwera home.pl otrzymałam dostęp do SSH, jednak chcąc wywołać narzędzie dd otrzymałam błąd Permission denied, co oznacza, że administratorzy home.pl zablokowali to narzędzie dla użytkowników. W związku z tym nie miałam możliwości przetestowania wydajności dysku hostingu home.pl

znak zapytania

Co to jest SSD?

SSD (z ang. Solid State Drive) to rodzaj pamięci masowej, która wykorzystuje pamięć flash do przechowywania danych na komputerze. Jest ona znacznie szybsza niż tradycyjne pamięci masowe, takie jak dyski twarde, ponieważ nie ma ruchomych części, które muszą się obracać do odczytu danych. Dzięki temu SSD może dostarczać dane nawet dziesiątki razy szybciej niż dyski twarde.

5. Testy serwerów DNS

Na szybkość ładowania się strony mają wpływ również serwery DNS operatora, a w szczególności ich czas odpowiedzi na zapytanie otrzymane od użytkownika (po wpisaniu przez niego adresu URL strony w pasku adresu przeglądarki). Do weryfikacji działania serwerów DNS użyłam narzędzia DNS Speed Benchmark, które wskazało, ile wynosi czas odpowiedzi hostów DNS w zależności od położenia. Zweryfikowałam czas dla Europy i Polski.

Czas odpowiedzi serwerów DNS home.pl w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS home.pl w Europie
Czas odpowiedzi serwerów DNS home.pl w Polsce
Czas odpowiedzi serwerów DNS home.pl w Polsce

Wykonałam osobne testy dla Europy i Polski, co pozwoliło mi dokładnie zweryfikować wydajność serwerów DNS. W przypadku home.pl czasy odpowiedzi zarówno w Polsce, jak i Europie są przeciętne. Pomimo działającego DNS Anycast (jak deklaruje firma na swojej stronie WWW) czasy odpowiedzi są dość wysokie – powyżej 35ms (mniej = lepiej), nawet na terenie Polski.
W związku z wynikami oceniam wydajność serwerów DNS home.pl na 2 w pięciostopniowej skali.

6. Wydajność procesów PHP i bazy danych

W tym teście zweryfikowałam wydajność PHP i bazy danych używając do tego skryptu PHP Benchmark dostępnego pod tym linkiem. Benchmark działa na najnowszych wersjach PHP i pozwala przetestować prędkość wykonywania się operacji matematycznych, na ciągach znaków, itd. W przypadku bazy danych narzędzie sprawdza czas połączenia z bazą i wykonania kilku zapytań. Pamiętaj, że Twoje wyniki mogą się nieco różnić od tych przedstawionych poniżej – wynik testu zależy od wielu czynników, w szczególności od obciążenia serwera.

Wyniki php benchmark home.pl
Wyniki PHP Benchmark home.pl

W przypadku wydajności PHP i bazy danych serwer home.pl poradził sobie dobrze, osiągając łączny czas wykonania operacji 0.314 s (mniej = lepiej). Ten dobry wynik zasługuje na ocenę 4.5 na 5.

znak zapytania

Co to jest baza danych?

Baza danych jest systemem przechowywania i organizacji informacji. Składa się z tabel, które zawierają dane, oraz relacji między nimi. Baza danych umożliwia wyszukiwanie informacji, tworzenie raportów i udostępnianie danych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których dane są często aktualizowane i wykorzystywane do tworzenia raportów. Bazy danych stanowią również ważną część stron WWW opartych na aplikacjach CMS.

7. Test szybkości łącza

W tym teście sprawdziłam jak szybko nasz serwer WWW może pobrać plik o wadze 1 GB z zewnętrznego źródła. Aby to zrobić, wykonałam test pobierania pliku z serwerów operatora danych firmy Hetzner. Wynik tego testu wskazał czas potrzebny na pobranie pliku (w sekundach, mniej = lepiej) oraz średniej prędkości pobierania danych (więcej = lepiej), co jest ważnym elementem działania naszych stron WWW.

$ wget https://speed.hetzner.de/1GB.bin —-report-speed=bits
--2023-02-01 09:23:21-- https://speed.hetzner.de/1GB.bin
SSL_INIT
Resolving speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)... 88.198.248.254, 2a01:4f8:0:59ed::2
Connecting to speed.hetzner.de (speed.hetzner.de)|88.198.248.254|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 1048576000 (1000M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘1GB.bin’

1GB.bin       100%[===================>]  1000M 44.9MB/s  in 25s   

2023-02-01 09:23:46 (40.4 MB/s) - ‘1GB.bin’ saved [1048576000/1048576000]

idn_encode failed (-314): ‘A-label roundtrip failed’
--2023-02-01 09:23:46-- http://%E2%80%94-report-speed=bits/
Resolving —-report-speed=bits (—-report-speed=bits)... failed: Name or service not known.
wget: unable to resolve host address ‘—-report-speed=bits’
idn_encode failed (-314): ‘A-label roundtrip failed’
FINISHED --2023-02-01 09:23:46--
Total wall clock time: 25s
Downloaded: 1 files, 1000M in 25s (40.4 MB/s)

Serwer home.pl poradził sobie z tym testem znakomicie osiągając średnią prędkość pobierania na poziomie 40.4 MB/s (więcej = lepiej) oraz czas 25 s pobijając tym samym pozostałe hostingi. Tak świetny wynik home.pl zasługuje na 5.

8. Testy wydajnościowe – podsumowanie

TestOcena
Test prędkości – TTFB3/5
Test dużego ruchu2/5
Wydajność pod kątem WordPressa3.5/5
Wydajność dysku
Testy serwerów DNS2/5
Wydajność procesów PHP i bazy danych4.5/5
Test szybkości łącza5/5
Ogólna ocena za wydajność3.3/5

Na podstawie wykonanych testów wydajnościowych hostingu home.pl mogę przyznać jedynie ocenę 3.3 na 5, co stanowi średnią wszystkich przyznanych ocen w testach jednostkowych.

Bezpieczeństwo

Po wykonanych testach wydajnościowych przyszedł czas na weryfikację hostingu home.pl pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdziłam najważniejsze zabezpieczenia serwera i elementy z tym powiązane.

1. Kopie zapasowe

Na początek kwestia backupów, które są jednym z najważniejszych elementów związanych z bezpieczeństwem stron WWW. Dostępne kopie zapasowe stron WWW lub skrzynek pocztowych pozwalają przywrócić ich właściwy stan w przypadku problemów ze stroną WWW lub po przypadkowym usunięciu ważnych wiadomości e-mail na skrzynce pocztowej.
Zobaczmy, jak kwestia kopii zapasowych wygląda w przypadku home.pl.

PlusyMinusy
backup wykonywany co 24 godzinykopie dostępne zaledwie z ostatnich 7 dni
bezpłatny dostęp do katalogu z kopiami zapasowymi strony www na serwerzebrak możliwości przywrócenia kopii z poziomu Panelu Klienta
wysoki koszt przywrócenia strony i skrzynki pocztowej przez Biuro Obsługi Klienta – 100 zł netto

Kopie zapasowe home.pl wykonuje codziennie (raz dziennie) i przechowuje kopie jedynie z ostatnich 7 dni. Nie ma możliwości przywrócenia strony i skrzynek pocztowych bezpośrednio w Panelu Klienta home.pl. Home.pl daje jedynie bezpłatny dostęp do kopii plików strony i bazy danych, co pozwala na ręczne przywrócenie strony. Do tego potrzebna jest znajomość FTP i panelu zarządzania bazą danych PHPMyAdmin.
Pomoc techniczna hostingodawcy oferuje przywrócenie strony WWW z kopii zapasowej w naszym imieniu, jednak jest to koszt 100 zł netto. Taki sam koszt występuje w przypadku przywrócenia skrzynki pocztowej.

2. Transfer plików

Jednym z istotnych aspektów korzystania z serwerów jest możliwość wysyłania plików na serwer przy użyciu protokołów szyfrowanych. Home.pl oferuje wszystkie dostępne szyfrowane protokoły:

FTPs
SFTP
SSH
znak zapytania

Co to jest FTPs i SFTP?

FTPs i SFTP to rozszerzenia protokołu wymiany plików FTP, które pozwalają na szyfrowanie danych dostępowych i/lub przesyłanych danych. FTPS szyfruje jedynie dane dostępowe, natomiast podczas połączenia poprzez SFTP szyfrowane są również wysyłane i odbierane dane.

Połączenie po protokole SSH możliwe jest jedynie przy użyciu konta głównego FTP.

znak zapytania

Co to jest SSH?

SSH to protokół komunikacyjny służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, np. serwerami. Dzięki SSH możesz efektywnie zarządzać plikami, wykonywać na nich operacje, archiwizować pliki i katalogi otrzymać dostęp do usług MySQL, rsync, PHP oraz wiele innych.

W przypadku protokołów szyfrowanych transferu plików home.pl oferuje wszystkie dostępne opcje.

3. Separacja katalogów

Każda strona WWW, zwłaszcza ta oparta na systemie CMS, np. WordPress narażona jest na infekcje. Jeśli na serwerze posiadamy więcej, niż jedną stronę infekcje mogą przechodzić pomiędzy nimi. Przed tym chroni separacja katalogów.

znak zapytania

Do czego służy separacja katalogów?

Separacja jest szczególnie ważna, jeśli na serwerze posiadasz więcej niż jedną stronę WWW. Jeśli katalogi Twoich stron mają włączoną separację i na jednej ze stron wystąpi infekcja wirusowa, to wirus nie przedostanie się do katalogu drugiej strony. Separacja ogranicza dostęp skryptom tylko do katalogu strony.

Większość pakietów hostingowych oferuje możliwość włączenia separacji strony WWW. Separację można włączyć samodzielnie w Panelu administracyjnym home.pl. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki Usługi WWW -> wybierzesz swój serwer -> klikniesz odnośnik Wszystkie w sekcji Przypisane domeny, następnie w wierszu z nazwą Twojej domeny wybierzesz Opcje -> Edytuj i przekierujesz domenę na katalog, wybierając opcję Podkatalog z separacją serwisu.

Opcja włączenia separacji w panelu home.pl
Okno włączenia separacji w home.pl

4. WAF

WAF (z ang. Web Application Firewall) jest zaporą sieciową, która chroni aplikacje webowe i strony www przed popularnymi atakami. Dzięki niej serwery są chronione przed atakami wysycającymi zasoby i wyciekami danych.

Serwery home.pl oferują WAF, który sprawia, że są one odporne na różnego rodzaju ataki, np. DDoS. WAF zapewnia stabilność działania strony WWW i zmniejsza ryzyko infekcji.

5. Zabezpieczenia poczty

Kolejnym ważnym aspektem są zabezpieczenia poczty elektronicznej, czyli popularnego maila, z którego każdy z nas korzysta na co dzień, wysyłając i odbierając dziesiątki wiadomości. Serwery pocztowe home.pl wspierają popularne zabezpieczenia tej usługi, które chronią skrzynki przed wysyłką z nieautoryzowanego serwera lub próbami podszycia się pod nadawcę.

Mechanizmy zabezpieczające pocztę

Działanie wdrożonych mechanizmów sprawdziłam wysyłając i odbierając wiadomości na różne serwery pocztowe (m.in. Gmail, Onet Poczta i poczta WP.pl) dodatkowo sprawdzając nagłówki wiadomości. Poniżej znajdziesz listę mechanizmów zabezpieczających pocztę e-mail w home.pl.

SPF
DKIM
DMARC

Dodatkowo DKIM możemy aktywować samodzielnie dla domeny w home.pl bezpośrednio w Panelu administracyjnym w zakładce Domeny.

6. SSL

Certyfikaty SSL pozwalają na łączenie się z Twoją stroną internetową po protokole szyfrowanym https://, co zapewnia bezpieczeństwo danych wysyłanych pomiędzy Twoją stroną a jej użytkownikami. Jeśli domena posiada aktywny certyfikat SSL zobaczysz to na pasku adresu przeglądarki – obok nazwy domeny pojawi się zamknięta kłódka.

Home.pl oferuje jedynie płatne certyfikaty, których ceny rozpoczynają się od 20 zł netto w pierwszym roku i 160 zł netto za rok w kolejnych latach. W przeciwieństwie do większości operatorów hostingu dostępnych na polskim rynku home.pl nie oferuje bezpłatnych certyfikatów SSL – to spory minus.

Oferta podstawowych certyfikatów SSL home.pl
Oferta podstawowych certyfikatów SSL home.pl

7. Zabezpieczenia DNS

Do najpopularniejszych opcji związanych z zabezpieczeniem DNS należą DNSSEC i DNS Anycast. DNSSEC można włączyć bezpośrednio w Panelu home.pl jednym kliknięciem w zakładce Domeny.

DNS Anycast jest dostępny dla wszystkich domen zarejestrowanych w home.pl i przekierowanych na serwery DNS tego operatora. Nie trzeba dodatkowo włączać tej opcji – jest ona dostępna automatycznie dla wszystkich domen.

znak zapytania

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC to technologia zapewniająca bezpieczeństwo protokołu DNS. Umożliwia ona weryfikację (autentyczność) domen i odpowiedzi DNS, aby upewnić się, że użytkownik jest przekierowany do właściwej witryny internetowej. Technologia DNSSEC używa cyfrowego podpisu do zabezpieczenia odpowiedzi DNS, dzięki czemu odpowiedzi są zaszyfrowane i zweryfikowane przed przekazaniem użytkownikowi.

8. Bezpieczeństwo – podsumowanie

Hosting home.pl oferuje podstawowe zabezpieczenia serwera, takie jak zabezpieczenia DNS, szyfrowane protokoły przesyłania plików (m.in. FTPS, SSH), zabezpieczenia poczty e-mail oraz kopie zapasowe. Oferta bezpieczeństwa serwer zawiera niestety sporo minusów – brak bezpłatnej możliwości przywrócenia strony WWW z kopii zapasowej przez obsługę techniczną (w home.pl to dodatkowy koszt 100 zł netto), kopie zapasowe jedynie z 7 ostatnich dni oraz brak bezpłatnego certyfikatu SSL. Podsumowując zabezpieczenia hostingu home.pl oceniam na 3.5.

Testy panelu

Po zarejestrowaniu hostingu w home.pl otrzymujemy do dyspozycji Panel administracyjny, który pozwala na zarządzanie zarówno hostingiem, jak i zarejestrowanymi domenami oraz certyfikatami SSL. Panel posiada dość przejrzysty układ i w miarę świeży wygląd. Sprawdźmy jakie narzędzia i zabezpieczenia oferuje panel administracyjny home.pl.

1. Dostępne narzędzia

Panel administracyjny home.pl oferuje podstawowe narzędzia do zarządzania usługami. W przypadku domen pozwala na edycję rekordów DNS, zmianę serwerów DNS. Opcje nie są mocno rozbudowane. Podobnie jest w przypadku certyfikatów SSL.

Sekcja Usługi WWW, czyli miejsce do zarządzania serwerami posiada ciut więcej opcji. Możemy w tym miejscu zarządzać przekierowanymi na serwer domenami, w tym ustawić przekierowanie na właściwy katalog, zmienić wersję PHP, zarządzać kontami e-mail, w tym podstawowymi opcjami filtra antyspamowego (m.in. dodawanie użytkowników do czarnej i białej listy, dodanie listy mailingowej, czy włączenie funkcji Catch-All).

znak zapytania

Co to jest catch-all?

Catch-all to funkcja, która pozwala na odbieranie wszystkich wiadomości e-mail, które są wysyłane na dane konto, nawet jeśli nazwa użytkownika jest nieprawidłowa lub nieistniejąca. Oznacza to, że wszystkie wiadomości e-mail, które nie pasują do żadnego istniejącego adresu e-mail, zostaną przekierowane na wybrane konto e-mail. Jest to szczególnie przydatne dla firm, które chcą mieć możliwość otrzymywania wiadomości e-mail od klientów, nawet jeśli nie są pewni, czy wpisali poprawny adres e-mail.

Do podstawowych funkcji dostępnych w Panelu home.pl należy zaliczyć możliwość zarządzania kontami FTP i bazami danych. Do dyspozycji otrzymujemy dodatkowo instalator WordPressa. Instalator jest prosty w obsłudze i intuicyjny.

Instalator WordPressa w home.pl - widok ekranu głównego
Instalator WordPressa w home.pl – widok ekranu głównego

Poza podstawowymi ustawienia w panelu możemy aktywować dodatkowe funkcje naszego serwera, m.in. obsługę HTTP/3. Co ciekawe panel home.pl pozwala na przełączenie serwera WWW pomiędzy LiteSpeed i Apache.

Panel administracyjny home.pl - okno zmiany ustawień serwera WWW
Panel administracyjny home.pl – okno zmiany ustawień serwera WWW
znak zapytania

Co to jest serwer WWW?

Serwer WWW to program komputerowy, który odpowiada na żądania pochodzące od przeglądarek internetowych. Serwery WWW używają protokołu HTTP (Hypertext Transfer Protocol) do przesyłania zasobów internetowych, takich jak strony HTML, obrazy, multimedia i inne. Najpopularniejsze serwery WWW to Apache, Litespeed i Nginx.

Poza opcjami związanymi z zarządzaniem zarejestrowanymi usługami mamy do dyspozycji możliwość zlecenia kwestii formalnych, takich jak zmiana danych abonenta, czy cesja usługi. Bezpośrednio w panelu mamy możliwość wywołania czatu z Biurem Obsługi Klienta i wysłania maila poprzez formularz kontaktowy.

2. Zabezpieczenia panelu

Panel administracyjny home.pl nie posiada niestety dodatkowych zabezpieczeń, m.in. dwuskładnikowego logowania. Do dyspozycji otrzymujemy jedynie historię logowań na nasze konto z widoczną datą, godziną i adresem IP.

znak zapytania

Co to jest dwuskładnikowe logowanie?

Dwuskładnikowe logowanie (2FA) to metoda weryfikacji tożsamości wykorzystująca dwa źródła danych do potwierdzenia autentyczności użytkownika. Zazwyczaj używa się połączenia hasła i tokena lub kombinacji hasła i kodu weryfikacyjnego, aby zapewnić bezpieczeństwo. Token może być wysłany do użytkownika za pośrednictwem wiadomości SMS lub aplikacji mobilnej.

3. Nadawanie dostępu do usług innym użytkownikom

Webdeveloperzy i agencje tworzące strony internetowe i aplikacje webowe często muszą zmierzyć się z kłopotem zarządzania wieloma usługami hostingowymi swoich klientów. Mają do czynienia z całą masą haseł i informacji dostępowych, które otrzymują od klientów. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy klient postanowi zmienić dane dostępowe, np. do serwera FTP lub bazy danych, bez uprzedniego poinformowania twórców strony o takiej decyzji.

Home.pl oferuje możliwość nadania dostępu innym użytkownikom, ale jedynie do części usług. W home.pl możesz nadać dostęp do zarządzania jedną z Twoich domen innemu użytkownikowi. Osoba otrzymująca dostęp do domeny musi posiadać konto w Panelu home.pl. Co więcej, jeśli zakupisz w home.pl produkt licencyjny, np. Office 365 możesz tworzyć konta użytkowników i przypisywać do nich pojedyncze licencje zakupionych produktów.

Home.pl nie daje jednak możliwości nadawania dostępu innym użytkownikom do hostingów i serwerów znajdujących się na Twoim koncie. Hostingodawca na swojej stronie pomocy sugeruje przekazanie loginu i hasła do Twojego konta innemu użytkownikowi, choć podkreśla, że jest to potencjalnie niebezpieczne.

4. Testy panelu – podsumowanie

Panel home.pl nie jest najnowszą aplikacją (ma już swoje lata), jednak posiada dość przejrzysty układ. Nie wszystkie opcje są rozmieszczone w sposób intuicyjny, jednak po spędzeniu kilku dłuższych chwil z panelem można odnaleźć poszukiwane opcje.
Panel zapewnia jedynie podstawowe funkcjonalności i w porównaniu z panelami konkurencji ma mocno okrojone funkcje.

ZaletyWady
✔ wygodny autoinstalator aplikacji CMS✗ brak możliwości przywrócenia kopii zapasowej strony z poziomy Panelu Klienta
✔ możliwość włączenia funkcji catch-all✗ brak możliwości ustawienia przekierowania skrzynki pocztowej w Panelu Klienta
✗ brak możliwości zarządzania zadaniami Cron
✗ brak logowania dwuetapowego
✗ brak możliwości przekazania dostępu do hostingu innemu użytkownikowi

Panel administracyjny home.pl jest stosunkowo przejrzysty, jednak nie oferuje zbyt wielu opcje. W związku z tym oceniam go na 3.5.

Testy RODO

Większość stron internetowych przetwarza dane swoich użytkowników. Aby robić to zgodnie z obowiązującymi przepisami, najlepiej podpisać umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych operatorowi hostingu.

Home.pl oferuje możliwość zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych na stronie https://home.pl/rodo/ w zakładce Umowa PPDO. W tym miejscu dostępny jest generator umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.

Generator umów dostępny w home.pl
Generator umów dostępny w home.pl

Generator umów jest wygodny i przejrzysty – duży plus dla home.pl.

Testy supportu

Obsługa techniczna hostingu to istotny element oferty hostingodawcy. Jeśli nie jest na wysokim poziomie, to może skutecznie odstraszyć klientów. Sprawdź jak wypadła obsługa techniczna home.pl.

1. Dostępne kanały supportu

Home.pl zapewnia pomoc kilkoma kanałami kontaktu, są to m.in:

 • infolinia czynna 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu. Tutaj warto zaznaczyć, że pomoc specjalistów dostępna jest tylko w dni robocze od 8:00 do 20:00. W pozostałych godzinach dostępni są jedynie dyżurni konsultanci, którzy pomogą w prostych sprawach, jednak w przypadku poważnych problemów przyjmą zgłoszenie, które dalej procedowane będzie dopiero przez specjalistów.
 • czat dostępny na stronie home.pl 24 h / 7 dni w tygodniu. Po włączeniu czata zostajemy połączeni z czatbotem, w którym możemy wybrać interesujące nas zagadnienia. Jeśli chcemy połączyć się bezpośrednio z konsultantem home.pl powinniśmy kliknąć odnośnik Nie ma mojego tematu – chcę porozmawiać z konsultantem. Po kilku lub kilkunastu minutach konsultant zgłasza się i dość szybko możemy uzyskać odpowiedzi na nasze pytania.
 • messenger (od Facebook) – w tym przypadku pomoc dostępna jest w dni robocze w godzinach 8:00 – 20:00.
 • formularz kontaktowy dostępny pod adresem https://pomoc.home.pl/formularz-kontaktowy. Wiadomość zwrotna przesyłana jest mailowo na podany przez nas adres e-mail. W przypadku tego kanału kontaktu odpowiedź uzyskasz w najdłuższym czasie – do 3 dni.
 • forum dyskusyjne – jako jeden z kanałów pomocy home.pl oferuje forum dyskusyjne, na którym pomoc możesz uzyskać od innych użytkowników home.pl. Forum dostępne jest pod adresem https://forum.home.pl/.

Podczas testów pomocy home.pl okazało się, że pomimo tego, że support działa 24 h / 7 dni w tygodniu to i tak sprawy były zazwyczaj kierowane do specjalistów, którzy pracują już tylko w dni robocze od 8:00 do 20:00. Dodatkowo za wiele usług związanych z pomocą home.pl nalicza dodatkowe opłaty. Dla przykładu poprosiłem home.pl o przywrócenie mojej strony testowej hostowanej na serwerze firmy i niestety okazało się, że za tę czynność, która u większości operatorów jest w cenie serwera, pobierają opłatę w wysokości 100 zł netto. Sporo operatorów dostępnych na rynku oferuje możliwość przywracania strony WWW samodzielnie przez klienta (bezpośrednio w panelu do obsługi hostingu), jednak home.pl nie zapewnia takiej funkcjonalności. Inne proste czynności, takie jak instalacja certyfikatu też kosztują sporo, np. instalacja certyfikatu SSL to koszt 100 zł netto.

Kanały pomocy oferowane przez home.pl
Kanały pomocy oferowane przez home.pl

Dodatkowo home.pl oferuje pomoc w pakiecie premium. Wykupując taki dostęp, otrzymasz priorytet w połączeniach telefonicznych (poprzez dostęp do infolinii VIP) oraz możliwość uzyskania bezpłatnych usług w postaci:

 • instalacji certyfikatu SSL,
 • ustawienia przekierowania domeny na https://,
 • ustawienia przekierowania domeny na katalog,
 • zmiana wersji PHP,
 • itp. usługi, które większość operatorów na rynku oferuje bezpłatnie.

Warto wspomnieć, że pakiet pomocy premium kosztuje w pierwszym roku tylko ok. 9,60 zł netto w pierwszym roku, jednak w kolejnych latach koszt wzrasta ponad dwunastokrotnie do 120 zł netto za rok.

Infolinia+48 504 502 500
Czatdostępny pod adresem https://pomoc.home.pl/kontakt
Formularz kontaktowydostępny na stronie https://pomoc.home.pl/formularz-kontaktowy

W powyższej tabeli znajdziesz główne kanały kontaktu oferowane przez home.pl. Pomimo informacji na stronie dot. godzin pracy Biura Obsługi Klienta – 24 h / 7 dni w tygodniu, pomoc techniczną otrzymamy jedynie w godzinach pracy specjalistów, tj. w dni robocze od 8:00 do 20:00.

2. Informacje o testach

Testy pomocy technicznej wykonałam korzystając z dwóch kanałów kontaktu – czatu i formularza kontaktowego (droga mailowa). Wysyłałam zarówno zapytania ofertowe, jak i proste oraz bardziej złożone zapytania techniczne. Obsługę klienta testowałam o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia.
Poniżej znajdziesz podsumowanie testów supportu, które przeprowadziłam.

3. Testy supportu

 • Czat – średni czas odpowiedzi w przypadku tego kanału kontaktu wyniósł ok. 5-7 minut. Często jednak okazywało się, że za dodatkową pomoc należy wnieść dodatkową opłatę.
 • E-mail – średni czas odpowiedzi dla tego kanału wyniósł 12 godzin. Warto wspomnieć, że nie zawsze w pierwszej odpowiedzi otrzymywałam pełne szczegóły. Czasami dopiero w drugim mailu konsultant wspominał np. o cenie wykonania usługi.

4. Testy supportu – podsumowanie

Home.pl oferuje kilka kanałów kontaktu – do głównych należą infolinia, czat i formularz kontaktowy. Pomimo w miarę sprawnie działającego działu pomocy większość czynności, które pomoc musi wykonać, by rozwiązać nasz problem jest dodatkowo płatna. Niestety koszt takich dodatkowych usług zazwyczaj oscyluje w granicy ok. 100 zł netto za jednorazową prostą czynność, np. przywrócenie strony WWW z kopii zapasowej. Moim zdaniem jest to duży minus, biorąc pod uwagę, że większość hostingodawców oferuje takie usługi w cenie hostingu. W związku z tym oceniam support home.pl na 2.5.

Opinie o firmie

Home.pl istnieje na polskim rynku od 1997 roku i posiada siedzibę w Polsce.

Dane firmy:

home.pl
ul. Zbożowa 4
70-653 Szczecin
NIP: 852-21-03-252
Regon: 811158242

Firma posiada dość niską opinię w serwisie Google – 2.6 na 5. Większość opinii dot. niezadowolenia z pomocy technicznej oferowanej przez firmę oraz pobierania dodatkowych opłat za usługi, które u innych usługodawców są bezpłatne, np. za instalację bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt home.pl pobiera opłatę 123 zł brutto (opłata jednorazowa, stawka wskazana jest w cenniku operatora dostępnym pod adresem https://home.pl/cennik/ w sekcji Operacje). Co istotne bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt jest generowany na 90 dni i jeśli hostingodawca nie wspiera go natywnie w swoim panelu to musimy odnawiać go ręcznie wklejając nowe wartości plików certyfikatu na serwer – oznacza to, że chcąc utrzymać stronę na darmowym certyfikacie Let’s Encrypt, co ok. 3 miesiące będziemy musieli zapłacić 123 zł brutto za instalację certyfikatu przez pomoc techniczną.

W przypadku profilu firmy w serwisie Facebook opinie nie są widoczne.

opinie google home.pl
Wizytówka home.pl w serwisie Google
Wizytówka home.pl w serwisie Facebook
Wizytówka home.pl w serwisie Facebook

Niestety w większości opinie o home.pl są negatywne, co przekłada się na niskie oceny usług firmy.

Podsumowanie

Po przeanalizowaniu oferty i przetestowaniu hostingu home.pl uważam, że firma ma jeszcze kilka rzeczy do poprawienia. Przede wszystkich warto by home.pl rozważyło dodanie nowych funkcji w panelu. Panel w obecnej wersji posiada zaledwie podstawowe opcje, w związku z czym pewne czynności może wykonać jedynie Biuro Obsługi Klienta, które nierzadko każe dodatkowo dopłacać za usługi takie jak instalacja certyfikatu SSL, czy przywrócenie strony z kopii zapasowej. Home.pl oferuje płatny usług pomocy technicznej, jednak w tym pakiecie również należy dopłacać za dodatkową pomoc (tylko trochę mniej). Dodatkowym minusem oferty hostingowej home.pl jest ogromna różnica pomiędzy cenami rejestracji i odnowienia (za odnowienie serwera zapłacimy nawet 12 razy więcej!). Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty hostingu i oferty home.pl oraz wyciągając średnią z poszczególnych testów, oceniam home.pl na 3.4 w pięciostopniowej skali.

check mark

Moja ocena hostingu

3.3 / 5

3.5/5

Bezpieczeństwo

3.5/5

Oferta

3.5/5

Panel Klienta

3.3/5

Wydajność

2.5/5

Support